Bulunan para ne yapılır?

Konusu 'Muhtelif sorular' forumundadır ve ismet tarafından 16 Aralık 2009 başlatılmıştır.

 1. ismet

  ismet Member

  Katılım:
  13 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  811
  Sponsorlu bağlantılar
  Yolda veya herhangi bir yerde bulunan para ve diğer kıymet, ya alınmaz, geçilir. Ya alınıp muhafaza edilerek sahibi aranır. Alınmadan gidilirse hiç birşey lâzım gelmez. O takdirde hiçbir mesuliyet ve korku yoktur. Ama alınıp da sahibine verilecekse yapılacak işler vardır. Şöyle sıralamak mümkün olur.

  Bulunan şey, bulunduğu yerden uzaklaştırılmadan şahidlendirilir Ben şu kadar parayı, yahut şu değerde birşeyi buldum. Sahibini aramak niyetiyle de aldım. İsmim, evim, adresim şudur, gelsin alsın, sizler şahid olun? denir ve bir sene kadar bu para ve mal ilân edilir. Bu müddet zarfında sahibi çıkarsa verilir. Çıkmazsa sahibi adına bir hayır yerine yahutta müstahak bir fakire şahit tutularak hibe edilir.

  Şayet muhafaza esnasında bu mal zayi olur, çaldırılırsa bakılır, zayi oluş, alâkasızlıktan mı? Yoksa kendi malı gibi muhafaza ettiği halde vaki olan bir kazadan mı? Kendi malı gibi muhafaza titizliği gösterdiği halde uğradığı ziyandansa ödetilmez. Eğer buluntu mal diye ilgisizliktense ödetilir. Ödemezse sahibine borçlu kalır.

  Bu mesuliyeti bakımından bulunulan mal kolay kolay alınmamalı, alınacaksa sonundaki bu mesuliyet ve mükellefiyetler iyi düşünülerek alınıp, vecibeleri yerine getirilmelidir. Basit buluntular bekletmeyi icabettirmezse de bir değer sayılan buluntular bir sene kadar bekletilir, ilân yapılır, sonra hibe edilir.
  ....
   
 2. mucurluomer

  mucurluomer Active Member

  Katılım:
  12 Ekim 2009
  Mesajlar:
  1.004
  :razi::razi::razi:güzel paylaşım için
   
 3. MUTLUCAN_87

  MUTLUCAN_87 Member

  Katılım:
  5 Ocak 2010
  Mesajlar:
  68

Sayfayı Paylaş