İnsan evleneceği kişiyi nasıl seçmeli ?

Konusu 'Dini Sorular...' forumundadır ve Yalnızlığım tarafından 14 Haziran 2011 başlatılmıştır.

1. Yalnızlığım

Yalnızlığım Öldürmeyen darbe, güçlendirir.

Beğenileri:
    24
    İnsan evleneceği kişiyi nasıl seçmeli ? [HR][/HR]

Evlilik, ömürdeki dönüm noktalarından biridir. Peki, evliliğe karar verdiğinizde nasıl bir kriteriniz olmalı? Tercih ettiğiniz kişinin sadece dindar olması yeterli mi? Mehmet Paksu yazdı.

Mehmet Paksu'nun yazısı
    "Evlilikte en çok nelere dikkat etmeliyim?"

Ben 24 yaşında bir bayanım. Üniversite son sınıf öğrencisiyim. Özellikle son iki yıldır evliliğe sıcak bakıyorum. Belki de bunun sebebi, "yaşıtlarımın evleniyor olması" olabilir. Evlilikte en çok önem verdiğim şey eşimin inançlı olmasıdır. Erkeklerle aram iyi değil, ders dışında konuşmam genellikle.

Kendime yakın gördüğüm birini "Acaba evleneceğim erkek bu olabilir mi, belki de kısmetim budur" diye düşünüyorum. İlk adımı karşı tarafın atmasını bekliyorum. Ondan bir karşılık gelmeyince ben deniyorum, ama doğru mu davranıyorum, bilmiyorum.

Meselâ bir bahane bulup konuşmaya çalışıyorum. Beni fark etmesini istiyorum. Ne yapmalıyım? Kadere inanıyorum. Kaderimde varsa bir gün karşıma çıkacağına inanıyorum. Artık önüme çıkan erkeklere "Acaba kısmetim bu mudur?" diye bakmak istemiyorum.

(Rumuz: Menekşe)

“Dindar olması yetmez”

Evlilik insan hayatının en önemli dönüm noktasıdır. Evlenme niyetine girdikten sonra hiç beklemediğiniz ve ummadığınız bir yerden bir kapı açılır, karşınıza birisi çıkar. Bu okul hayatında olabileceği gibi, okul sonrası iş hayatında da olabilir. Konuyu samimi olduğunuz arkadaşlarınıza açarsınız, çevrenizdeki insanlarla görüşürsünüz. Onların desteğini alırsınız. Ama asıl desteği ve yardımı ailenizden almanız gerekir.

Zaten onların sizinle alakalı mutlaka bir planları ve düşündükleri vardır. Bu arada evleneceğiniz kişide aradığınız şartlar belli ise ona göre bir araştırma, soruşturma içine girersiniz. İnançlı birisini istediğinize göre ölçünüz ve şartlarınız büyük ölçüde belirlenmiş demektir. Ama sadece dindar olması da yetmez. Eğitim, kültür, yaş, aile çevresi ve iş hayatı gibi yönleri de önem arz eder. Fakat inanç ve düşünce birliği, hepsinin önünde gelir.

Kısmetin varsa gelir Hint'ten Yemen'den

Dediğiniz gibi "İlk adımı" karşı tarafın atmasını beklemeniz güzel bir şey. Fakat her zaman bu adımlar karşılık bulmayabilir, aradığınız kişi denk gelmeyebilir. Bunun için olayı kendi normal seyri içine bırakmak lazım. Hani derler ya, "Kısmetin varsa gelir Hint'ten, Yemen'den. Kısmet değilse, ne gelir elden?" Bir de "Kim kadere iman ederse, kederden emin olur" derler.

Tercihlerimizi belirleriz, elimizden geleni yaparız, irademizi kullanırız, uygun şartları kollarız, sonucu sabırla bekleriz. Bunun adı tevekküldür, teslimdir, Hakk'a boyun eğmektir. Başka türlü meseleyi aceleye getirir, bir an önce olsun bitsin der de, akıl ve mantık ölçüsünü ihmal edersek, ileride daha çok sıkıntı ve acı çekebiliriz. Öyle ki, bugünümüzü bile arar hale geliriz.

Bugün

Sayfayı Paylaş