mahmut usta osmanoğlu ef. hz. hayatı

Konusu 'Peygamberimizin (sav) Hayatı' forumundadır ve ihvannur tarafından 2 Haziran 2009 başlatılmıştır.

1. ihvannur

ihvannur islamseli

Beğenileri:
    0
    Efendi Hazretlerimiz(Mahmud Efendi)
    Mahmut USTAOSMANOĞLU

Efendi Hazretlerinin adı Mahmut Ustaosmanoğlu dur.
    1931 yılında OF ta dünyaya geldi.
    Babası ALİ efendi annesi ise FATIMA hanımdır.
    ÜNVANI:Fatih Çarşamda ki İsmailağa Camii imamhatibi
    olup,resulullah efendimizin günümüze kadar gelen,
    meşayıh silsilesinden 35.sırada olan 1 ağustos 1960 da
    vefat eden,4 mezhebin müftüsü Ali Haydar Efendi nin
    halifesidir ve tasavvufu ondan almıştır.
    İlk tahsilini babası ile yaptı.Hafızlığını OF ta tamamladı.**hafızlığı çok kuvvetlidir.
    Bir müddet Kayseri de arapça okudu.Tahsilini eniştesi Hacı Dursun Efendi de tamamlayarak icazet aldı.Tefsir,hadis,fıkıh,kelam ve tasavvuf gibi bütün şer'i ilimlere tam bir vukufiyeti vardır.
    Hafızlığının yanı sıra zübdetülbuhari'den seçilen hadislerden meydana gelen Sirculmüttekiin,
    bir tasavvuf kitabı olan Risale-i kudsiyye ezbeinde olup,Mektubat-ı Rabbani ve
    Risale-i halidiyye dahi mefhumen(mana olarak)ezberindedir.
    Kerametleri başkaları tarafından görülmekle beraber Efendi hazretleri şöyle buyurdular''istikamet kerametten evladır''.
    *****Efendi Hazretleri'nin en büyük kerameti erkek müridlerinin cübbe,şalvar,sarık-kadın müridelerinin çarşaf giymeleridir,çünkü bu zamanda bunları yapmak kolay olmayıp büyük bir meziyettir.
    Efendi hazretleri 52 senesinde asker idi.Acemi birliği Bandırmada idi.İstanbul ve Anadolu evliyaları brinci cildinde şu malumat mevcuttur.
    Ali Haydar Efendi hazretlerinin müridlerinden,Bandırma esnafından Hacı Emrullah Efendi anlatıyor;;;;
    Ramazan yaklaşıyordu.Mukabele okuyacak bir
    kimse bulmak mümkün değildi.
    Bu düşünceyle camiye gitmiştim.
    Baktımki bir genç kur'an okuyor.Hemde çok tatlı.
    Çok sevindim.Ramazan kur'anı bundan dinleriz
    diye düşündüm.Namazdan sonra kendisiyle
    tanıştım.Bize mukabele okumasını teklif ettim.
    O ise askerlik münasebetiyle Bandırmaya geldiğini
    söyleyince,bütün ümit ve sevincim yarıda kaldı.
    Evime dave ettim,otelde yer ayırttığını söylerek
    özür beyan etti.Para yardımı teklif ettim'sizde kalsın
    lazım olursa gelir alırım' cevabını verdi.Dükkanımı
    kendisine tarif edip mutlaka gelmesini rica ettim böylece ayrıldık.
    Epey zaman geçti,görüşmemiz mümkün olmadı.Kendisini aramaya başladım adreside yoktu.Binaenaleyh,bulmak mümkün değildi.
    *****Dükkanıma namazını kılan dindar bir başçavuş gelir giderdi.Bir gün ona;Bandırmada bu yeni gelen acemi erler arasında aradığım bir asker var.bir defa görüştük birdaha göremedim.aradım ama bulamadım diyerek onun tasvifini yaptım.O da bizim taburun bölüğünde sizin tarifinize yakın bir er var dedi.belkide odur.Devamla şöyle dedi:bu tertiple gelen askerlerle çok rahat ettik.Nizam ve disiplin kolaylıkla sağlanıyor.Halbuki herseferinde bir sürü sıkıntı çekerdik.Onları disipline etmek çok güç olurdu.
    Bunun sebebini sorunca:Komutanım aramızda bir hoca var.Boş kaldığımız zaman bize devamla vaazü nasihat ediyor.Arkadaşlar onu dinliyor,seviyorda.Onun tesiridir.
    Nöbetçi olduğum bir akşam benide çağırın diye tembihledim.Nitekim çağırdılar.ona görünmeden dışardan dinledim.Çok etkilenmiştim.Bu hislerimi bölük komutanımız yüzbaşıya da anlattım.Oda bu durumu farketmişti.Sebebini izah ettim.Bende dinleyeyim dedi.
    Nöbetçi olduğumuz bir akşam beraberce dinlemey gittik.Ona heber vermeden dışardan dinledik.O,islam dinini askerliğe verdiği önemi,nöbet tutmanın faziletini anlatıyordu.
    Bize çok tesir etmişti.Hatta yüzbaşı 'bu er,askerliği bizden iyi biliyor' dedi.
    Hacı Emrullah Efendi devamla:
    Başçavuşa onu bana bir gönderiver dedim.
    Günlerden cuma.Namaz için camiye vardım.Birde ne göreyim.Aradığım asker,kürsüde vaaz ediyor.
    Çok sevinmiştim.Vaazını tatlı tatlı dinlerken,şu korku beni sardı.Müftümüz herkese vaaz etmeye müsaade etmezdi.
    Bunun vaaz ettiğini duyarsa ,belki kızar diye endişelendim.Az sonra müftünün de kürsüye yakın biryerde oturduğunu
    ve vaazı dikkatle dinlediğini farkettim.Namazdan sonra müftü o erin(efendi hazretlerinin) omuzuna dokunarak:
    Aferin vaaz böyle olmalıdır dedi.
    Hemen yanına vardım.Şimdiye kadar niçin gelmediğini sordum.O da izin verilmediğinden dolayı gelemdiğini beyan etti.
    Sohbetten sonra ayrıldık.
    Ben hac hazırlığına başladım.Nasib oldu ve gittim.Ben hacda iken efendi babanın(Ali Haydar Efendi hz.) nin Bandırmada ki medfun şeyhi Ali Rıza El Bezza Hazretleri manevi yolla Ali Haydar Efendiye BANDIRMAYA GEL EMANETİNİ AL''diyor.
    Ali Haydar Efendi (ks.) o anda rahatsız idi.Etrafındakilere 'hazırlık yapın Bandırmaya gidiyoruz'diyor.Onlar ise aman efendi,bu hastalığınızla nasıl yola çıkacaksınız demişlersede emir kesindir.Hazırlık yapılır yola çıkılır.Bandırma daki Tekke camiine varılır.Orada bulunan müritlere,etrafa bir asker soruluyor.ismi,adresi,tarifi yok asker,asker.Hepsi okadar.Tanıyan bilen yok.Benimde işleri iyice güçleştirdi.Günler geçiyor ama aranan asker birtürlü bulunamıyordu.
    Bir gün Efendi Hazretleri (ks) , Tekke camii önünde medfun Ali Rıza El Bezzaz hz.lerinin ruhuna Kuran'ı Kerim okuyordu.
    (((Efendi hazretlerinin öteden beri adetidir,bir memlekete vardığında sağ veya vefat etmiş meşayıhtan kim varsa mutlaka onları ziyaret eder.)))
    Yine askeri aramak için Ali Haydar efendinin bir müridi camiden çıkıyor.Üstadın kabri başında kuranı kerim okuyan bir asker ki-efendi hazretleri- ni görüyor,hemen içeri giriyor.Efendi babaya 'efendim üstadımızın kabri başında kuran okuyan bir asker var diyor.
    Efendi baba onu hemen bana çağırın diyor.Mürid,Efendi Hz.lerinin yanına varıyor.Kardeşim içerde meşayıhtan biri var,sizi görmek istiyor.
    Efendi hz.leri hemen ayağa kalkıyor ve camiye giriyor.Efendi baba (ks) ayağa kalkıyor ve etrafındakilere:'''İşte emanetleri teslim edeceğim kimse geldi'''diyor.
    İşte böylece ilk görüşme oluyor.İstihare sonucu ders veriliyor ve intisab başlıyor.
    Asker olan efendi hz.leri Bandırmada aranırken etrafındakiler zaman zaman ona ''tanımadığımız bir askere niçin bu kadar değer veriyorsunuz'' dediklerinde ''ONUN AMEL DEFTERİNE HENÜZ BİR SEYYİE(GÜNAH) YAZILMAMIŞTIR'' cavabını verirdi.
    Efendi hz.lerinin acemi askerliği bityor.Geri kalan askerliğini tamamlamak için İstanbul'a geliyor.Bu onun için büyük bir nimet oluyor.Ali Haydar Efendi hz.lerinin sohbetine katılma imkanı buluyor.Efendi hz.leri terhisinden sonra memleketine gidiyor.Bir müddet İstanbul'a gelemiyor.
    Kısa bir müddet sonra Efendi hz.leri İstanbula dönüyor.Efendi Baba ona İSMAİLAĞA ya imam olacaksın diyor.İsmailağa camii ise o anda harabe halinde idi.Osıralarda Efendi babanın cemaatinden biri rüyasında,kabrinden bir el çıktığını ve İsmailağa camiini göstererek '''bu camiyi neden tamir ettirmezsüz''' dediğini görüyor.Hemen işe başlanıyor.Cami güzelce restore ediliyor.Ve Efendi Hazretlerimiz orada imamlığa başlıyor.
    Bugünde yine şeyhinden kendisine intikal eden manevi görevi yürütmektedir.Tek gayesi islamı eksiksiz yaşamak ve yaşatmak,unutulan sünneti ihya etmekttir.
    Allah,ömrüne bereket ihsan eylesin. Amiin....

EFENDİ HAZRETLERiNE

Mayasız ekmek yenir mi hiç?
    Anahtarsız kilit açılır mı hiç?
    Hakkı bulan şaşar mı hiç?
    Mürşidimi buldum şükürler olsun.
    Uğraşmadan hedefe varılmaz,
    Dünyayı başarmadan ahiret bulunmaz,

Uyanıktır her an, mü’min gaflette bulunmaz,
    Sevinçliyim ben Şeyhimi buldum.
    Terbiyemiz bize , tarikatla verilir,
    Allah diye zikredenin kalbi nurlarla çevrilir,
    O tadı ancak bu yolda olan bilir,
    Sonunda buldum aradığımı, çok mutluyum.
    Maksadımız Allah rızasıdır daima bizlerin,
    Artık aydınlık olsun, isteriz gecelerin,
    Niyetlerimiz bellidir, zaten hepimizin,
    Onu buldum, Önderimi Elhamdülillah.
    Ğafur olan Allah affeder tüm günahlarını,
    Lutfuyla verir kullarına bağışlarını,
    Unutma ki sabırdır her işin başı.

Koparma beni bu yoldan Allahım,
    Seni bulan her şeyi bulmuştur...

2. Muhammediyim

Muhammediyim Member

Beğenileri:
    0
    ALLAH razı olsun kardeşim fakat konu başlığındaki yanı Efendi hz isminin baş herfi neden küçük yazılmış düzeltirseniz sevinirim..

3. imam-hatipli

imam-hatipli New Member

Beğenileri:
    0
    [FONT=&quot]Efendi Hazretlerimizin K.s. Hanım Hocalara Sohbeti

[/FONT]​
    [FONT=&quot]Hocalarımız..! Sizler benim sözümü tutmazsanız başkası hiç tutmaz.

[/FONT][FONT=&quot]Dışarıdan [FONT=&quot](telefon kulübelerinden ve kontörlü telefonlardan ve postanelerden)[/FONT][FONT=&quot] telefon etmeyiniz. Telefon etmezseniz ne olur.? Dünya mı batar.? Dünya batsa ne olacak.?

[/FONT]
    [/FONT][FONT=&quot]Eğer zorunlu bir durum olursa arkadaşlarınızın babalarına telefon ettirirsiniz. Dışarıdan telefon etmemek gerektiğini bütün hoca ve talebe kızlarımıza bildirin. Bu emaneti size yükleniyorum.

[/FONT][FONT=&quot]Bizler bu yola hangi ayeti rehber edinerek girdik.? "Sizden iman edipte salih ameller işleyenlere ALLAH(c.c.) şöyle vaad buyurdu: 'Yemin olsun ki kendilerinden evvel gelen İsrailoğullarını nasıl kafirlerin yerine getirdiyse, onları da kafirlerin arazisine getirecek(hakim kılacak)ve onlara kendileri için seçtiği dinlerini (islam) kuvvetlendirip icra imkanı verecek onları korkularının arkasından muhakkak emniyete kavuşturacaktır. Böylece bana hiçbir şeyi ortak koşmayarak hep bana ibadet edecekler, kim de bundan sonra nankörlük ederse işte onlar asıl fasıklardır."

Okumuş olduğumuz Sure-i Nurun 55
    . Ayeti celilesini rehber edinerek girdik. Peki geri dönmek var mı.?

[/FONT][FONT=&quot]Mahmut hepinizi bekleyebilir mi.? Bekleyemez. Amma Rabbi'si sizi bekler. O yapmış, olduğunuz her harekete vakıftır. İçimiz de çok nane molla olanlar var.

[/FONT][FONT=&quot]Medreseleri yıkan biziz. Tekkeleri yıkan biziz. Camileri kapatan biziz.

[/FONT][FONT=&quot]Bizlerde hiç sabır yok. Sizlere bu dünyanın on para etmediğini söylemedim mi.? Sure-i Hadid'in 20. Ayetini okuyup bu dünyanın geçici olduğunu gökten inen yağmuru sebebiyle yer yüzünde oluşan yeşilliğin kısa bir müddet sonra kuruyup yok olduğu gibi bu dünya da olunan gelinliğin, damatlığında kısa olacağını bir gün biteceğini anlatmadım mı.?

Bu kadar kısa olan dünya hayatı için ebedi olan Ahiret hayatımızı bozuyoruz. Eşek 9 türlü yüzgeç bilirmiş ama suya düşünce hepsini unuturmuş.
    Bizlerin hali de ona benzemesin. Vermiş olduğum misal ağır geldi ise misalde zikredilen eşek ben olayım. Yeter ki siz işi anlayın. ŞERİAT'a SAHİP ÇIKIN.!

[/FONT][FONT=&quot]Gençler; "Ben bekarım, gencim. Ne olacak.?" demesinler. Bir tek şeriatçı gencin yüzünden kainat ayakta durur. Bir tek şeriatı muhafaza etmeyen gericin yüzünden kainat yıkılır.

[/FONT][FONT=&quot]Rabbimizin emirlerini yerine getirmemektense vallahi ölüm bizim için daha hayırlıdır. Vasıtalara bindiğinizde peçe takmıyor musunuz.? Mutlaka takın. Ehlullahın emridir.

[/FONT][FONT=&quot]Şeriatı muhafaza etmek için ailesiyle harbeden can gibi kıymetli gençlerimiz var. İşte bizler onların hürmetine yaşıyoruz. Ben istiyorum ki hepiniz onlar gibi olun .Onlar gibi şeriatı muhafaza etmeye söz verirseniz şeriat bize uça uça gelir.

[/FONT][FONT=&quot]Rıza-i Şerif üzere ilerleyelim şimdi neyi arayalım.? Biliyor musunuz.? Burada veya başka yerde okuduğumuz yada dinlediğimiz ilimlerin kendimizde tatbikini bulmayı arayalım, öğreniyoruz dinliyoruz da niçin okuduğumuz gibi olmuyor.? Onun illetini arayalım. Sonra bize ahirette de derler. Sen böyle biliyordun da niye böyle yapmadın.?

Medine-i Münevvere de bize buyruldu ki:

[/FONT][FONT=&quot]Çok tevbe istiğfara devam edin.
    [/FONT][FONT=&quot]Gıybet kesinlikle yapılmayacak.
    [/FONT][FONT=&quot]Söz taşımak yapılmayacak. Kuran-ı Kerim çok okunacak.
    [/FONT][FONT=&quot]Nafile ibadetlere çok devam edilecek.
    [/FONT][FONT=&quot]Emr-i bil maruf neyh-i anil münkere devam edilecek, boş konuşmalar bizi emr-i bil maruftan men eder. Aramızda hiç buğz olmayacak. Tarikat dersleri illa tamamlanacak.

[/FONT][FONT=&quot]Hatice validemiz buyurdu ki "Benim elim onların yani çarşaflarının üzerindedir."

[/FONT][FONT=&quot]Meymune validemiz de buyurdu ki: "Madem ki bir iş göreceksiniz sakala sarığa şalvara cübbeye çarşafa örtünmeye dikkat edin."

[/FONT][FONT=&quot]Burnun görünürse asıl en güzel yerin gözüktü demektir, sabredin. Cennette gizlenme yok. Bundan sonra kendimizde neyi arayacağız, dinlediklerimiz gibi olmayı arayacağız. Çocukluğu bırakalım. Çarşaflı eğer çarşafın kıymetini bilirse, cihan ona dokunamaz. Eli dokunsa cihan yıkılır. ALLAH(c.c.)'ın bir veli kuluna dokunmak ne demek.?

[/FONT][FONT=&quot]Hadis-i kutsi de ALLAH-u Teala şöyle buyuruyor; "Kim benim veli kuluma düşmanlık ederse muhakkak ben ona harp ilan ederim, onu yere sererim."

[/FONT][FONT=&quot]Çarşafı bozup nereye gidiyorsunuz.? Dikkat edin çarşaf tek parça olacak. İki ayrı parça olmaz. Rahibeler öyle çarşaf giyiyorlar. Eğer sizde yaparsanız çarşafı terk ediyorsunuz demektir.

[/FONT][FONT=&quot]Korkarım çarşaf sizi terk eder. Çarşafı iki parça yapmak arkası kesik bırakmak yavaş yavaş çıkarmak demektir, hemen çarşafları düzeltelim, düzeltmeyenleride bana haber verin buna münafıklık değil çarşafa kayırıcılık diyeceğiz.

Aklıma gelmişken söyleyeyim. Bizim çarşaflılarımızın ayakkabıları da değişti.
    Çarşafın altında topukluklu ayakkabı giyiyorlar. O kimse daha islamın bilincine ulaşmamış demektir. Onların şekillerine giriyorlar Onlara meyl ediyorlar. Hud süresi113. ayetinde buyruluyor ki ''sakın onlara meyil etmeyin heybetiniz gider size ateş yapışır"

Kafirler neden onlara benzememizi istiyorlar.? Onlar islam kiyafetlerinden korkuyorlar da ondan. Çünkü heybetli görünüyorsunuz.

Eyvah Eyvah! Yarabbi Sen
    [/FONT][FONT=&quot] Rasülullah(s.a.v.)in taraftarlarını onlara zerre kadar bile benzemekten muhafaza eyle. Amin.

Efendi babam
    ''Cehalet ala vezni rezalet" derdi, çarşaf giyenlerin içlerine islam sevgisi yerleşmemiş. Elinde olsa o çarşafı soyacak kot pantolon giyecek. İnce çoraplar topuklu ayakkabılar.

Bu olurmu bir hanıma yakışırmı
    üst tarafı bir hanımsın hanımlık büyük şereftir sen niye o şerefi ayaklar altına alıyorsun.? Üst tarafı müslüman alt tarafı hiristiyan. Apartman içinde çarşafsız gezilmez. Merdiven sokak gibidir. Birbirimizi fitneye düşürmeyelim. "Ben çabucak gidiyorum." denilmesin. Zira göz sizden daha çabuk gider bunu bilin.

[/FONT][FONT=&quot]Erkeklere "takke takın sarık sarın" dediğimde kimisi "Sarığı çöz tak zor oluyor. Kafamızı terletiyor" diyor. Ben de onlara diyorum ki "peki ya neden dünyaya geldin? Kaval çalmaya mı.? Kaval gibi olmaya mı.? Şeriat ne emrediyorsa yapacaksın.?''

Nefse zor gelen bir takım şeylere sabredeceksin, işte çarşafta böyledir. Apartman içinde giy çıkar zor gelebilir. Yazın sıcaklarda terletebilir. Sabredeceksin.

[/FONT][FONT=&quot]Önceden hoca bulmak zor idi. Elhamdülillah şimdi kolay. Şimdi ise ilmi ile amel eden hoca bulmak zor. Hele bunun yanı sıra ihlaslı hoca bulmak daha da zor.

[/FONT][FONT=&quot]Bir hoca kızı, cahil adama vermek bir beşi birliği öküzün boynuna takmaya benzer. Amel etmeyen kimsedeki ilimde öküzün boynundaki beşi birlik gibidir.

[/FONT][FONT=&quot]Çarşaflarınızı muhafaza edin. Yüzünüzü güzel kapatın.
    [/FONT][FONT=&quot]Hoca olan ağırbaşlı olmalı, öyle fırıldak gibi olmamalı. Hocalara fırıldaklık yakışmaz. Türkiye bizim vatanımız. Onun muhafazası size bırakılmıştır. Bizler şeriatın muhafaza ettiğimizde vatanımızı da muhafaza etmiş oluruz.

[/FONT][FONT=&quot]Sizler diyeceksiniz ki '’Bana bu ilim verilmekle ben büyük adam yerine konulmuş oldum. Haddimi bilmeliyim."

[/FONT][FONT=&quot]İlahi okumak istiyorsunuz. Ben darılıyorum, İmam-ı Rabbani hazretlerinin darılmasından. Düzgün okuyun da ne okursanız okuyun.

[/FONT][FONT=&quot]Zuhuratta görüldü; "Bu medreseler cehaleti yenecek, piyeste bu medreseleri yenecek''

Ne insafsız haindir o kimse ki bunu bildiği halde o piyesi yapar. Ben razı değilim. Piyes yapanlara ben hakkımı helal etmiyorum.

Acizane birde şunu tembih ediyorum size, sebat edelim
    kaymayalım medreselerde salihat içinde olduğunuz için kaymıyorsunuz. Ama evinize giderseniz orayı salihat yapmaya çalışırsanız ne güzel.

[/FONT][FONT=&quot]Sizler ALLAH(c.c.)'ın ayetlerini kalbinize indirdiniz. İçinizde hikmetler var. Kuran köşküsünüz. Sabredelim, az sabredelim.
    [/FONT][FONT=&quot]Sizler şeriat köprüsünün, ayağısınız, sağlam durun ki köprü ayakta durabilsin Üzerinden geçilebilsin.

[/FONT][FONT=&quot]Bunları unutmayın, ince anlayışlı olun Sizlere yapılan bu tembihatları unutmayın.! Çok rica ediyorum.

Bu sözlerimi tutarsanız büyük adam olasınız inşaallah. Mahmud'dan(k.s.) söylemesi.

[/FONT]
    Ya Rabbi! Kullarına bir takım tembihlerde bulundum. Birde dua ediyorum, onlara tembihatları tutmayı nasip eyle.!

Ya Rabbi! Sana emanet.! Ya Rabbi.! Sana emanet.!

Salih Dualarınızda Hatırlanmak Ümidi İle
    Selam ve Dua İle
    Mahmud Efendi Hz.K.s. Hoca Hanımlara Sohbeti - itibarHaber Forum

Sayfayı Paylaş