Büyükleri saymak küçükleri sevmek...

Konusu 'Dini Konular...' forumundadır ve Mehmet38 tarafından 20 Temmuz 2007 başlatılmıştır.

 1. Mehmet38

  Mehmet38 islamseli

  Katılım:
  18 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  1.789
  Sponsorlu bağlantılar
  İnsan, Allah’ın yeryüzündeki halifesidir. İnsana saygı ve sevgi dinimizin emri, ahlaki değerlerimizin temel taşıdır. Büyüklere saygı, küçüklere sevgi göstermek güzel ahlaktır ve her müslümanın kulluk görevidir. Nitekim Peygamberimiz (asm); “ Küçüklerine merhamet etmeyen büyüklerine saygı göstermeyen bizden değildir” buyurmuşlardır. (Tirmizi Birr, 15 )

  Yüce Rabbimizin insana bahşettiği en güzel özelliklerin başında sevgi, saygı ve merhamet duyguları gelir. İnsan ancak bu yüce duygular sayesinde mutlu olabilir. Bizlere düşen yüce Allah’ın emrettiği Peygamber Efendimizin şekilde hareket ederek, yaşlılara karşı saygı ve hürmette kusur etmemektir.

  Bugün gücü kuvveti yerinde olan gençler, yaşlılara saygıda kusur etmemeli, onlara şefkatle muamele etmelidir. Dinimize göre genç bir insan yaşlılara gençliğinde hizmet ederse, yaşlılığında kendisine hürmet edecek kimseler bulacaktır. Bu durumu atalarımızda “Bugün bana yarın sana ” diyerek vurgulamışlardır.

  Küçüklerimizde merhamet ve sevgi göstermeliyiz. Çünkü bu onların ruh sağlığının korunmasında, zeka ve karakterlerinin gelişmesinde önemli bir ihtiyaçtır. Yüce Allah cc. yarının büyükleri olacak çocuklarımızı sevmeyi onlara merhamet etmeyi ve en iyi şekilde eğitmeyi emretmiştir. Çünkü çocuklarını eğitmeyen onlara iyi ahlak kazandırmayan toplumlar geleceğe umutla bakmazlar. Her hal ve hareketiyle bize örnek olan Peygamberimiz de (sav) “Sevgi verasetle kazanılır.” Buyurarak küçüklerimizi sevmeyi onlara merhamet göstermeyi emretmiştir. Kendisi de çocukları çok sever onlarla ilgilenir, onların başlarını okşar ve gerektiğinde çeşitli hediyelerle onları sevindirirdi.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 1 Ocak 2013
 2. Gula Dilemin

  Gula Dilemin islamseli

  Katılım:
  19 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  8.357
  Bugün yaşadığımız tüm olumsuzluklar büyüklerimize yeterince saygı küçüklerimize sevgimizi gösteremediğimizden değilmidir zaten..
  Bu yüce duyguları yaşayıp yaşatanlardan olma duası ile..

  Paylaşımın için sağol kardeşim..
  Allah cc razı olsun..
   
 3. aysima49

  aysima49 islamseli

  Katılım:
  16 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  363
  saygı ve sevgi kavramlarının unutuldugu bu donemde resullullah ın sunnetine uymeyı kım istemes ki
  ama gel gor kı insanlar birbirlerine karsı saygısız ve cok guvensiz
  Allah sonumuzu hayretsin ins
   

Sayfayı Paylaş