Mescid-i Nebevî´de kırk vakit namaz

Konusu 'Hac ve Umre' forumundadır ve _кιяιктєѕтι_ tarafından 31 Ekim 2008 başlatılmıştır.

1. _кιяιктєѕтι_

_кιяιктєѕтι_ islamseli

Beğenileri:
    0
    Hacdan sonra Medîne’de kırk vakit namaz kılmak haccın şartlarından değildir. Peygamber Efendimizi (asm) ziyâret etmek de haccın farz veya vâciplerinden değildir.

Fakat imkânı olanlar için Peygamber Efendimiz’i (asm) ziyâret etmek sünnet-i müekkededir. Nitekim, bir hadislerinde “Vefatımdan sonra beni ziyâret eden, beni hayatımda ziyâret eden kimse gibidir”1 buyuran Peygamber Efendimiz (asm) bir diğer hadislerinde de şöyle buyurmuştur: “Kabrimi ziyâret eden kimse için Kıyâmet günü şefaatçi olmak benim üzerime vazifedir.”2

Peygamber Efendimiz’in (asm) mescidinde, yani Mescid-i Nebevî’de kırk vakit namaz kılmayı da Peygamber Efendimiz (asm) teşvik buyurmuştur. Bir hadislerinde şöyle buyurmuşlardır: “Kim benim mescidimde ara vermeden kırk vakit namaz kılarsa, ona Cehennemden kurtuluş ve azaptan beraat vardır. O kimse nifaktan uzak olur.”3

Mekke’de haccını edâ ettikten sonra dileyen Medîne’ye uğrar ve Peygamber Efendimiz’i (asm) ziyâret eder. Vakti olmayan bu ziyâreti kısa tutabileceği gibi, vakti olanlar Mescid-i Nebevî’de kırk vakit namaz kılarlarsa, Peygamber Efendimiz’in (asm) müjdesine inşaallah nail olurlar.

Dipnotlar:
    1- Kenzu’l-Ummal, 15/651
    2- A.g.e., 12/256
    3- Müsned, 3/155
    Süleyman Kösmene

2. _кιяιктєѕтι_

_кιяιктєѕтι_ islamseli

Beğenileri:
    0
    Peygamberimizi ziyaret için Medine-i Münevvere'de sekiz gün kalmak icab eder mi?

Peygamberi ziyaret için Medine-i Münevvere`de sekizgün kalmak icab etmez. Ziyaret, bir defa Ravza-yı Mutahhara`ya gidip Peygambere selam vermekle hasıl olur. Ancak Mescid-i Nebevi (Peygamberin Mescidi) nin fazileti hakkında bir çok hadis varid olmuştur. Ez cümle Peygamber (sav) şöyle buyuruyor: "Mescidü`l-Haram (Mekke-i Mükerreme`deki mescid) müstesna, şu mescidimde kılınan bir namaz başka bir mescidde kılınan bin namazdan daha hayırlıdır" (Buhari).

Bir başka hadiste de şöyle buyuruyor: "Ara vermeden şu mescidimde kırk vakit namaz kılan kimse için ateşten ve azabdan beraet yazısı yazılır. Ve nifaktan da kurtulmuş olur" (Ahmed bin Hanbel, Taberani,Tirmizi). Demek ki kırk namaz (ki sekizgünün namazıdır) ın fazileti meselesi Peygamberin ziyaretine değil, Mescid-i Nebevi`nin ehemmiyetine ma`tuftur.

Orada sekiz gün kalmak hem ziyaretin daha çok yapılmasına hem de Mescid-i Nebevide 40 vakit namaz kılınmasına neden olacağından güzel bir uygulamadır. Ancak sekiz gün kalmayan günah işlemiş olmaz.
    İslam Fıkhı Ansiklopedisi

Sayfayı Paylaş