Dua ibadetin özüdür.

Konusu 'Dua ile ilgili yazılar/Tavsiyeler' forumundadır ve Yalnızlığım tarafından 24 Ekim 2011 başlatılmıştır.

 1. Yalnızlığım

  Yalnızlığım Öldürmeyen darbe, güçlendirir.

  Katılım:
  23 Aralık 2009
  Mesajlar:
  27.663
  Sponsorlu bağlantılar
  [h=5]Dua ne demektir?[/h]Dua kelime olarak çağırmak, davet etmek, dilemek, istemek gibi anlamlara gelir. Terim olarak dua, yaratılmış insanın bütün benliği ile Yüce Allah’a yönelerek ondan istek ve dilekte bulunması demektir.
  [h=5]Dua yalnızca Allah’a yapılır[/h]Dua yalnızca Allah’a edilir. Yüce Rabb’imiz Kur’an’da “Gerçek dua ancak onadır...” (Ra’d suresi, 14) buyurmaktadır.
  [h=5]Dua, Yüce Allah ile kurulan bir konuşma, bir diyalogdur.[/h]Dua; insanın, Yüce Allah’a seslenmesi, ondan dilekte bulunması, sevincini, üzüntüsünü onunla paylaşması, iletişim kurması ve ona sığınmasıdır. İnsan, kendi acizliğinin, güçsüzlüğünün farkına vardığı her durumda güçlü, yüce bir varlığa durumunu arz etme ve ondan yardım isteme ihtiyacı hisseder. Böyle durumlarda sonsuz bir güç ve sevgiyle evreni kuşatan Yüce bir varlığın olması onu rahatlatır. Hiçbir kaygı ve korku taşımadan her türlü dileğini ona bildirir. Bu bakımdan dua, Yüce Allah ile kurulan bir konuşma, bir diyalogdur. Sınırlı, sonlu bir varlık olan insanın, özel bir iletişimle sınırsız ve sonsuz kudret sahibi Yüce Allah’a halini, isteklerini sunmasıdır. Yani dua eden insan Allah’a durumunu bildirirken onunla konuşmakta, aracısız doğrudan, kendi durumunu bizzat kendisi anlatmaktadır.
  [h=5]Dua niçin ibadetin özüdür?[/h]Çünkü dua, yakınlık ve sevgi temeli üzerine kurulan, insan ile Allah arasında iletişimi sağlayan ve güçlendiren en önemli ibadettir. Bu nedenle dua, ibadetlerin özü ve en değerlisidir.
  [h=5]Dua, insanın Allah ile arasındaki iletişimi daha canlı ve sürekli hale getirir[/h]Dua eden insan, Allah’ın üstün gücü ve insana verdiği değer karşısında ona olan ihtiyacını kalbinin derinliklerinde hisseder. Böylece Allah’a sevgisini ve saygısını somut bir şekilde gösterir. Bu durum onu Allah’a yakınlaştırır. İnsanın Allah ile arasındaki iletişimi daha canlı ve sürekli hale gelir. Her an onun varlığının farkında olması insana yaşama sevinci verir.
  Özetle dua insan ile Allah arasındaki iletişimi sağlayan en önemli ibadettir. Bu nedenle ibadetlerin özü ve en değerlisidir. İnsan hangi dilde ve ne şekilde dua ederse etsin, Allah onu duyar ve dualarını kabul eder. Duanın içten, samimi, bilinçli, sürekli olması gerekir. İnsan, sevinçli-üzüntülü, mutlu-mutsuz olduğu anlarda her zaman ve her yerde dua edebilir. Bir başka varlığa ihtiyaç duymadan, Allah’la aracısız iletişim kurarak isteklerini kendisi iletebilir.
  Anlatım: Osman Ay
   

Sayfayı Paylaş