Hadesten Tahâret

Konusu 'Abdest ve Namaz' forumundadır ve ALLAH ASIKLARI tarafından 23 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

 1. ALLAH ASIKLARI

  ALLAH ASIKLARI islamseli

  Katılım:
  8 Ocak 2009
  Mesajlar:
  12.080
  Sponsorlu bağlantılar
  Hadesten Tahâret

  Hades: Sonradan meydana gelme; pislik, necâset; abdestin bozulması anlamında fıkhî bir terimdir. Abdest, boy abdesti veya teyemmümle giderilen ve varlığı hükmen kabul edilen pislik. Ayrıca buna "necâset-i hükmiyye" de denir. Namazın altı şartından birincisi hadesten tahârettir.[23]
  Hades; hades-i asğar (küçük hades) ve hades-i ekber (büyük hades) diye ikiye ayrılır.
  Küçük hades; abdestsizliktir. Büyük hades (hades-i ekber), boy abdestidir; yani guslü gerektiren hallerdir. Bunlar cünüplük, aybaşı (hayız) ve lohusalık halleridir.
  Hadesten taharet (temizlenme) su, taş, toprak ve toprak cinsinden olan temizleyici maddelerle ancak olur.[24]
  Gusül abdesti şöyle alınır: Önce gözle görülen necaset temizlenir. Sonra namaz abdesti gibi abdest alınır. Daha sonra ağza ve burna üçer defa su verilir. Daha sonra da bedenin hiçbir yeri kuru kalmaksızın bütün beden yıkanır. Ve: “Ya Rabbi! Bedenimin görünür pisliklerinden kendimi temizledim. Sen de görünmez pisliklerden beni temizle ve temizlenen kulların zümresine ilhak eyle” demektir.
  Allah Teâla (c.c) insanlara elbiselerini temiz tutmalarını, pislikten arınmalarını ve tertemiz olmalarını teklif etmiş, Resûl-i Ekrem (a.s) bu konuda mü'minlere örnek olmuştur. Kur'an-ı Kerim'de “Orada tertemiz olmak isteyen kimseler vardır. Allah da tertemiz olanları sever"[25] hükmü beyan buyurulmuştur. İbn Kesir su ile temizlenmek hususunda aşırı titizlik gösteren ensarın (Medinelilerin) bu ayet-i kerime ile övüldüğünü kaydeder.[26] Fakat ayetin hükmü umumidir ve temizlik teşvik edilmiştir. Hz. Peygamber (a.s): "Temizlik, imânın yarısıdır”[27] diyerek, müminleri bu hususta uyarmıştır.
  Necasetten temizlenmek, herkesin karıdır. Lakin gusül abdesti alarak (cünüplükten) temizlenmek herkesin karı değil ancak Müslümanlara mahsustur.
  Her yaratık üzerindeki görünür pislikleri temizleyebilir. Fakat gusül abdesti ancak Kur’an da belirttiği gibi almakla temizlenilir ve bu şekilde ibadet edilmiş olunur.
  Görünür pisliklerden temizlenen kişi, insanların içine çıkabilir. Gusül abdesti alan kişi de Yüce Allah’ın huzuruna çıkabilir.
  Taharet almadan ve gusül abdesti almadan Yüce Allah’ın kutsal değerlerine yaklaşılamaz ve namaza durulamaz.
  Gusül abdestiyle görünür pisliklerden temizlenilir. Namaz abdestiyle de görünmez günahlardan temizlenilir.
  Taharet olmadan gusül olmaz. Gusül olmadan da abdest olmaz. Abdest olmadan da namaz olmaz.
   

Sayfayı Paylaş