El ve tırnak temizliği ve bakımı

Konusu 'Saglık' forumundadır ve ALLAH ASIKLARI tarafından 11 Kasım 2009 başlatılmıştır.

 1. ALLAH ASIKLARI

  ALLAH ASIKLARI islamseli

  Katılım:
  8 Ocak 2009
  Mesajlar:
  12.080
  Sponsorlu bağlantılar
  EL VE TIRNAK TEMİZLİĞİ VE BAKIMI

  [​IMG]

  Günlük yaşamda en fazla kirlenen organların başında eller gelmektedir. Kirli yüzeylere sürtünen ve dokunan ellerin yıkanmadıkları sürece birer mikrop barınağı olmaya başladığı bilinmelidir. Bu nedenle ellerin düzenli olarak yıkanması gerekmektedir. Olanak bulunan her ortamda eller akar su altında sabunla, el sırtı, avuç içi ve parmak araları köpüklerle kaplanıp 15 saniye ovuşturularak (yavaşça 15’e kadar sayarak bu süre belirlenebilir) yıkanmalı, durulanmalı, başkası tarafından kullanılmamış havlu, kağıt havlu ya da kağıt mendille kurulanmalıdır. Kurulama olanağı yoksa elleri bir yere sürmek yerine havada kendiliğinden kurumasını sağlamak en doğru davranıştır. Tırnakların kesilmiş, varsa ojenin eskimemiş olması el temizliği için ön koşuldur. Su ve sabun bulunmayan yerlerde el temizliği hazır ıslak temizlik mendiliyle yapılabilir.

  [​IMG]

  Eller ne zaman yıkanmalıdır?

  yemeklerden önce ve sonra

  yemek hazırlamadan önce ve sonra

  diş, ağız, yüz, göz temizliği yapmadan önce

  tuvalet gereksiniminin giderilmesinden önce ve sonra

  kirli, tozlu bir işi tamamladıktan sonra

  dışarıdan eve ve işe geldikten sonra

  hasta olan bir yakınımızı ziyaretten sonra

  - yukarıdakilere uyan hiçbir iş yapılmasa dahi gün içinde çeşitli saatlerde (her zaman temiz görünecek şekilde)

  [​IMG]

  Tırnağın etten ayrıldıktan sonraki bölümünün altında kir ve yağ kolayca birikir. Ayrıca burada mikroplar barınabilir, bağırsak parazitlerinin yumurtaları da bulunabilir. Tırnakların düzenli kesilmesi, banyo yaparken de tırnak fırçası ile fırçalanarak temizlenmesi gerekir. Tırnak yemek, bu nedenle de sağlığa zararlı bir alışkanlıktır.

  El tırnakları yarım ay biçiminde, ayak tırnakları ise düz olarak kesilir. Ayak tırnaklarının yarım ay biçiminde kesilmesi tırnak batmalarına neden olabilir.
   
 2. EL-IYÂZU BİLLAH

  EL-IYÂZU BİLLAH hanım

  Katılım:
  29 Haziran 2009
  Mesajlar:
  1.678

Sayfayı Paylaş