Kur'an_Kerim'i türkçe okuyup bitirmek de hatim oluyor mu?

Konusu 'Dini Sorular...' forumundadır ve fahrettin tırınk tarafından 23 Ocak 2009 başlatılmıştır.

1. fahrettin tırınk

fahrettin tırınk islamseli

Beğenileri:
    0
    "Kur'an-ı Kerim'i Türkçe okumak" terimi zaten yanlış bir terimdir, Kur'an-ı Kerim yalnızca orijinalinden okunabilir. Kur'an-ı Kerim Arapçadır, bir başka dile çevrilemez, yalnızca tefsir edilebilir. Tefsiri baştan sona okuyan bir kimse yine hatim yapmış olmayacağı gibi mealden okusa yine hatim olmaz.

Hatim olabilmesi için bir kimsenin Kur'an-ı Kerim'i en az kendi işitebileceği şekilde okuması gerekir, dudaklar kıpırdamalıdır. Bir başkası okurken okuyanı dudakları kıpırdatmaksızın takip etmekle de hatim olmaz yalnızca o kişiye hatim yapmış sevabı verilir.

Kur'an-ı Kerim yüzünden okunursa ve okuyan kendi işitebileceği şekilde okursa hem hatmetmiş olur, dolayısıyla hatim sevabı da alır, Kur'an-ı Kerim'in yüzüne okumaksızın bakmak dahi sevap olacağından Kur'an-ı Kerim'e bakma sevabı da alır.
    bu hususta önemli olan itikattır,itikadı zayıf olan bazı kişiler türkce melinden okumanın daha faziletli olduğunu söylüyorlarsa da bile,düşünsenizya ALLAH cc ın kelamından daha üstün ne olabilirki...

2. gullerderya

gullerderya islamseli

Beğenileri:
    0
    Sağolasınız hocam ek olarak kusura bakmazsanız.
    Kuran Okunursa takip edilerek hem hatim sevabı hem mukabele sevabı alınır sadece takip edilirse de mukabele sevabı alınır hatim sevabı alınmaz
    Kuran okumayı öğrenmek sünnet dinlemek farzdır
    Kuran okunmayan ev harap bir ev gibidir..
    Kuranı okuyan huzur bulur sıkıntılı anında okunursa içindeki sıkıntı gider
    Kuran okuyan şifa bulur
    Kuran okuyunuz ki hayatın kolaylığını görünüz nerde bir zorluk görürseniz Allah'ın ipine sarılınız bu da Kuranda gecen hükümlerdir kim arzu ederse Allah o kişiye bu hükümleri kolaylaştırır ki bu hükümler o beldede zor olsa bile ...

Kuranı arapça okuyup ya da dinleyip anlamak için ise mealini ardında okumak ne güzeldir mealini okumadan ne dendiği anlaşılmaz burda emirleri yaratılış gayem bana ne yi emrediyor diye anlayım diye okumak başka yada hocamızın da dediği gibi bundan ben türkçe meal okuyarak hatim yapıyorum demek başka ...
    Kuran türkçesi ile okunur veya kendi ana dilerinin cevirisinde bunun sebebi sevap işlemek hatim için değil Kuranın ne dediğini anlmak içindir yoksa insanlara hayır illaki de arapça okuyacaksın anlamına varmasınlar hem arapça hem de mealini okumak ayrı bir güzeldir orda ne dedniğini bilmek çok güzel tanışmak dostu düşmanı hayatı her bir şeyi görmek adına HOCAM DEMİŞ Kuran okuyunuz dinleyiniz mealini okuyunuz hayatınıza uygulayınız dileklerimle VESSELAM

3. gullerderya

gullerderya islamseli

Beğenileri:
    0
    Sağolasınız hocam allah azze ve celle razı olsun...

4. hicaz

hicaz islamseli

Beğenileri:
    0
    :razi: hocam Ama yine yaramı deştiniz biz kuranı okumak için arabça dersidemi alacaktık kuran dilini bilsek bile onu anlamak için birde tefsirini veya mealini okuyoruz....SEN 700 YILLIK DİLİ BİR GECEDE DEĞİŞTİR AHHH AHHHH..KENDİ DİLİMİZE YABANCI OLDUK BE HOCAM UMARIM KENDİMİ ANLATA BİLMİŞİMDİR.

5. gullerderya

gullerderya islamseli

Beğenileri:
    0
    Hicaz siz ne kadar da arapca öğrenseniz o Kuran Azimuşsanı anlamak için büyük bir ilim lazım anlarız ama Kuran çok derindir ve Allah bunun böyle olmasını istemiştir zamana göre mucizleri de çıkacaktır denmiştir arapça öğrenmek güzel bilhsssa Kuran okunurken ne dendiği oracıkta anlaşılması çok güzeldir.
    Türkçesinden hatim olmaz bu doğru ama bu değildir ki mealini okumayınız tefsirini okumayınız sadece hani şu kendini bilmezler var ya türkçe hatim yaptım diyenlereydi bu sözler değil mi hocam yanılıyor muyum?

6. fahrettin tırınk

Beğenileri:
    0
    ALLAH cc sizdende razı olsun kardeşim. gullerderya yazdıklarınıza aynen katılıyorum sağ ol kardeşim.

7. fahrettin tırınk

Beğenileri:
    0
    şöyle izah edelim eğer kur'anı kerimi hatm etmek isterseniz orjinali olan ve ALLAH cc tarafından indirilen kuranı kerimi baştan sona kadar okumanız gerekmektedir.
    mealini okumak tabiki iyi ama kur'anı kerimi okumuş sayılmaz, tam anlamına zaten yazarlarımız vakıf deyiller ama yinede mealini okuyub bilgilenmek çok güzel,kur'anı kerimin bir harfi dahi bütün diyer dünya kelamının tamamından daha faziletlidir. çünki ALLAH cc bizzat kendi kelamıdır.

8. VuSLaT

VuSLaT Active Member

Beğenileri:
    0
    RABBİM razı olsun hocam,açıklamalarınız için...

9. fahrettin tırınk

Beğenileri:
    0
    ALLAH cc sizdende razı olsun kardeşim VuSLaT.

10. hicaz

hicaz islamseli

Beğenileri:
    0
    sayın ablam ve hocam beni yanlış anladınız..ben sizinle hem fikirim her sözünüzün altına imzamı atarım.BEN ARAPÇA ÖĞRENMEYE KARŞI DEĞİLİM AKSİNE HERKEZİN ÖĞRENMESİ İÇİN ÖNCÜ OLANLARDANIM BİLE DİYE BİLİRİM..
    BENİ ÜZEN KENDİ HAS DİLİMİZ OLAN OSMANLICA ARABÇA VE FARSÇA İDİ YANİ KURAN AZİM-ÜŞ ŞANIN KENDİ DİLİ İDİ ŞİMDİ O DİLE YABANCI OLDUK DEDİM...UMARIM DERDİMİ ANLATA BİLMİŞİMDİR DERKEN BUNU KAST ETMİŞTİM...YOKSA HATİMİN ANCAK ARABÇA OLARAK OKUNACAĞINI VEYA MUKABELE YOLU İLE BİRİ OKURKEN DİĞERİ KİTAPTAN TAKİP ETMEK YOLU İLE OLDUĞUNU HAMD OLSUN BİLİYORUM...İNŞAALLAH DERDİMİ ŞİMDİ TAM OLARAK ANLATA BİLMİŞİMDİR.

KENDİ DİLİMİZE YABANCI OLDUKKKKKKKK.

11. gullerderya

gullerderya islamseli

Beğenileri:
    0
    hicaz kardeşim bizde zaten sizi eleştirmedik ki sadece ilaveler yaptık sadece bilmeyenler için tekrar sayınız siz bunu tamam kardeşim musterih olunuz...Arapça öğrenmek ne güzel bir şye hatta arapça değil her bir dili öğrenmek gibi güzel bir iş var mıdır Peygamberimizde öneriyor zaten dilleri öğrenmeyi aslında öğrenme şansı olupta öğrenmeyeni eleştirelim yanii..
    selametle Allah celle celaluhu Müslüman kullarının yar ve yardımcımız olsun

12. hicaz

hicaz islamseli

Beğenileri:
    0

Ablam özür dilerim ben yanlış anladım ozaman çünkü bu konuya çok hassasım muazzam bir geçmişi olan bir milletiz ama herşeyi ile unutturuluyoruz...o günlerden geriye sadece taşınmazlar kaldı onlarda sanat eseri diye nemalanmak için ve dokunulmazlığı olduğu için.İŞTE BENİM ÇİLEM BU İDİ ABLAM TEKRAR ÖZÜR DİLERİM HAKKINIZI HELAL EDİNİZ İNŞAALLAH ZATEN SİZİNLE VEYA HOCAMLA BUZAMANA KADAR HİÇ MUHALEFET OLMADIK.HEP AYNI KANIYLA DESTEKLEDİK.:cicek:

13. fahrettin tırınk

Beğenileri:
    0
    ALLAH cc razı olsun kardeşim hicaz islam dini teslimiyet dinidir bu itikadi teslimiyetinizden dolayı ben acızane abinizi çok memnun ettiniz hayatta yolunuz hep açık islami ufkunuz geniş olsun can kardeşim benim...

14. gullerderya

gullerderya islamseli

Beğenileri:
    0
    aynen Fahrettin hocam bil mukabele duasında

özüre gerek yok kardeşim Allah'ın bize verdiği 3 emanet kızım var erişkinler haliyle anlaşırız siz gibi gençlerimizle sizin de hayıflnadığınız muhakka herkes gibi şimdi olanaklar olsada tam hakikatiyle iman edenlerin sayısı azdır Allah yine de nurunu tammalyacak ama yine de suna değinmek isterim ki devrimiz de dedelerimiz ve babalarımızn devrinden iyi o zamanki baskı daha kötüydü farkıda o zanm ki insanlarda dien daha çok bağlıydı buda çok güzeldi o zamana göre...

15. gullerderya

gullerderya islamseli

Beğenileri:
    0
  16. hicaz

hicaz islamseli

Beğenileri:
    0
    :razi: ablam teşekkür ederim okudum

17. maverat

maverat Active Member

Beğenileri: