Islamda Tesettür ( örtünme )

Konusu 'Tesettür' forumundadır ve _кιяιктєѕтι_ tarafından 4 Şubat 2009 başlatılmıştır.

 1. _кιяιктєѕтι_

  _кιяιктєѕтι_ islamseli

  Katılım:
  31 Aralık 2007
  Mesajlar:
  10.361
  Sponsorlu bağlantılar
  Dinimiz olan islam kadına ve erkeğe tesettürü yani dinin kadın ve erkek için ayrı ayrı belirlediği yerlerin örtülmesini farz kılmışdır. Bu kitap,sünnet ve içma ile sabittir. Kuranın bu hukmüne uyan kimse farzı yerine getirmiş ve Allahın emrini ifa etmiş olur.Kuranın bu hükmüne uymayan kimse günahkar olur ve Allah katında mesul olmuş olur. Kuranın bu hükmünü inkar eden böyle birşey yoktur diyen kimse kafir yani inkarcı olur ve dinle bağlantısı kesilir....!
   
 2. _кιяιктєѕтι_

  _кιяιктєѕтι_ islamseli

  Katılım:
  31 Aralık 2007
  Mesajlar:
  10.361
  Dinle bağlantısı kesilen bir kimsenin önceki tüm amelleri yanar ve iptal olur.Böyle bir kimse tevbe eder ve inkardan dönerse o zaman da namaz, oruç ve haccını tekrar kaza eder ve evli ise nikahını yenilemesi icab eder.İslam dinine mensup olupta müslüman olan bir kimsenin böyle riskli ve tehlikeli bir duruma düşmemesi ve bizi böyle risk ve tehlikeye sokacak yollar ve düşüncelerden de uzak olması icap eder ve etmelidir...! Zaten islamın bir manasıda teslim dir. Yani Allahın hükmüne emrine teslim olan ve "emredersin, başüstüne" diyendir.
   
 3. _кιяιктєѕтι_

  _кιяιктєѕтι_ islamseli

  Katılım:
  31 Aralık 2007
  Mesajlar:
  10.361
  İslamın emir ve yasaklarını kişiler değil Allah belirler. İslamın diğer dinlerden bir farkı,hükümlerinin semavi yani dorudan doğruya Allah tarafından belirlenip vahi ile bildirilmiş olmasıdır. Allah tarafından Peygamberimize asv gelen bu vahilerin toplamına Kuran diyoruz. Diğer dinler tahrif edildiği için bu özelliğini kaybetmişdir.Bir hükmün dini olabilmesi ve müslümanları bağlayıcı ola bilmesi için dinin dört temel kuralından birine dayanması gereklidir. Meselemiz olan tesettür veya örtünme bu dört temel esas ile sabit ve kesindir. Bunun için tesettürü inkar eden islamla bağını keser ve küfre düşerek kafirlerden olur. İslamın hükümlerini belirleyen bu 4 temel dayanağa göre tesettürü emreden hükümler şunlardır...!
   
 4. _кιяιктєѕтι_

  _кιяιктєѕтι_ islamseli

  Katılım:
  31 Aralık 2007
  Mesajlar:
  10.361
  - Kuranda tesettür...
  Kuranda örtünme ile ilgili birçok Ayet-i Kerime vardır.
  Araf, Nur ve Ahzap
  süreleri bunlardandır. Nur süresinin 31. Ayeti ve bu ayetin tefsirinde çok açık ve net bir şekilde kadınların el, yüz ve ayakları dışında kalan yerlerin dışarıya çıkıldığı zaman örtülmesi emredilmişdir.Bu hususta Ömer nasuhi bilmen,Elmalı Hamdi Yazır ve Celaleyn gibi yüzlerce tefsirlere bakıldığı zaman örtünmenin Allahın emri olduğu görülecektir. Baş ve başörtüsüde bunun içindedir.Zira kadının tesettürü yani örtünmesi el yüz ve ayak dişinda kalan vucudun tüm yerleridir. Erkeklerde ise örtülmesi farz olan yerler ise göbekden diz kapakları altına kadarki kısımdır. Bu yerlerin başkalarına gösterilmesi dinen haram sayılmışdır. Özellikle yaz aylarında erkeklerinde bu hususa dikkat etmeleri gerekir...!
   
 5. _кιяιктєѕтι_

  _кιяιктєѕтι_ islamseli

  Katılım:
  31 Aralık 2007
  Mesajlar:
  10.361
  Sünnette tesettür...
  Sünnet Peygamberimizin dinin emirlerini uygulamasının ismidir.Kuranda bildirilen bir hükmün ne şekilde uygulanacağını biz peygamberimizden asv öğreniriz. Çünki bazı hükümlerin uygulama şekli Kuranda bulunmaz. Bunları peygamberimiz uygulamasıyla bize bunları bildirir. Mesela haccın, orocun ve namazın rukunları vacipleri bozanı bozmayanı nerede ve ne şekilde yapılacağını peygamberimizden öğrendiğimiz gibi...Tesettür dediğimiz örtünmenin de nasıl olacağını yine peygamberimizden ve Onun uygulamasından öğreniyoruz. Bu hususta örnek olması için iki Hadis-i Şerifi örnek vermekle iktifa ediyoruz.
   
 6. _кιяιктєѕтι_

  _кιяιктєѕтι_ islamseli

  Katılım:
  31 Aralık 2007
  Mesajlar:
  10.361
  Kütüb-ü Sittede Hz. Aişe ra dan rıvayet ediliyor." Rasulüllah bileklerinin dört parmak yukarısını şaret ederek :Allah ve ahiret gününe inanan bir kadın ergenlik cağına girince eli yüzü dişindaki yerlerini açması helal değildir."dedi.(Hadis no.13) Yine Kütüb-ü Sittede Hz.Aişeden rıvayet ediliyor. Ebu Bekirin kızı Esma ince bir elbise ile peygamberimizin asv huzuruna girmişdi. Peygamberimiz yüzünü başka tarafa çevirdi ve şöyle dedi " Ey Esma ! Şüphesiz kadın ergenlik çağına ulaşınca eli ve yüzü dışında kalan yerlerini göstermesi uygun değildir." dedi. (Hadis no.14-15-16) Bunlar gibi daha birçok Hadis-i Şerifte örtünmenin ne şekilde olacağını bizat peygamberimiz asv gösteriyor ve uygulama olarakta böyle yaptırıyor. Elbetteki bizimde Onun ümmeti olarak böyle yapmamız gerekir. Eğer çeşitli sebeplerden dolayı yapamıyorsak tesettüre karşı olmayız ve yapanları ne kınarız ve nede ayıplarız kardeşce gecinip gideriz. Zaten bu hep böyle olmuş ve bundan sonrada böyle olacaktır. Aynı ailede, aynı mahlede, aynı il ve ilçede ve aynı ülkede kapalıda var açıkta ve bunlar hiç bir zaman birbirine düşmediler ve ülkeyi kan gölüne döndürmediler...!
   
 7. _кιяιктєѕтι_

  _кιяιктєѕтι_ islamseli

  Katılım:
  31 Aralık 2007
  Mesajlar:
  10.361
  İcma-i ümmette tesettür...
  İcma-i ümmetten maksat islam alimlerinin toplu görüşüdür. Malum olduğu üzere her fende ve ilimde o fennin ve ilmin erbabı konuşur ve onların sözleri geçerli olur. Hasta olan Doktora gider. Davası olan Avukata baş vurur. Aynen öylede manevi ve dini konularda da müceddit ve müştehitlere baş vurulur ve önlara tabi olunur.Peygamberimizin as zamanından günümüze kadar Başta İmam-ı Azam, İmam-ı Şafi, İmam-ı Malik ve İmam-ı Hanbeli olmak üzere yüzlerce değil binlerce İmam-ı Azamlar bu konuda ittifak ederek kadının eli, yüzü ve ayakları dışında kalan vucudun diğer yerlerinin örtülmesinin farz olduğunu söylemişler ve öylede yapmışlar ve yaptırmışlardır. Bize düşen ve yakışan onlara tabi olmaktır. Kendimizi onların yerine koyarak ahkam kesmek değildir. Eğer bizde de İmam-ı Azam gibi 40 sene yatsı namazının abdestiyle sabah namazını kılacak bir maneviyat veya İmam-ı Ahmet bin Hanbel gibi 1.000.000 Hadisi ezberden söyleyen bir ilmimiz varsa bizde o sahada konuşalım. Yoksa susalım ve Kuranın bu emrine uyalım veya muhalefet etmeyelim. Çünki...Allahın emirlerine muhalefet eden Ona "şavaş" açmiş gibidir diyor islam alimleri...! Bu konuda başta Sahabeler,müceddid ve müçtehidler,evliya ve asfiyalar,müfessir ve muhaddisler gibi binlerle işin ehli varken onların yanında ve onların yerinde konuşmak en azından edep ve adaba ters düşen bir davranışdir ve haddini bilmemektir............!
   
 8. _кιяιктєѕтι_

  _кιяιктєѕтι_ islamseli

  Katılım:
  31 Aralık 2007
  Mesajlar:
  10.361
  Kıyası fukuha...
  Bu kural bilinen bir hükümden bilinmeyen bir hükme intikal etmek süretiyle
  hüküm çıkartmaya denir. İslamın örtünme ile ilgili hükmü açık,kesin ve belli olduğu için bu yol ile hükum verme yoktur. 1429 yıl dan beri islam fıkıhcılarının görüşü ve ecdadımızın yaşantısı ve uygulaması bizim için yeterli ve bağlayıcıdir.
   
 9. _кιяιктєѕтι_

  _кιяιктєѕтι_ islamseli

  Katılım:
  31 Aralık 2007
  Mesajlar:
  10.361
  Örtünmenin fıkıhi boyutu böyle. Bu hükmün birde uygulama şekli vardır. Bu da herkesin yaşadığı yere iklime ve örfe göre farklı ola bilmektedir. Elbette Sibirya gibi çok soğuk bir coğrafyada yaşayan insanların giydikleri ile Arabistan gibi çok sıcak coğrafyada yaşayan kimselerin giydikleri bir olmaya bilir. Önemli olan giyilen şeyin tesettüre uygun olmasıdır. Başka bir ifadeyle el ve yüz dışındaki vucudun diğer kısmlarını örtmek için giyilen bu örtünün bol ve vucut hatlarını belli etmeyen ve örtünmekteki hikmete ters düşmeyen bir keyfiyette olmasıdır. İslam şekilcilik ve dar anlayışlarla sınırlanmaz. Her konuda ve herkesin konumuna en uygun altarnatifler sunar ve sunmuştur. Yeter ki bizler Kuranın ve Sünnetin ölçülerinden ayrılmayalım. Şu hadisin haber verdiklerinden olmayalım.Ebu Hureyre den rıvayetle Peygamberimiz
  "Ahir zamanda bir kısım kadınların giyinik oldukları halde çıplak gibi olacaklarını haber vermiş"

  Ve ahir zamanda ki en büyük fitnenin kadınların açılmasından çıkacağını ve ahlak,edep ve utanma gibi duyguların çok zarar göreceğini,hatta edepte ne imiş diyenlerin olacağını ve böyle diyen ve böyle bir hayata insanları teşfik edenlerin acı sonlarını bizlere haber vermişdir.
   
 10. _кιяιктєѕтι_

  _кιяιктєѕтι_ islamseli

  Katılım:
  31 Aralık 2007
  Mesajlar:
  10.361
  Örtünmenin birde hikmetleri vardır.Bunları saymakla bitiremeyiz.Bugün Avrupanın yaşadığı ahlaki çöküntünün altında elbette acık secikliğin büyük rolü vardır.Ailelerin yıkılmasında neslin tükenmesinde kadının kadınlığını istismar edenlerin büyük rolü olmuşdur. İslam toplumlarında boşanmaların az olması, tam bir ahlaki çöküntünün olmaması,aile hayatının devam etmesi gibi meselelerde örtünmenin çok büyük rolu ve tesiri vardır.Toplum hayatına baktığımız zaman bunu görmek mümkündür. Allahın verdiği güzelliği Allaha isyan da kullanmakla,
  Allaha itaat ve kullukta kullanmak çok farklıdır.Eğer siz ebedi bir güzellik kazanmak ister iseniz fani olan güzelliği Allah yolunda harcayın ki bekaya inkilap etsin ve bakileşsin. Eğer siz Allahın verdiği bu güzelliği günahlarda ve helal olmayan yerlerde kullanırsanız hem ebedi bir güzelliği kaybedersiniz hemde şiddetli mesul olur ve hem dünyada, hem kabirde, hem de ahirette çok zarar edersiniz ve azap çekersiniz...!
   
 11. _кιяιктєѕтι_

  _кιяιктєѕтι_ islamseli

  Katılım:
  31 Aralık 2007
  Mesajlar:
  10.361
  rabbim bizleri kuran ve sünnetinden ayırmasın... Amin..
  selam ve dua ile
   

Sayfayı Paylaş