Fethullah Gülen Hocamızın Bazı Görüşleri

Konusu 'Tesettür' forumundadır ve _кιяιктєѕтι_ tarafından 28 Eylül 2008 başlatılmıştır.

1. _кιяιктєѕтι_

_кιяιктєѕтι_ islamseli

Beğenileri:
    0
    BAŞ ÖRTÜSÜ HAKKINDAKİ GÖRÜŞLERİ :

Eskiden kadınlar okutulmuyor diye sorguluyorlardı. Şimdi okudular. Bazıları da başlarını kapatıyorlar. Türban demeye başladılar. O mevzuda da ben şahsen düşüncelerimi ifade ettim. Başını açarsa bir insan kafir olmaz. Bu, fûruata ait bir meseledir. Amentü'nün şartları gibi değildir. İslam'ın esaslarını kabul etmeme gibi bir şey değildir. Belki en kritik bir dönemde sinirlerin çok yükseldiği, asabın bozulduğu bir dönemde yatıştırıcı gibi oldu kanaatindeyim. Fakat esas bir kesim var ki, onların sinirlerini hiçbir şey yatıştırmıyor. Sürekli ciddi bir gerilim içinde bulunuyorlar. Kendilerini de harap ediyorlar.
    Bir de zannediyorum onlar, her gün biraz daha marjinalleşiyorlar. Bu marjinalleşme onları biraz daha hırçınlaştırıyor. Azaldıkça daha da hezeyana uğruyorlar. Onlar gibi düşünmüyor insanlar. Müslümanlar Avrupalı olmayı düşünüyor. Dünya ile atbaşı gitmeyi düşünüyor. Fakat onların umurunda değil. İnanan insanların başarıları bile onlara dokunuyor. Bunlar artık açık yani.

Mustafa kemal hakkındaki görüşleri:

Atatürk din ile Aklı mezcetmiş bir dahi idi.
    Bu konuda kendisinin açıklamaları bizzat şöyledir:”diğer türk büyükleri için söylediklerimi onun içinde söylüyorum,artı bir şeyde istiklal mücadelesinin bayraktarlığını yapıp bu günlere ulaşmamıza vesile olması bakımından da çok önemlidir Atatürk. Türkiye için hayati bir meseleyi başarmış ve büyüklüğe sıçramanın önünü açmıştır.elli yıl cami kürsülerinde konuştum.hiç bir zaman Atatürk aleyhinde söz etmedim.hatta Atatürk e hakaret eden birisini cami kürsüsünden protesto ettim.
    Atatürk kendi toplumunda yanlış biliniyor.yanlış takdim ediliyor.Atatürk önemli din alimleriyle Aksekili,ş.günaltay,seyit bey,Rıfat börekçi ve daha niceleriyle uyumlu olabilmiş.
    Yakın dönem de bazı Marksist ve leninist birden bire Atatürk çü kesilmeleri ve adeta oda dinsiz ve ateistmiş gibi onun namına dine diyanete hücum etmeleri de Atatürk istismarıdır.
    Nutuk u dikkatle okuyanlar onun dine sahip çıktığını görürler.nutuk incelendiğinde görülecektir ki bu ülkeyi kurtaran Atatürk akıl ile dini mezc etmiş bir dahi idi.ve ismet İnönü ile birlikte hz Muhammedin savaş taktiklerini inceliyorlardı.

Haşiye:bu ifadelerin kaynakcaları:2.9.1997 tarihli milliyet gazetesi yasemin çongarla söyleşiden,NTV nin 27.2.1998 tarihli püf noktası proğramında yapılan söyleşiden,mahkemenin 1994/490 esas,1995/91 karar nolu ve 1.3.1995 kararı.

Atatürk e hakaret millete hakarettir.

Bir söyleşide Atatürk le ilgili olarak kendisine yönetilen “sohbetlerinide sık kullandığınız bir hatıranız var.siz trakyada askerlik yaparken gümülcinede bir yunan Atatürk e hakaret ediyor.bu size çok dokunuyor.”Atatürk bu milletin başına geçmiş memleketi idare etmiş bir insandı.ben bu mevzuda müdafi olurum .ona hakaret milletime hakarettir.”diyorsunuz.
    Bu işi acaba bir yunanlı değilde bir türk yapsa idi tepkiniz ne olurdu,sorusuna karşılık şu cevabı vermiştir:belirttiğiniz üzere bu sözleri aynen kabul ediyorum.yani devletin başına geçmiş bir insana hakaret ettirmem .bunu kim yaparsa yapsın Türk de yapsa Müslüman da yapsa yakışıksız şeyler bunlar.

Haşiye:bu ifadelerin kaynakcası Nuriye akman fetullah güleni anlatıyor sabah 27 ocak 1995.

”Atatürk idari ve askeri bir dahiydi.Zaman gazetesinde atatürk’ün fotoğrafını silindiğini görünce hemen telefon ettim ve “bu bir rezalettir dedim.bu işi yapanı işten çıkardılar.”(hürriyet gazteleri ve resmi siteleri beyanında)

-”Atatürk bu milletin başına geçmiş bir insandır.memleketi idare etmiş.ona hakaret benim milletime hakarettir…devletin her hangi bir insanı yerin dibine batırma gibi bir vazife ve sorumluluk yoktur…devletin başından gelmiş geçmiş insan büyük insan demektir.”(sabah gazetesi reportajı)

Allah da bana ,benim için ızdırap kaynağı olan “…cı”yla “..cu”yla ceza veriyor,bu “cı”yı ..”cu”yu bir ölçüde atabilirsem…(hürriyet gazetesi ve resmi siteleri)
    “aslında “..cı”dan”,”cu”dan rahatsız oluyorum.Çünkü bunlar toplumu bölücü şeylerdir.”(hürriyet gazetesi ve resmi siteleri)

2. simanur34

simanur34 islamseli

Beğenileri:
    0
    Risale-i nurları iyi bilen bir insan olarak bu görüşlere katılmıyorum.İlk olarak tesettürden başlıyayım.Fethullah gülen hoca efendi başörtüsü tefferruattır diyor.Hayır teferruat değil FARZdır.
    Üniversite gibi haremliğin selamlığın olmadığı bir yer için Allah .c.c 'ın ayetini asla arkama almayı kabul etmem.Devletin kemalistlerin bize sunumu şu ya Allahın kuralını seçip kapanıcaksın yadabizim kuralımızı seçip açılıcaksın.Hangisinin kuralı daha önemli sizce..
    Ve atatürk konusundada bazı şeyler söylemiş.Risale-i nurları okumuş bir insanın böyle düşünmesi tuhafıma gitti.Atatürkte bu devletin başına gelmiş ve geçmiş bir insandır.Onu ilah yerine koyup putunun karşısında dua eder gibi farzmış gibi saygı duyanları anlamıyorum.(Bu sözüm farklı kesimlere)
    Kemalist ve atatürkün en yakın arkadaşlarından biri olan bir yazarın yazısında okuduğum şeyleri yazmak istiyorum.
    Anıtkabir bizim kabemiz,Nutuk bizim kuranımız,anıtkabir ziyaretimiz bizim haccımız.Ben bunları okuyunca bukadardamı olur ya dedim.Bukadarmı delalet ehli dolu.Atatürk muhakkak bu konumda olmayı ilah olmayı istemedi.Ama peşinden gelenlerin yaptıkları bu.
    Hoca efendi 31 mart olayını benden iyi biliyordur muhakkak.
    Hocaların başlarının meydanlarda uçurulması,kuranın yasaklanması,ezanın türkçeleştirilmesi,üstadın hapislere atılıp tırnaklarının çektirilmesi vs.
    Kılık kıyafet ve şapka kanununun gelmesiyle insanların nasıl yavaş yavaş islamdan uzaklaştığını laiklikle tam şeriatın kaldırılmış olmasını unutmamak gerekir.
    Hoca efendi risalei nurdan deccal bahsine birhada göz atmalı bence.

3. hicaz

hicaz islamseli

Beğenileri:
    0

fetullah hocanın böyle dediğine ihtimal bile vermiyorum.helede baş örtüsüne teferruat dediği yönündeki açıklamasına asla.siz bunları hangi yayın organından duydunuz bilmem ama eğer yerellerle beraber 8 televiyon ve 6 gazetesi olan kişinin ! Sahip olduğu yayın organından duymuşsanız yapacak bişey yok.onların sadece allah 1 dediğine inanırım tabi onuda söylerler ise !!!!

4. simanur34

simanur34 islamseli

Beğenileri:
    0
    kendi sitesindede aşikar birşekilde görebilirsin kardeş.
    Benim kendisine olan sempatim çok fazlaydı ama bazı düşüncelerinden ve açıklamalarından dolayı biraz daha azaldı sanırım.Ve şunu vurgulamak istiyorum nur cemaatinin Gülen kolu sanırım yavaş yavaş cemaatten çıkıp farklı birşey oluşturmaya başladılar.Umarım daha çok risalelerin üstüne düşerler.

5. reyyann

reyyann New Member

Beğenileri:
    0
    teferruattır mı diyor????????
    arkadaşlar yanlış yapıyorsunuz
    bilmeden sadece duyumlarla bu tür iftiralara girmeyelim lütfen:angry:
    ben mebde öğretmenim ve burda da hocaefendiye karşı olan arkadaşlar var
    ama onlar başörtüye de karşı...

biraz farkınız olsun lütfen
    islam için bişeyler yapan insanları bu kadar çabuk karalamayalım:!:

6. reyyann

reyyann New Member

Beğenileri:
    0
    Başını açarsa bir insan kafir olmaz. Bu, fûruata ait bir meseledir. Amentü'nün şartları gibi değildir. İslam'ın esaslarını kabul etmeme gibi bir şey değildir.

başörtüsü konusunda bu sözlere katılıyorum:auu:

7. reyyann

reyyann New Member

Beğenileri:
    0
    ya bu forumda çok yeniyim
    bi önceki sayfaya nasl geçicez:neki:

8. reyyann

reyyann New Member

Beğenileri:
    0
    burda kimse yok mu:shock:

9. reyyann

reyyann New Member

Beğenileri:
    0
    arkadaşlar başörtüsü tabi ki amentü'nün yanında teferruattır içki içmek gibi.. içki içen bi insan müslüman değil diyebilir miyiz bunu hepiniz benden daha iyi bilirsiniz
    ve fakat hocaefendinin bu sözünü başörtü teferruattır takmasanız da olur şeklinde anlamanız düşündürücü:icon_frown:

10. reyyann

reyyann New Member

Beğenileri:
    0
    bu sözlerinize de anlam veremedim
    nasıl yani kılık kıyafetimiz değişmeseydi daha iyi müslüman mı olacaktık:shocked2: Kral abdullahın kılık kıyafeti değişmedi ama şimdi nerde müslüman olarak??????? Türkiyede gövde gösterisi yapıyordu şimdi nerde asıl şimdi yapsın gösterisini 3,5 milyon insaın hayatı tehlikede nerde petrol zenginleri nerde şeyhler nerdeler..:angry:

11. reyyann

reyyann New Member

Beğenileri:
    0
    HERKES GİTMİŞ
    BEN DE GİDEYİM:smilie19:

12. Magrip

Magrip Hizmet Nimettir. Yönetici

Beğenileri:
    1
    arkadaslar diyor yapiyor ediyorlar ile degil

islami nasil yasarim desek daha hos olacak
    fettullah hocanin da tefaurattir dedigini duydum demekle degilde bizzat gorup isitmek lazim gelir islam adina yapilan o kadar cok seyi karalaniyor ki bununda bir yanlis bilgi akimi oldugunu dusunuyorum

13. reyyann

reyyann New Member

Beğenileri:
    0
    ewt İslamı nasıl yaşarız
    işte bütün mesele bu
    hepimiz konuşuyoruz da
    yaşayan okadar az ki

14. hicaz

hicaz islamseli

Beğenileri:
    0

:birinci::birinci::birinci: zaten ihtimalen kardeşimizde yanlış anlamıştır teferruattan kasıt islamın ana şartları değil (AMENTÜ). VE O FETFULLAH HOCA Kİ AÇTIĞI OKULLAR DİLLERE DESTAN BEN KİMSE YANLISI DEĞİLİM.AMA TERÖRİSTLERİN (DOĞUYU ELE GEÇİRMEK İSTEYENLERİN) BEYANINDA ŞU CÜMLE ÇOK MANİDAR "BURALARI ELE GEÇİREMİYORSAK "FETULLAH HOCANIN OKULLARI YÜZÜNDENDİR"
    YANİ İNSANLARI KANDIRAMIYORUZ DİYE İTİRAF EDİYORLAR.

VE YİNE O FETULLAH GÜLEN HOCA Kİ DÜNYANIN EN ÜCRA KÖŞELERİNDE İSMİNİ HARİTADA BİLE BULAMAYACAĞINIZ ÜLKELERE OKULLAR AÇTIRIP İNSANLARA İSLAMI TEBLİĞ EDİP TÜRKİYEYİ TANITIYOR....

BİR HADİSİ ŞERİF.kimseye ithaf değildir alınılmasın selam ve dua ile

İFTİRA ZİNADAN KÖTÜDÜR.

15. simanur34

simanur34 islamseli

Beğenileri:
    0
    Yanlış düşüncelere sevk etmşişsem hakkınızı helal edin.Ben şunu diyorum kendi sitesinde yorum yazanların sözlerinden ötürü söyledim.Evet teferruat deniliyorsa yanlış bir cümledir.Ha eğeronu başka yönde anlatmaya çalışmışsa açıklayıcı anlatamamıştır demekki.Benimde hoca efendi kolundan arkadaşlarım akrabalarım var.Elhamdulillah üstad hazretlerini örnek almışızdır.Bende hoca efendinin sohbetlerini dinlerim zaman zaman.Hocaefendinin okullarının hizmetinin boyutunu tartışmam asla.Biliyorum ve aynelyakin duyuyorumki o okullar olmasa doğudan gelen temiz kardeşlerimiz batıda yaşaması zorlaşır hatta farklı yerlere yönelebilirlerdi.Elhamdulillah o okullar onlara sahip çıkıyor.
    Hiç bir cemaati tarikari eleştirme yerme gücüne sahip değilim böyle birşey yapmam.Konuşulacak daha mühim meseleler dururken üstelik...Sadece nacizane gördüğüm eksikleri söylerim.
    wesselam

16. reyyann

reyyann New Member

Beğenileri:
    0
    nekadar güzel hepimiz aynı fikirdeyiz:zgd:

17. _кιяιктєѕтι_

_кιяιктєѕтι_ islamseli

Beğenileri:
    0

cemaatten cikip farkli birsye olusturmaya basladir....bu nedemk olyor????

18. tolstox

tolstox New Member

Beğenileri:
    0
    fehullah gülen hocaefendi'nin yolu bellidir arkadaşlar.sakın ama sakın yanlış yorumlara girmeyelim.açıkcası bende "teferruat" mevzusunda takılı kalmıştım.ama bu kelimenin anlamı bizlerin arasında bilinen "gereksiz bir iş,küçük bir mesele" anlamında olmadığını,fıkıha dair fer'i meselelerden biri olduğunu öğrendim.netice olarak bugünkü cidi hizmetlerin medarı olan bir hocaefendiye yorum yazarken daha dikkatli olalım derim.selamlar...

19. LeyL

LeyL Active Member

Beğenileri:
    0
    GÜLEN hakkında, onun felsefesini anlamaya idrak'ı yeterli olmayan insanlarla tartısmamak gerek..
    Dunya nın neredeyse her ulkesınde okulu olan,dinimizi,dilimizi,kültürümüzü anlatan o insanlar fethullah gülen hoca efendi ile varoldular..
    Onun felsefesi ile hareket ettiler..Şimdi ise bu diyaloglar meyve vermeye basladı..
    Herkes anlamısken bu hareketi (gülen hareketi) ,tasvif ederken,konferanslar verilirken hristyn ulkelerde maalesef kendi vatanındaki cahiller anlamamakda direnıyorlar..yazık cok yazık...
    Bazıları sadece görmek istedıklerı yeden bakıyorlar mevzuya..

20. yalnız

yalnız New Member

Beğenileri:
    0
    alkışlıyorum arkadaşlar çok doğru açıklamalar,özellikle bukadaaaaar hizmet etmiş bir şahsiyet hakkında doğru ifadeler kullanılması ELZEMDİR bence,birde gerçekten bazı insanlar nekadar AYET ve HADİSİ delil olarak ortaya koysanda bakmak İSTEDİKLERİ yerden bakıyorlar MİNAREYİ ÇALAN KILIFINI UYDURUR hesabı yani saygılar

Sayfayı Paylaş