işte 73 fırkanın listesi.

Konusu 'Dini Sorular...' forumundadır ve fahrettin tırınk tarafından 28 Ocak 2009 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. fahrettin tırınk

fahrettin tırınk islamseli

Beğenileri:
    0

Meşhur ve kimsenin inkar etmediği ama tevil hususunda kiminin; burada maksat, sapık fırkalarının çok olacağına işarettir diye tevil yaparken, kimisi de 73 bir sayıdır ve bu sayıda da bir hikmet vardır, zira kesret ifade edilecek olsa 10 lu 20 li 100 lü bir rakam ifade edilir di, neden 73 sayısı özellikle ifade edilsin meyanında ifadelerde bulunmaktadır.
    şu hakikatları sizler ile paylaşmak isterim.
    İmâm-ı Rabbânî (k.s.) hazretlerinden:
    Resûlüllah (s.a.v.) Efendimiz, bazı hadîs-i şeriflerinde, ümmetinin düşeceği ihtilaflara dikkat çekmektedir. Bu hususta rivâyet edilen birçok hadîs-i şerif vardır. Bunların en genişi, Tirmizî ve İbn-i Mâce’de rivâyet edilen hadîslerdir. İbn-i Mâce’de geçen hadîs-i şerifte Peygamberimiz (s.a.v.) Efendimiz şöyle buyururlar:
    “Yahûdiler, yetmiş bir fırkaya ayrıldı. Bunlardan biri cennette, yetmişi ateştedir. Hıristiyanlar yetmiş iki fırkaya ayrıldı. Onlardanda yetmiş bir fırka ateşte, bir fırka cennettedir. Muhammed (s.a.v.)’in nefsi kudret elinde olan Allâh’a yemin ederim ki, benim ümmetim yetmiş üç fırkaya ayrılacaktır. Bir fırka cennette, yetmiş iki fırka ise ateştedir.” Sahâbîler, “Yâ Resûlüllah! Cennette olan fırka kimlerdir?” diye sordular. Resûlüllah (s.a.v.), “Cemaat” diye cevap verdi.
    S.İbn-i Mâce, Fiten 17

İmam Tirmizî (rh.)’nin rivâyetinde ise şöyle buyurulmaktadır:
    “İsrailoğulları yetmiş iki fırkaya ayrılmıştır. Ümmetim ise yetmiş üç fırkaya ayrılacaktır. Bir tanesi hariç, bunların tamamı ateştedir.” Sahâbîler, “Yâ Resûlüllah! O kurtuluşa eren fırka kimlerdir?” diye sorunca, Resûlüllah (s.a.v.) Efendimiz şöyle buyurdu: “Benim ve ashâbımın yolunda olanlardır.” S. Tirmizî, Îman 18

Böylece Peygamber-i zîşân (s.a.v.) Efendimiz, ümmetinin başına gelecek hâdiseleri, mu’cizevî bir şekilde haber vermektedir.
    Hadis âlimleri, hadîs-i şerifte geçen cennetlik olarak vasıflandırılan fırkadan maksadın, Ehl-i Sünnet ve’l-Cemaat olduğunu kaydetmektedir. Çünkü ifrat ve tefrit ortasında, i’tidâl üzere Resûlüllah (s.a.v.)’ın ve ashâb-ı kiramın yolunu tâkip etmeyi kendilerine şaşmaz ölçü edinenler, bu fırka mensuplarıdır.
    Cehennemlik olan fırkalar ise, i’tikadî mes’elelerin birçoğunda, Ehl-i sünnet’e aykırı inançlarda bulunan mezheplerdir

Kelâm ilmiyle alâkalı eserlerin en eskilerinden olan Sevâd-ı Â’zam’da, Hicrî dördüncü asrın başında yaşadığı tahmin edilen müellif Hâkim es-Semerkandî (rh.), yetmiş üç fırka meselesini ve Ehl-i Sünnet’in neden fırka-i nâciye olduğunu açıklamaktadır. Ona göre, Resûlüllah (s.a.v.) Efendimiz’in işaret buyurduğu yetmiş üç fırka şunlardır:

Ehl-i Sünnet bir, Hâricîler on beş, Mu’tezile altı, Mürcie on iki, Şîîler otuz iki, Cehmiye, Neccâriye, Darrâriye, Kilâbiye birer, Müşebbihe üç fırka olmak üzere toplam yetmiş üç fırka eder. Fahr-i Kâinat (s.a.v.) Efendimiz’in işaret ettiği fırkalar bunlardır. Bunların sadece bir tanesi ehl-i hak olan Ehl-i Sünnet fırkasıdır. Diğerleri bid’atlarla ma’lûl olan mezheplerdir. Sevâd-ı Â’zam, 52

“Yetmiş üç fırkadan her biri, şerîate tâbi olduklarını iddiâ edip kendilerini necat bulan zümreden sayarlar. “... Her fırka, kendinde bulunan ile sevinip böbürlendi.” S. Mü’minûn, 53 âyet-i kerîmesi onların bu halini tasdik eder. Halbuki Resûlüllah (s.a.v.) Efendimiz’in beyan buyurduğu fırka-i nâciyeyi, diğerlerinden ayıran delil, “Benim ve ashâbımın yolunda olanlar” beyanıdır.

Şerîat sahibi Resûlüllah (s.a.v.) Efendimiz’in burada, sadece kendilerini anlatması kâfî iken ashâbını da zikretmesi, ‘Benim yolum, ashâbımın gittiği yoldur. Kurtuluş yolu onların yoluna tâbi olmaya bağlıdır!’ mânâsınadır. İşte Resûlüllah Efendimiz bunu ilan etmektedir. Zira, ashâb-ı kiramın yoluna tâbi olmadan, Resûlüllah (s.a.v.)’a tâbi olmak iddiâsı, boş bir dâvâdır. Hatta böyle bir ittibâ, hakikatte aynıyla Resûlüllah (s.a.v.)’a isyan sayılır.

Hâl böyle olunca, bu yolun yolcularına, necat bulmak nasıl mümkün olur? Şu âyet-i kerîme bunların hâlini tam bir şekilde anlatır: “Onlar, hakikaten kendilerinin bir şey üzerinde doğru yolda, necatta olduklarını sanırlar. Gözünüzü açın ki, onlar, cidden yalancıların ta kendileridir.”S. Mücâdele, 18

Hiç şüphe yoktur ki, Resûlüllah (s.a.v.) Efendimiz’in ashâbının yolunda dâim olanlar, Ehl-i Sünnet ve’l-Cemaat fırkasıdır. Allah Teâlâ bunların gayret ve çalışmalarını makbul eylesin. İşte fırka-i nâciye bunlardır. ”Mektûbât-ı İmâm-ı Rabbânî, 1/80

2. gullerderya

gullerderya islamseli

Beğenileri:
    0
    Peki Hocam o zaman ayrılmış bu kişilerin hali şu ayeti barındrımıyor mu?
    Maalfesef herkes baenim tarikatım yolum diyor....

Kur’an diyor ki:
    “Hepiniz toptan Allah’ın ipine sarılın. Dağılıp ayrılmayın.” (Al-i İmran sûresi, 3/103.)
    Kur’an müminlere bu emri verirken, dinlerini parçalayıp, fırka fırka, grup grup olan insanların tutumlarını da gözler önüne seriyor.
    Esasen insanlar Tevhid dinine inanan bir ümmet idiler. Ancak zamanın akışı içerisinde Tevhid dinini bozdular, parçaladılar, yani dinde ayrılığa düştüler, kendi uydurdukları dinlerin peşinde gittiler.
    “Kendilerine apaçık belgeler geldikten sonra, parçalanıp (tefrika olup) anlaşmazlığa düşenler gibi olmayın. İşte onlar için büyük bir azap vardır.” (Al-i İmran sûresi, 3/105.)

3. fahrettin tırınk

Beğenileri:
    0
    çok doğru söylüyorsunuz ALLAH cc reazı olsun kardeşim.

4. hicaz

hicaz islamseli

Beğenileri:
    0
    :razi: ablam ve hocam zaten belirtilen sürenin 85. ayetinede

Kim, İslâm'dan başka bir din ararsa, bilsin ki kendisinden (böyle bir din) asla kabul edilmeyecek ve o, âhirette ziyan edenlerden olacaktır. Ali-imran 85

insanlar istedikleri kadar dini kendi çıkarları için evirip çevirsinler Hatta yeni yeni mezhepler türedsinler. Sonunda hesap günü onlara kendi bildikleri dinden değil Değiştirilmesi mümkün olmayan kitabın dininden sual sorulacaklar

5. gullerderya

gullerderya islamseli

Beğenileri:
    0
    hocam şahsıma çok üzülüyorum hemde çok derinden yaralayan bir konu bu
    etrafımdaki insanların birbirlerine hınç ile bakışı isimlerini anmak istemiyorum ama bu her birinde gecen mevzudur o onun ibadetini beğenmez ya da eleştirir veya onun giyimini sevmez o yüzden eleştirir yani şuna benzetmek gerekirse aynı muhalefet partiler gibi oldular bu çok üzüyor bir keresinde bir kardeşimiizn şöyle demişti bizler örtümüzü aynı yaparız ki birbirimiz tanıyalım ve birbirimize selam verelim diye bende dedim ki peki sizce o zaman bizler ya da diğer Müslümana selam vermemeniz bu bir bölücülüktür dedim buda Müslümana yakışmaz şimdi sen bizi sizin yanınızda olmadığımız için sen beni sevdiğini söylüyorsun ama kendinden olana selam veriyorsun olur mu bu ...yani bu gibi bir çok şeyler var.tek tek yazarsak çok yazılar yazılır o yüzden sadece Kuran ve hadis dışında hiç bir topluma giremedim bu şekilde de zaten girmeyiz...Ve yine de herkese svegim saygım sonsuzdur onların günahkar olduklarını da kesinlikle değinmiyorum ama madem yapıyorsunuz ya ibadetle ya zikirle ya da başka bir yaklaşımla bari birbirinizi kötülemeyin kendinizi övmeyin benim yolum hak yoludur deyip diğerlerini eleştirmeyiniz işte bu ayette geçtiği gibi ayrılık düşer buda kötüdür bu her cephede var gerek siyasi gerek dini gerek akraba gerek ülkeler arası yani bu insanlar ne yapmak istiyor gelip gecici dunya da iki günlük hayatta bunu yapmaya değer mi değmez aslında da işte gelinde bunu anlatalım işte bu türde düşünenler kendini dev aynasında görüyor oysa Allah hikmet sahibidir herşeyei görendir bilendir O mutlak herşeyin sahibidir..O ayna bir gün kırılır hemde ne kırılır vah benim başıma meğer ben ne kadar hata yapmışım neden ben bunu kendime veli edinmişim der ve günahları boyunlarında taşınıp o yere giderler.. şimdi ise kırılan dev ayna artık küçültükçe küçülür...

Vesselam

6. gullerderya

gullerderya islamseli

Beğenileri:
    0
    evet hicaz kardeşim o ayet öyledir ayette zaetn başka dinlerin hakiki din olmadığı tahrif edildiği hakkındadır islam dini geldkten sonra diğer semavi dinler syaılmadı oysa o semavi dinlerde hak üzere inmişti ama tahrfi edilmişti onu sadece islam dini hak din anlamında ekledik yani anlam olarak eğer ki sizde islam dini üzerinde ayrı ayrı düşerseniz onların yaptıkları hataya düşersiniz anlamında ekledik .....

7. kimyaser

kimyaser islamseli

Beğenileri:
    0
    öncelikle mevlam hepinizden razı olsun bizleri ehli sünnet vel cemaat çizgisinden ayırmasın.(amin)
    ancak günümüzde herkes ehli sünnetiz diyor.ama bunlardan kaç tanesi denilenin üstüne ashabın yani peygamberimizin yolundan gidiyor?ashabın yolundan gitmek peygamberimizin sünnetinden ve de kuran dan geçer.bunlardan kaç tanesi tam anlamıyla peygamberimizin sünnetini yaşıyor ve de kaç tanesi kuranın indirdikleriyle hükmediyor?
    önemli olan bunu ayırt edebilmektir.

selametle...

8. fahrettin tırınk

Beğenileri:
    0
    Cenabu hak cümlemize hidayetinde daim ve kaım buyursun,
    bizim vazifemiz önce kendi hatalarımızı görmek ve islam dairesinde düzeltmektir...

9. fahrettin tırınk

Beğenileri:
    0
    Evet kıymetli kardeşim gullerderya, peyğamber efendimiz bir hadisi şeriflerinde (kişi kendi kusur ve kabahatlarını görmeye başlayınca anlaki hşdayet üzeredir veye hidayet gelmiştir.) melalinde ki hadisi şerif mücbince yani kendi hatalarımızı görmediğimiz müddetce dalalet de olduğumuzu anlamak nasıb eylesin cenabu hak inşaallah.
    bu gün vazife yaptığım yerin merkezinde 7 yaşında bir yavrumuzu kayb ettik oradaki vaazımda da bu hususlara yani 73 firkaya ve kurtulan fırkadan olmamız için ne yapmamız gerektiğini kur'anı kerim ve hadisi şerif işığında anlatmaya çalıştım. ALALH cc bizi kurtulan fırkadan eylesin inşaallah...

10. fahrettin tırınk

Beğenileri:
    0
    Evet kardeşim kimyaser, doğru söylüyorsunuz onu anlamanın yolu her hangi bir cemaat ön pilanda, kur'anı kerimi ve rasülüllah efendimizin sünneti seniyelerinin yolunu takib ediyorsa kurtulan firka o demektir inşaallah.
    Cenabu hak cümlemizi kurtulan firkaya nail eylesin...

11. Magrip

Magrip Hizmet Nimettir. Yönetici

Beğenileri:
    1
    Allah cc razı olsun yorum yapan konuyu açan fahrettin hocam dan da.

yanılız şu soru aklıma takılıyor şimdi türkiyede tarikat mevzusu da her tarikat kendi içinde hak yolu kuran sünnet ile hareket etmektedir.örnek vermek gerekirse bir sülaymanlılar bir nakşibendiler bir kadiriler veyahut nur cemaati ve birçogu hepsi Allah yolunda ilerliyor. bu sadace türkiyede ki cemaetler peki dünyada ki mülüman ülkelerinde de bideki gibi bu şekilde tarikatlenme var mıdır. var ise bu sayı müslüman kesiminde bir hayli çogalır haliyle.

73 fırkadan bir fırka ki bu da ehli sünnet yani efendimiz sav ve de ashabının yolundan gidenler ise bu zaman içerisinde bunca tarikat var iken hepsinin de ehli sünnet yolundan gitmeleri mümkünmüdür. yani anlamak istededigim şu hepsi aynı yolun yolcusu ise neden tek bir öatı altında toplanılmıyor o halde ashab gibi eger bu mümkün de olmuyorsa bizim izlememiz gereken yol ne olmalıdır.

12. Acizanekul

Acizanekul islamseli

Beğenileri:
    0
    Haddim olmadan siz değerli kardeşlerimle bu mevzu üzerinde düşüncemi paylaşmak istedim. Efendim; öncelikle tefrike dendiğinde ne anlamamız gerektiğini çok iyi bilmemiz gerekir. Bunun yanında bazı ayetleri kendi görüşlerimize uyuyor diye kullanmak bizi yanlışa sürükler bunuda bilmemiz gerekir. Hangi ayet kime, ne zaman, hangi nedenlerden dolayı ve ne maksatlı yazılmış ve bunlar üzerinde ulama hangi tefsiri yapmış bunları bilmek lazım gelir derim.
    Efendim, tefrika mana olarak her ne kadar bölücülük gibi gözüksede geniş içeriğinde dini bozma, kendine uydurma, işinne geldiği gibi anlamalar sonucunda oluşur. YANİ:
    Sizin yukarıdaki söylevlerinizden sonra sanki mezhep yada tarikatların tefrikaya kaçtığı kanatini taşımaktayım. DOĞRUMU ? DOĞRU.
    O zaman şu ayette göre:
    " Müminler bütün peygamberlere inanırlar, onları birbirinden üstün tutmazlar ve aralarını ayırmazlar. Çünkü hepsi de Allah tarafından görevlendirilmiş elçilerdir." (Bakara sûresi, 2/285.)

SİZİN GİBİ DÜŞÜNÜRSEK ; HZ. PEYGAMBERİMİZE, BİZİM PEYGAMBERİMİZ DİYE SAHİPLENMEMİZDE TEFRİKA OLUR.
    BU MÜMKÜNMÜDÜR? ASLA....

O zaman şunu iyi bilip ona göre konuşalım inşallah.
    Şimdi konuyu Fahrettin Hocamız İmam Rabbani (k.s.) efendimizin görüşlerinden alıp buraya taşımış ve ardından mezhep ve tarikatlara tefrika diye atıfta bulunulmuş. Bu büyük yanlıştır. KALDIKİ İMAM RABBANİ(K.S.) NAKŞİBENDİ SİLSİLESİNİN MÜCEDDİTLERİNDEN, DİNİMİZİN BEDİÜZZAMANIDIR. Bunda da tüm ehlisünnet alimleri hem fikirdir. Şimdi tarikat yada mezhepler tefrika olsaydı İMAMLAR İMAMI EBU HANİFE HAZRETLERİDE YANLIŞ YAPMIŞ DEMEK AYIP OLMAZMI?
    BU YAKLAŞIM BU BÜYÜKLERİMİZE DİL UZATMAYA KADAR GİTMEZ Mİ?
    ASIL TEFRİKA BUNU İDDA ETMEK OLMAZ MI?
    MEZHEP YADA TARİKATLARA DİL UZATMAK OLMAZ MI?
    Lütfen düşünürken felsefeci yanımızı değil,ehlisünnet alimlerinin ne dediğini anlamaya çalışalım inşallah derim.

Ayrıca bazı kimselerin kardeşliğini simgelemek için yaptığı basit görüntüler DİNDE DEĞİŞİKLİK SAYILMAZ Kİ!...
    Adam yüzük takıyorsa, yeşil giyiyorsa, sarık takıyorsa, eşarbını alttan bağlıyorsa bu dinden çıkmaya mı sebep olur?
    HATTA BAZI KARDEŞLERİMİZ BUNLARI SIRF SÜNNET OLDUĞU İÇİN ZEVKLE YAPARLAR. BU TÜR DIŞ GÖRÜNTÜLERE TAKILMAYALIM DERİM. BAZI ALT TAKİ FANATİKCE SEVGİLERE BAĞLI KALMAYALIM DERİM.
    O ZAMAN AİLELERE DE BÖLÜNMEYELİM.
    O ZAMAN SÜLALERDE OLMASIN.
    O ZAMAN ÜLKELERİDE KALDIRALIM....

Biz ona buna değil!.....
    Biz kardeşimizin inancına bakalım.
    Peygambere bağlılığına bakalım.
    Kur'an-ı benimsemesine,
    Peygamberimizi sevmesine bakalım....
    HAA... BUNLARDA TERS BİR ŞEY GÖRÜYORSANIZ İŞTE O ZAMAN TEFRİKA VAR DEMEKTİR.
    UMARIM NE DEMEK İSTEDİĞİMİ ANLATABİLMİŞİMDİR.
    YANİ SONUÇ OLARAK
    Hem Hak mezhep bağlıları,hem tarikat bağlıları KENDİNİ ZATEN "ÜMMET" OLARAK GÖRÜR VE BİLİR. ASIL BUNU SAPTIRMAK YANİ MEZHEP YADA TARİKATLAR BÖLÜCÜLÜĞE SEBEP OLUYOR DERSEK TEFRİKA YAPARIZ. KİM ÇORBASINI NASILİÇERSE İÇSİN. KİMİ KAŞIKLA İÇER, KİMİ TAS İLE KİMİDE KEPCE YADA TENCERE İLE İÇER...BUNLARLA URAŞMAYALIM Kİ BÖLÜNMEYELİM. DIŞA DEĞİL İÇE BAKALIM İNŞALLAH.
    SAYGI VE SEVGİLERİMLE.

13. fahrettin tırınk

Beğenileri:
    0
    Evet ferdi kardeşim dünya üzerinde ki müslümanlar arasında da cemaatleşme mevcuttur ancak kimin hak yolunda olduğunu ancak ALLAH cc bilir, şu kadar varki peyğamber sav efendimiz hadisi şerif lerinde buyurmaktadırki(benim eshabım yıldızlar gibidirler hangisine tabi olursanız hidayete erişirsınız) buyurmaktadır. ve yine başka bir h ş, lerinde(ümmetim in ihtilafında geniş rahmet vardır) bu hadisi şerif ihtilfı kur'anı kerim ve sünneti rasül dairesinden çıkmamak kaydı ile olamak şartı ile cemaatler islam dairesinden çıkmadığı müddetce ve kendi emellerini ön pilana almayanlar,kur'anı kerimi öğrenmeyi öğretmeyi ve yaymayı kendine şiar edinen cemaatler sünneti seniyeyi terk etmeyib, bid'at lere de uymadan devam eden cemaatler dünya nın neresinde olurlarsa olsunlar hak yolun yolcularıdırlar.
    mesela 4 hak mezhebin mensubları bu hadisi şerife birer örnektir ler çünki her mezhebin uygulamaları teferruatta bir birine uymamakla beraber farz ve haramlarda hiç ihtilaf yoktur ama uygulamalarında farklı olmaları onların yanlış ve sapık mezheb olduklarını göstermez çünki kaynakları hep peyğamber efendimizin uygulamalarına dayanır ve öyle yorumlayarak alıb birer hak mezheb kurmuşlardır.
    tıbki bunun gibi günümüzde cemaatler de kur'anı kerim ve sünnet dairesinde hizmete devam ettikleri müddetce hak yolundadırlşar. yok ama kendileri yeni yorumlar getiribte başka başka icraatler içine girerlerse işte bu bid'attir bid'at ise dinimizde haramdır.bu gibi cemaatler işte efrendimizin buyurduğu hadisi şerifte 73 fırka nın 72 si dalalettedir dediği zümreden olmuş olurki cenabu hak bizleri bid'at lerden muhafaza ederek sünneti seniye yolunda daim eylesin inşaallah...

14. fahrettin tırınk

Beğenileri:
    0
    kıymetli kardeşim Acizanekul lütfen konuyu iyi okuyun ve kendi görüşlerimizi deyilde sırası ile kur'anı kerim,sünneti rasülüllah,icma i ümmet ve kıyası fukaha dairesinde kunuyu ele alalım zatem hak mezgebi almışmı o fırkaları ytazarken, söylediklerini okuyorum benim yazdıklarımın aynısı yanlız benim yazımı siz yanlış yoyumlamışsınız yani olmayan yorumları yapmışsınız lütfen iyi okuyalım. ehli sünnet dediğiniz anda zaten 4 hak mezheb ehli sünnet mezhebi olduğu için ve hatta biz bunları kabul ettiğimiz halde nasıl bu mezhab sahiblerinin aleyhine olacak yazıları yazbiliriz bizim haddimize diil bunlar.
    kendi yazdığnız yazılar ile benim yazı itikadi olarak tıpa tıp aynısı ama bir taraftada bastığınız dalı kesercesine aynı itikadi yazıyı yanlış yorumlayarak tenkid ediyorsunuz.
    lütfen iyi ve ilmi yazlım ve algılıyalım.
    son olarak bir şey arz edeyim farkında iseniz ben acızane fazla paylaşım yapmam çünki yazdığım tüm yazılılar da ehli sünnete ters düşen kişlilerin yazılarını kesinlikle yazmadığım gibi yazcağım komuyu çok inceler ve ona göre burada yayınlarım.

15. Acizanekul

Acizanekul islamseli

Beğenileri:
    0
    AYRICA:
    ŞUNUDA UNUTMAYALIM!...
    Dinde tefrika olmamasının yolunu Kur’an-ı Kerim şöyle gösteriyor:
    “Ey iman edenler! Allah’a itaat edin; Peygambere itaat edin ve sizden olan emir sahiplerine (sizde olan yöneticilerinize) de. Eğer bir şeyde anlaşmazlığa düşerseniz, artık onu Allah’a ve Rasûlüne döndürün. (çözümü onların hükümlerinde arayın) Şayet Allah’a ve Ahiret gününe iman ediyorsanız..” (Nisa sûresi, 4/59.)

İTİKATTA ARIZA YOK İSE MESELEYİ BÜYÜTMEYE GEREK YOK. AMA ŞUNU İLAVE EDEBİLİRİZ. CEMAAT OLALIM. AMMA CEMAATCİLİK YAPMAYALIM. (BU GÜZEL NASİHAT OLUR.) GRUP OLALIM AMA GRUPCULUK YAPIP İŞİN CILKINI ÇIKARMAYALIM. AMA BENİMSEMEYİDE FAZLA GÖRMEYELİM. HER KESİN ÇOCUĞU KENDİSİ İÇİN DAHA KIYMETLİ VE ÖNEMLİDİR DÜŞÜNCESİNDEN HARAKET EDELİM İNŞALLAH. İnsanlarımızın cemaatler içindeki göstermiş oldukları faydalarıda UNUTMAYALIM!... Bu faydalar hem başkalarına hemde kendisine olabilir. BUNU LÜTFEN GÖZ ARDI ETMEYELİM. Nasıl ki fıtratlar değişik değişiktir, cemaatlerde değişik bir yöntemle uygulamalar yapıyor olabilirler. Herkesin edep terbiyesi farklı olabilir. TEK TİP İNSANLAŞMAYA İŞİ GÖTÜRMEYELİM. BİR OLALIM BERABER OLALIM VE TEK SOFRADA OLALIM İNŞALLAH.
    (Yukarıdaki yazdıklarıma ilavedir.)
    :razi: Haklarınızı HELAL EDİNİZ.:cicek:

16. Acizanekul

Acizanekul islamseli

Beğenileri:
    0
    Sanırım Hocamız tarafından asıl biz yanlış anlaşıldık. HOCAM BİZ SİZE HİÇ BİR ŞEKİLDE ATIFTA BULUNMADIK. ÜSTELİK SİZİN YAZINIZIN İ.RABBANİ HZ. AİT OLDUĞUNUDA BELİRTMİŞİM. Acizane biz "BAŞKA" kardeşlerimin yaklaşımlarına cevaben bu konu hakkındaki görüşlerimi yazdım...

17. ziyad

ziyad islamseli

Beğenileri:
    0
    :razi: Yorum Yapanada Konuyu Açanada :)

18. Acizanekul

Acizanekul islamseli

Beğenileri:
    0

Gördüğünüz gibi bu fakir yazıyı okumuş olup mesajıda iyice almıştır. Sizi incittiğim için HAKKINIZI HELAL EDİNİZ.:uyyyy:

19. ziyad

ziyad islamseli

Beğenileri:
    0
    Ayıptır Sorması fırka Nedir:)?:D

20. Acizanekul

Acizanekul islamseli

Beğenileri:
    0
    Hocam iyi okursanız bulunmuş dememişim; bulunulmuş demişim....
    Dikkatinize arz ederim efendim...:uyyyy:

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş