Hac İle Umre Arasındaki Farklar Nelerdir ?

Konusu 'Hac , Umre ve Zekat İle ilgili Sorular' forumundadır ve Magrip tarafından 8 Aralık 2011 başlatılmıştır.

 1. Magrip

  Magrip Hizmet Nimettir. Yönetici

  Katılım:
  11 Ocak 2008
  Mesajlar:
  20.393
  Cinsiyet:
  Bay
  Sponsorlu bağlantılar
  Hac İle Umre Arasındaki Farklar Nelerdir ?
   
 2. Yorum Yok..

  Yorum Yok.. Yönetici

  Katılım:
  25 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  2.766
  Hac, zamanı ve bazı hükümleriyle umre'den ayrılır. Çünkü hac, sa­dece belirli aylarda yapılır. Bu aylar ise Şevval, Zilkade ve Zilhicce'nin ilk on günüdür. Umre ise hac zamanı dışında senenin tüm aylarında yapılabilir. Haccın ahkâm bakımından umre'den ayrılmasına gelince, hac'da Arafat'ta vakfeye durmak, geceleyin Müzdelife ve Mina'da bulun­mak, Mina'da cemrelere taş atmak bulunmaktadır. Umre'de ise bunlar yoktur. Bunları daha ilerde açıklayacağız. Umre'de yapılması gereken şeyler-, niyet, tavaf, saçın tamamını veya birazını kesmektir. Ayrıca hac, bütün âlimlere göre farzdır. Umre'nin ise vacib olup olmadığında ihtilaf vardır. Umre, Şafii mezhebine göre vacibdir.
   
 3. keşifçi

  keşifçi islamseli

  Katılım:
  15 Ekim 2009
  Mesajlar:
  2.970
  Hac, hac ayları denilen zaman dilimi içinde yapılan bir ibadettir. Hac ayları Hicrî takvime göre Şevval ve Zilkade ayları ile Zilhicce ayının ilk on günüdür. Hac, bu aylar içinde umresiz de yapılabilir, umre ile birlikte de yapılabilir. Haccın umresiz ya da umre ile birlikte yapılmasına haccın eda şekilleri denir.

  Umre, belirli bir vakte bağlı olmaksızın, usulüne göre ihrama girdikten sonra tavaf ederek Kâbe’yi ziyaret etmek ve diğer bazı dini görevleri yerine getirmek suretiyle yapılan ibadettir.
   
 4. topalsüleyman

  topalsüleyman New Member

  Katılım:
  30 Aralık 2011
  Mesajlar:
  24
  Hac ile Umre Arasındaki Fark
  Hac, zamanı ve bazı hükümleriyle umre'den ayrılır Çünkü hac, sa-dece belirli aylarda yapılır Bu aylar ise Şevval, Zilkade ve Zilhicce'nin ilk on günüdür Umre ise hac zamanı dışında senenin tüm aylarında yapılabilir Haccın ahkâm bakımından umre'den ayrılmasına gelince, hac'da Arafat'ta vakfeye durmak, geceleyin Müzdelife ve Mina'da bulun-mak, Mina'da cemrelere taş atmak bulunmaktadır Umre'de ise bunlar yoktur Bunları daha ilerde açıklayacağız Umre'de yapılması gereken şeyler-, niyet, tavaf, saçın tamamını veya birazını kesmektir Ayrıca hac, bütün âlimlere göre farzdır Umre'nin ise vacib olup olmadığında ihtilaf vardır Umre, Şafii mezhebine göre vacibdir
   
 5. ladymarker

  ladymarker Member

  Katılım:
  21 Nisan 2012
  Mesajlar:
  80
  Sana, hilalleri sorarlar. De ki: "O, insanlar ve hacc için belirlenmiş vakitlerdir...."
  (Bakara,189)
  hac belirli aylarda yapılır. umre ise yılın herzamanı yapılabilir. Ancak, Arefe günü sabahından bayramın dördüncü günü akşamına kadar yapılması mekruh görülmüştür.
  hac farzdır. umre vaciptir.
   
 6. nebahat

  nebahat New Member

  Katılım:
  10 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  3
  hac belirli bir vakitte yapılan bir ibadettir umrenin ise zamanı yoktur hacta arafata çıkılır şeytan taşlanır müzdelifeye gidilir bir kereye mahsus öğle ve ikindi namazları cem edilir bunlar umrede yoktur hac imkanları olana farzdır umre farz değildir hacda kurban kesilir umrede yoktur bunlar hac la umre arasındaki farklılıklardır
   
 7. TUGBAARAS

  TUGBAARAS New Member

  Katılım:
  8 Haziran 2012
  Mesajlar:
  7
  Hac islamin 5 şartindandir.umre ise sünnettir.
   
 8. ESRA IŞIK

  ESRA IŞIK New Member

  Katılım:
  29 Ağustos 2012
  Mesajlar:
  19
  1-hac senenin belirli aylarında yapılır umre için böyle bir sınırlamam yoktur.
  2-hac ve umreyi birbirinden ayıran önemli bir şeyde hacda arafat dağına çıkılmasıdır.zaten umrade arafata çıkılmadığı için hac sevabı yoktur.
  3-hac farz bir ibaddet umre ise vacip bir ibadettir.
   

Sayfayı Paylaş