Cömertlik ve cimrilik

Konusu 'Vaaz-Hutbe' forumundadır ve mahzungarip tarafından 3 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

 1. mahzungarip

  mahzungarip islamseli

  Katılım:
  26 Nisan 2009
  Mesajlar:
  2.445
  Sponsorlu bağlantılar
  CÖMERTLİK VE CİMRİLİK

  فَاتَّقُوا اللَّهَ مَا اسْتَطَعْتُمْ وَاسْمَعُوا وَأَطِيعُوا وَأَنفِقُوا
  خَيْراً لِّأَنفُسِكُمْ وَمَن يُوقَ شُحَّ نَفْسِهِ فَأُوْلَئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ
  Muhterem Cemaat!

  Cömertlik eli açık olma demektir. İnsanın kendine verilen nimetlerin kadrini bilip, ölçülü ve dengeli; Cenabı Hakkın hoşnut olacağı bir şekilde kullanması demektir.
  Cömertlik insanda yüce duygular uyandıran bir haslettir. İnsanın nefsini aşmasının, imanının olduğunun göstergesidir.
  Cömertlik insanı cennete taşıyan bir binektir. Hz. Peygamberin yüce ahlakının da bir vasfıdır. Hz. Peygamber cömertlikte zirvededir.[1]
  Kuran-ı Kerim : “Onlar, harcadıklarında ne israf ne de cimrilik edenlerdir. Onların, harcamaları, bu ikisi arası dengeli bir harcamadır.” [2] buyurmakta ölçülü bir şekilde hareket etmeyi tavsiye etmektedir.
  “O halde, gücünüz yettiği kadar Allah’a karşı gelmekten sakının. Dinleyin, itaat edin, kendi iyiliğiniz için harcayın. Kim nefsinin cimriliğinden korunursa işte onlar kurtuluşa erenlerin ta kendileridir.[3]

  Değerli Cemaat
  Cimrilik ise cömertliğin zıttı, eli sıkı olma demektir. İnsanın yapısında mevcut olan bu hastalık, Kur’an ile terbiye edilmediği zaman, insanı manen aşağılara çeker. Allah’ın hoşlanmadığı bu hasletin terbiye edilmesi insandaki yüce duyguların uyanmasına sebep olacaktır.
  Hz. Peygamber (a.s): “cimri kişi Allah’a uzak, cennete uzak, insanlara uzak ve cehennem ateşine yakındır” [4] “insanda bulunan en şerli şey aşırı cimrilik ve şiddetli korkudur”[5] “cimrilikten kaçının zira cimrilik sizden öncekileri helak etmiş, onları birbirlerinin kanlarını dökmeye, haramları helal saymaya sevk etmiştir.”[6] buyurmaktadır.
  Sahabeden fedakârlık adına bir misal sunmak istiyorum: Resulullah’a (a.s.) bir kimse geldi: “ya Resululllah açlıktan dermansız kaldım.” dedi. Resulullah hanımlarına haber gönderdi onların yanında yiyecek adına bir şey bulunmadı. Peygamber efendimiz (a.s.): “bu adamı bu gece misafir edecek kimse yok mu ki Allah ona rahmet buyursun? Ensardan bir zat derhal ayağa kalkıp ben Ya Resululllah diye cevap verdi. Ve adamı alıp evine götürdü. Hanımına bu Resulullah’ın misafiridir, yarına bir şey saklama ne varsa getir yedirelim, dedi. Hanımı vallahi benim yanımda çocuklarımın yiyeceğinden başka bir şey yok, deyince kocası ona: o halde çocuklar akşam yemeği istedikleri vakit sen kandili söndür de kendisi ile beraber yemek yediğimizi zannetsin, Resulullahın misafiri için biz bu geceyi aç geçirelim. Ve gerçekten öyle yaparlar. Sabah olunca Resulullah (a.s.)’ın yanına varırlar.[7] Bu davranış Allah ve Resulünün hoşnutluğuna vesile olur.[8] Cömertliğin en zirvesi kendi ihtiyacı olduğu halde başkasının kendine tercih etmektir.

  İnsan, kendisinde olan yanlışlıkları, zaafları düzeltebildiği ölçüde yücelir, yüceldiği ölçüde Allah’ın rızasına nail olur. İnsan elinde bulunan mal mülke güvenmemeli, bunların birer emanet ve imtihan vesilesi olduğunu unutmamalıdır. Fedakârlık olmadan insan yücelemez. Cimrilik yapanların kötü sonunu ise Allah (c.c) şöyle buyurmaktadır:
  “Allah’ın kendilerine lutfundan verdiği nimetlerde cimrilik edenler, bunun kendileri için hayırlı olduğunu sanmasınlar. Hayır! O kendileri için bir şerdir. Cimrilik ettikleri şey kıyamet gününde boyunlarına dolanacaktır. Göklerin ve yerin mirası Allah’ındır. Allah yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır.”[9]
  Evet, imtihan vesilesi olan malı, hayır yolda kullanmak kolay bir şey değildir. Nefse çok ağır bir durumdur. Malı veren Allah’a şükretmek ve emanetin hakkını vermek gerekir. Bu ise ahiret için çok büyük bir yatırım demektir.

  [1] Müslim Fezail. 48

  [2] Furkan, 67

  [3] Tebağun, 16

  [4] Tirmizi, Birr, 40

  [5] Ebu Davut 22 (2511)

  [6] Müslim Birr, 56

  [7] Müslim Eşribe, 172 Buhari Tefsir 59,6, Tirmizi Tefsir 59,3

  [8] Haşr , 9

  [9] Ali İmran 180
   
 2. Kaan Gizemnur

  Kaan Gizemnur Davut46

  Katılım:
  7 Nisan 2009
  Mesajlar:
  7.262
  emeğyıne sağlık :razi:
   
 3. imam ali

  imam ali New Member

  Katılım:
  23 Aralık 2012
  Mesajlar:
  1
  ilk baştaki ayet hangi surede
   

Sayfayı Paylaş