Devamlı Abdestli olmanın faydaları...

Konusu 'Abdest ve Namaz' forumundadır ve Osmanli_Torunu tarafından 10 Nisan 2009 başlatılmıştır.

1. Osmanli_Torunu

Osmanli_Torunu islamseli

Beğenileri:
    0
    Devamlı Abdestli olmanın faydaları...
    Abdest alırken, öldüğümüzü ve cenazemizin yıkandığını düşünürsek namazımızı daha güzel ve husu ile kilariz!!! Abdestli olmaya devam edene, Allahü teâlâ şunları ihsan eder: 1- Melekler onun yanından ayrılmaz. 2- Devamlı sevap yazarlar. 3- Bütün azaları tesbih eder. 4- Uyuyunca melekler, insan ve cin şerrinden korur. 5- Sekerat-ı mevti kolaylaşır. 6- Abdestli iken Allahü teâlânın emanında olur. 7- İftitah tekbirini kaçırmaz. (Abdest üzerine abdest, nur üzerine nurdur.) [İ.Gazali] (Ancak [kâmil] mümin, devamlı abdestli durabilir.) [İbni Mace] Evliya-i kiram, her zaman abdestli durabilmek için, az yiyip az içerlerdi. İmam-ı Malik hazretleri, üç günde bir yemek yerdi. Sebebi sorulunca, (Allahü teâlânınhuzurunda sık sık helaya gidip gelmekten utanıyorum) buyurdu. (Envar-ül-Kudsiyye) Yatağa abdestli girmenin fazileti de büyüktür. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki: (Kim, yatağa abdestli yatarsa, o gece bir melek sabaha kadar "Ya Rabbi bu kulunuaffet!" diye dua eder.) [Hakim] (Abdestli yatıp Allahü teâlâyı anarak uyuyan, uyanana kadar namazda sayılır. Birmelek onun için ibadet eder. Uyandığı zaman yine Allahü teâlâyı anarsa, o melek, bukulun affı için Allah’a dua eder.) [İbni Hibban] (Amellerin en hayırlısı namazdır. Abdeste devam edenler, ancak mü'minlerdir. Mü'min gündüz abdestli olmalı, gece de abdestli yatmalıdır. Böyle yapınca, Allahü teâlânın korumasında olur. Abdestli iken yiyip, içenin karnındaki yemek ve su zikreder. Karnında kaldıkları müddetçe, onun için istiğfâr ederler.) Abdestin farzı dörttür: 1- Yüzü, yıkamak. 2- İki kolu, dirsekler ile birlikte yıkamak.3- Başın dörtte bir kısmını meshetmek, yâni yaş eli başa sürmek. 4- İki ayağı iki yandaki topuk kemikleri ile birlikte yıkamaktır. -Rabbimin rızkımı bol vermesini istiyorum-O halde abdestli çalışmaya devam et YouTube - Teyemmüm

2. mystery

mystery islamseli

Beğenileri:
    0
  3. DÜRR-İ YEKTA

DÜRR-İ YEKTA islamseli

Beğenileri:
    0
    :razi: ÇOK MÜBAREK BİR BİLGİ OLMUŞ

4. Kaan Gizemnur

Kaan Gizemnur Davut46

Beğenileri:
    0
  5. Firdevsi Ala

Firdevsi Ala Member

Beğenileri:
    0
    Abdestli durmanin faziletleri

"Peygamber efendimiz (SAV.) buyurdularr ki;
    Güzelce abdest almak imanin yarisidir.
    Bir kimse abdest aldigi zaman, agactan yapraklarin döküldügü gibi günahlari dökülür.
    ölüm melegi geldiginde abdestli olan

sehit olur.
    Abdestli olarak uyuyan, gece ibadet eden gündüz oruc tutan kimse gibidir.
    Abdestli iken abdest alana Allah on sevap yazar.
    Abdestini tazeliyenin, imaninida Allahu teala tazeler, yani parlatir, kuvvetlendirir.
    Kim temiz bir abdest alip, yataga yatarsa o gece bir melek sabaha kadar "Allahim sen bu kulunu affet! Zira o abtestli yatti" diye dua eder.
    Abdest üzerine abdest nur üzerine nurdur.
    Allahu teala buyurduki: Bir kimsenin abdesti bozulunca, abdest , almazsa bana cefa etmis olur. Abdest alinca iki rekat namaz kilmazsa yine bana cefa etmis olur. Abdesti bozulup tazelerse sonrada iki rekat namaz kilan kimse, eger benden bir sey istemezse yine bana cefa etmis olur. Bir kimse abdest alip iki rekat namaz kilsa, sonra din ve dünyasi icin bana dua etse, o kulumun duasini kabul etmezsem bende ona cefa etmis olurum" ​

[​IMG] [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
    [​IMG] Alıntı ile Cevapla

6. RoseLine

RoseLine islamseli

Beğenileri:
    0
    Konular birleştirildi :cicek:

Sayfayı Paylaş