Kabir ziyareti Nedir Nasıl Olmalıdır Kabir ziyaretleri

Konusu 'Diğer Soru Cevaplar' forumundadır ve Oyuncu tarafından 9 Ağustos 2011 başlatılmıştır.

 1. Oyuncu

  Oyuncu Active Member

  Katılım:
  21 Ocak 2009
  Mesajlar:
  6.259
  adetliyken mezar ziyareti yapılır mı, adetliyken kabir ziyareti yapılır mı, hayizli kadin türbe ziyaret edebilirmi, bayanların hastayken yapacağı ibadetler, adetli iken kabir ziyareti yapılır mı, adetli kabir ziyareti yapılırmı, mazeretliyken kabir ziyareti yapilirmi, regliyken kabir ziyareti yapılırmı, adetli olan kimse mezarlık ziyaret edebilirmi, adetliyken kabir ziyareti, mezar taşlarının öpülmesi, adetliyken azılır m


  SORU:
  KABİR ZİYARETİ NASIL OLMALIDIR?


  CEVAP: Peygamberimiz (s.a.v.), kabir ziyaretini tavsiye etmiş ve: “Kabirleri ziyaret ediniz, bu size ahireti hatırlatır.” (İbn Mâce Sünen, Cenâiz, 47) buyurmuştur. Kabir ve türbe ziyaretlerinde İslâm'ın özüne ve tevhid anlayışına ters düşen, itikâdî bakımdan da zararlı olan tutum ve davranışlardan uzak durmak gerekir. Bunun için dinimiz, kabir ziyaretleriyle ilgili bazı ölçüler koymuştur. Buna göre kabir ziyaretinde şunlardan sakınılması gerekmektedir:
  1 - Türbelerde yatan kişileri beşer üstü varlıklar olarak görmek, bu kişileri “bunlar [​IMG]’ın sevgili kullarıdır, bunların [​IMG]’a sözü geçer, [​IMG] bu zatları geri çevirmez” vs. diyerek [​IMG] ile kendi arasında aracı kılmak.
  2 - Bu ziyaretleri dini bir vecibe gibi telakki etmek,
  3 - Çaput ve bez bağlamak, mum yakmak,
  4 - Türbelere ve orada yatanlara adak adamak,
  5 - Kurban kesmek,
  6 - Şeker v.b yiyecek maddeleri dağıtarak onlardan yardım dilemek,
  7 - Kabrin başında yüksek sesle ağlayıp gürültü yapmak,
  8 - Kabrin etrafındaki demir ve taşları öpmek, onlara sarılıp ağlamak.
  Bu gibi şeyler tevhit dini olan İslâmla bağdaştırılamaz. Ölen kişilerden medet ummak ve onlardan bazı şeyler beklemek ‘şirktir’. Şirk ise [​IMG]’ın bağışlamayacağını bildirdiği tek günahtır. [​IMG] Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurmuştur:
  [​IMG] kendisine şirk koşulmasını asla bağışlamaz. Ondan başka günahları dilediği kimse için bağışlar; Kim [​IMG]’a ortak koşarsa büsbütün sapıtmıştır.” (Nisa, 5/116)
  Kabir ziyaretinde bulunan kişi, ahireti hatırlamalı, dünyanın geçici olduğunu ve bir gün kendisinin de öleceğini düşünmelidir. Kabrin yanına gelince; “Müminler yurdunun sakinleri! Sizlere selam olsun. İnşâallâh biz de size katılacağız. [​IMG] bizden ve sizden ölmüş ve ölmemiş olanlara ikramda bulunsun. [​IMG]’tan bize ve size afiyet dileriz. Ey [​IMG]’ım! Bunlara rahmet eyle, bunları bağışla. Cehennem azabından koru, onları Cennetine koy.” Şeklinde dualar edilebilir.


  SORU: HAYIZLI KADIN KABİR ZİYARETİ YAPABİLİR Mİ? YAPABİLİRSE ABDEST ALMAK KAYDIYLA KABİR BAŞINDA KURAN OKUYABİLİR Mİ?

  CEVAP: Hayızlı olmak kabir ziyaretine engel değildir. Bu durumda olan bir bayan kabirde yatan kişi için dua edebilir. Kur’an-ı Kerim’den de dua ayetlerini okuyabilirsiniz. Özellikle dua ayetlerini dedik ki bu da kabirde yatan kişiye dua etmeniz içindir. Yoksa Kur’an-ı Kerim’in okunup sevabının ölülere bağışlanacağına dair ne bir ayet ne de bir hadis mevcuttur. Kur’an’ın sevabı ancak onu anlayarak okuyan ve yaşamaya çalışan kişiye aittir. Ancak ölen kimse hayatta iken başka bir kimseye Kur’an okumayı öğretmişse veya öğrenmesine vesile olmuşsa, o öğrettiği kimse Kur’an’ı her okuduğunda o kimseye de sevap yazılır. Bu da zaten o güzel amele vesile olmanın sevabıdır.
   

Sayfayı Paylaş