Evlilik ve eşler arası ilişkiler

Konusu 'İslamda Aile' forumundadır ve Yalnızlığım tarafından 13 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

 1. Yalnızlığım

  Yalnızlığım Öldürmeyen darbe, güçlendirir.

  Katılım:
  23 Aralık 2009
  Mesajlar:
  27.736
  Sponsorlu bağlantılar
  Evlilik ve eşler arası ilişkiler [HR][/HR]
  [​IMG]

  Evlenmek ve bir yuva sahibi olmak da insanoğlunun en temel ihtiyaçlarından biridir. Yaratılış itibariyle melekler nurdan yaratıldığı için evlenmezler, cinsiyetleri yoktur. Hayvanlara akıl verilmediği için yalnızca dünya hayatının devamı ve tabiatın düzeni için bilinçsiz olarak çiftleşirler. İnsanlar ise yaradılış gayelerine binaen verilen akıl nimetiyle, maddi ve manevi ihtiyaçlarını da karşılamak için karşı cinse ihtiyaç duyar...


  Fıtratlarına aykırı davranmayan, helale talip olan kadın ve erkekler evlenerek iki cihan saadet ve selametine talip olurlar. Yeryüzünde her şey çift çift yaratılmıştır. Bu ayetlerle sabittir. "Her şeyden çift çift yarattık ki, düşünüp ibret ve öğüt alasınız" buyrulmuştur. İnsan dışındaki canlıların çiftleşmesi Allah'ın dilemesi üzerine ve şuursuzcadır. İnsanda ise, bir niyet, bir hikmet ve şuurlu bir hedefe yöneliktir.

  "Sizi bir tek nefisten yaratan; ondan da gönlünün ısınıp yatışması için eşini vücuda getiren Allah'tır. Ne vakit ki o, eşini sarıp örtünce (birleşince) eşi hafif bir yük yüklendi ve bir süre böyle geçip gitti derken ağırlaştı."

  Allah, eşleri birbirleri için gözaydınlığı olsun diye yarattı!

  Rivayetlere göre, Hz. Âdem (as) ve Hz. Havva (as) yaratıldıktan sonra, Hz. Âdem (as) Hz. Havva (as)'ya sordu: "Sen kimsin?" Havva (as) da: "Ben Havva'yım. Ben seninle, sen de benimle huzur bulalım diye yaratıldım" buyurdu. Demek ki eşler, birbirlerinin gönlünün karşılıklı ısınıp yatışmasına, ruhunun sükûn bulmasına neden olmaktadırlar. Yine başka bir ayette; "Onun açık belgelerinden biri de, size kendinizden eşler yaratmasıdır ki onlarla sükûnet bulup huzura kavuşursunuz. Aranızda sevgi ve rahmet meydana getirmiştir. Şüphesiz ki bunda, düşünebilen bir millet için öğütler, ibretler ve deliller vardır" buyrulmaktadır.

  Aile kurumu niçin sarsılıyor?

  Bu noktada aklımıza şu soru takılabilir; "Allah (cc), kadın ve erkeği birbiri için gözaydınlığı, huzur membaı ve kalplerine sükûnet rehberi için yarattı; ama bugün ne oldu da toplum bu duruma geldi? Aile mefhumu çöktü. Eşler boşanmaya gidiyor. Karı kocalar birbirini boğazlıyor ve ihanetler aldı başını gidiyor. Evet, ne oldu?"

  Cevaplanması gereken sorular!

  1-Neden evlenecek çiftler kendilerini değil de başka bir insanı tanıtırlar karşısındakine ve sonra bukalemun gibi renk değiştirirler?

  2-Evlenmeden önce birbirlerine son derece nazik, hoşgörülü ve sevgi dolu olan insanlar, evlenince neden değişiverirler?

  3-Evlenmeden önce eşlerine verdikleri değeri, evlendikten sonra neden esirgerler?

  4-Evlenmeden önce, "her şeyinle kabul ediyorum" deyip de evlendikten sonra neden yüksek beklenti içine girerler?

  Buna göre eşler kendilerine şu soruları sormalıdırlar;

  1 - Ben eşimle evli olmasaydım ona nasıl davranırdım?

  2 - Peki, evlenince ne değişiyor ki, ona karşı davranışlarım değişiyor?

  Unutmayalım ki, hepimiz çobanız ve güttüklerimizden mesulüz. Kadın erkeğinden, erkek kadınından ve daha sonra can cana, kan kana karıştıktan sonra da ebeveynler olarak dünyaya getirdiğimiz evlatlarımızdan sorumluyuz. Rabbim bu sorumluluğu son nefesine kadar duyan kullarından eylesin.

  Eşlerin birbirine verdikleri değer neden azalıyor?

  1-İçinde büyüdüğümüz, ailemizde gördüğümüz, kendi anne ve babamızın tutum ve davranışlarını aynen modellediğimiz için, eşlerimize değer vermiyoruz.

  2-"Eşime değer verirsem burnu büyür, kendisini bir şey zanneder" yanılgısıyla değer vermiyoruz.

  3-Çevremizdeki insanların da evliliklerini bizimkiyle kıyasladığımızdan, eşimize değer vermiyoruz maalesef!

  Eşimize neden değer vermeliyiz?

  1-Öncelikle, eşimize, Allah (cc) insan olarak yarattığı ve Müslüman olarak yaşattığı için değer vermek zorundayız.

  2-Sonrasında, ahseni takvim olarak yaratılan eşimizin yüklendiği emanet olan Kur'an hatırına ona iyi davranmalıyız.

  3-Yine, "müminler ancak kardeştir" hadisi şerifi adına Efendimiz (sav)'i üzmemek için eşimize değer vermeliyiz; çünkü o aynı zamanda, bizim din kardeşimiz...

  4-Ve eşimiz bizim hayat arkadaşımızdır. Evlenirken birbirimize değer verdiğimiz sözler hatırına, iyi günde kötü günde, hastalıkta sağlıkta birbirimize destek olmak zorundayız. O bizim hem dünya saadetimiz, hem de inşallah ahrette göz aydınlığımız olacak selametimizdir. Bilmemiz gereken tek şey var; eşlerimiz bizim için lütuftur!

  Milli Gazete
   

Sayfayı Paylaş