Besmele-i Şerif-RUHUL FURKAN TEFSİRİ

Konusu 'Tefsir' forumundadır ve hicaz tarafından 6 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

 1. hicaz

  hicaz islamseli

  Katılım:
  13 Kasım 2008
  Mesajlar:
  2.859
  Sponsorlu bağlantılar
  "Besmele-i Şerife’yi okursa, Onun için her harfine karşılık
  Dörtbin sevap yazılır, Dörtbin günahı silinir ve kendisi dörtbin derece yükseltilir.”


  "Her kim Besmele-i Şerife’yi okursa, O’nun için her harfine karşılık dört bin sevap yazılır, dört bin günahı silinir ve kendisi dört bin derece yükseltilir"

  Tefsir köşemizde ilk olarak her kişinin başında söylemesi gereken Besmele-i Şerif’in tefsiri ile başlıyoruz. Bi iznihi sübha nehri Teala surelerin başındaki besmelenin ayet olduğunda ittifak vardır.
  Şöyle ki: Hanefilere göre “besmele” başlı başına bir ayet olup surelerin arasını ayırmak için bir kere indirilmiş ve her surenin başında tekrarlanmıştır. O surelerden bir ayet değildir. Şafilere göre ise, her surenin başındaki bes-mele, o surenin ayetidir.114 sure ile beraber 114 kere inmiştir, denilmiştir.

  Nesefi tefsirinde zikrolunduğuna göre Medine, Basra ve Şam Kıraat Alimleri ve Fıkıh Alimleri Besmele’nin ne Fatiha’dan ne de diğer surelerden ayet olmadığına ittifak etmişler. Lakin Neml Suresi’nin 30.Ayet-i Celile’sin de ki Besmele müstesna.
  Ancak surelerin başındaki Besmele-i Şerife’ler sureleri birbirinden ayırsın ve kendileriyle başlanılarak teberrük edilsin diye yayılmıştır. İmam-ı Azam’ın (Rahımehullah) ve O’na uyanların mezhebi budur.

  Her işe Besmele ile başlamalıdır.

  Hatta Cibril (Aleyhisselam) Rasulullah'a vahiy getirince ilk olarak Bismillahirrahmanirrahim derdi.(1)

  Rasulullah (SallALLAHu Aleyhi ve Sellem) buyurdu. Her hayırlı işe Besmele ile başlanmaz ise o işten hayır gelmez.(2)

  Herhangi bir yazar kalemi eline alırken Bismillah dedimi ALLAH'ın (Celle Celalühu) adının yardımı ile yazıyorum, sofraya oturan kişi Bismillah dedimi ALLAH (Celle Celalühu) isminin yardımı ile yiyorum demektir. Bunun gibi herhangi bir işin başlangıcında Besmele okunduğu zaman o işe uygun olan fiili de ifade etmiş olur.

  Mevlid-i Şerif’i yazan Süleyman Çelebi başlarken ALLAH (Celle Celalühu) adın zikredelim evvela, vacip oldur cümle iş de her Kula, ALLAH (Celle Celalühu) adın her kim ol evvel ana, her işi asan ider ALLAH (Celle Celalühü) ona.

  Kitabına hem ALLAH (Celle Celalühu) İsmi Şerif’i ile başlamış hem de bunun ehemmiyetini ifade etmiştir.

  Her işte evvela ALLAH’ın (Celle Celalühu) ismi ile başlamak vacip oldu diyor. Efendi kardeşlerim bunu iyi anlamak lazım, çok iyi idrak etmek lazım. Kainatın Halikı hayat nizamı olan Hz. Kur'an-ı indirirken ilk emir olarak "Oku" buyurmuş, ilmi teşvik etmiş amma nasıl okursan oku değil. Yaratan Rabb’i nin adıyla oku! buyurmuştur. Besmele’nin olmadığı, ALLAH'ın (Celle Celalühu) anılmadığı bir ilimden kesinlikle fayda görmek mümkün değildir. Hadis-i Şerif’te ifade buyurulduğu üzere, o işten hayır gelmez. Besmelesiz bir eğitim sistemiyle yetişen bir talebeden ne vatana, ne millete fayda değil; zarar gelir. Bu terör, cinayetler, soygunlar, rüşvetler... Kendi askerine silah çekmeler nasıl bir eğitimin ürünüdür.

  Kurban Bayramı’nda helal paran ile aldığın Kurban, Hz. ALLAH'ın (Celle Celalühu) emri olduğu halde Besmele çekmeden kesersen o mübarek hayvanı mundar edersin değil mi? Diğer işleride böyle düşün ve iyi anla...

  Tabi ki her işde Besmele derken, hayırlı olan her işde. Yoksa haram iş
  yaparken Besmele çekilmez, haramdır.

  Bir adam kumara Besmele ile başlarsa Besmele çekip zina etse, içki içse, sakal kesse Nauzübillah İman'ın tehlikeye sokar. Sen Mevla (Cele Celalühu) ile dalgamı geçiyorsun. ALLAH'ın (Celle Celalühu) adının yardımı ile bu haramı işliyorum. Demektir ki,
  Rabb'im şuursuzca ve gafilce söz söylemekten ve amel etmekten cümlemizi muha- faza buyursun.

  Sadece Kur'an-ı Kerim’e başlarken değil tüm hayırlı işlerin başında Besmele mutlaka zikrolunmalı.

  Kelime manası: Bismillahi ALLAH'ın (Celle Celalühu) ismi ile (başlıyorum) demektir. İsmin Cemisi Esma’dır. Mevla’ya (Celle Celalühu) dua edin (Kendinizden uydurupta taktığınız işlerle değil).

  ALLAH (Celle Celalühu) isminin yerini hiçbir isim tutmaz, yerine geçemez, cemilenemez. Mevla’nın(Celle Celalühu) öz Zatı Pakı Sübhaniyesine delalet eder. Cenab-ı Hakk'ın Zatı’nı, sıfatlarını, fiillerini cemi olan (içine alan, hepsini birden ifade eden) Lafza-i Celal’dir. Bütün Kemal sıfatlar O’ndadır. Hak ve Batıl mabutlara itlak edilen kullanılan ve cemirlenen “Tanrı“ kelimesi ALLAH (Celle Celalühu) lafzının yerini tutmaz.

  Bu isimde ne kadar terhim yapsanda yinede Mevla’ya (Celle Celalühu) delalet eder.

  Bu isimde ne kadar terhim yapsanda yinede Mevla'ya (Celle Celalühu) delalet eder. ALLAH isminde Elif’i kaldırsan, “lillah” olur. Lam’ı kaldırsan “illah” olur. İkisini de kaldırsan “Lehu”. Yine Mevla’ya (Celle Celalühu) delalet eder.

  Tüm canlılar yaşamak için bu isme muhtaçtır. Nasıl yani?
  Nefes alıp verirken “Hu” demiyor musun? Nefes almadan kaç dakika yaşayabilirsin?

  Mevla (Celle Celalühu) canlıların yaşamasını kendi isminin söylenmesine indekslemiş.Amma kafirler bilinçsiz dediği için ecirleri olmaz. Öyle ALLAH ki (Celle Celalühu), Er rahman olan dünyada, mü’min münafık ayırd etmeden tüm insanlara, hatta tüm canlılara hakiki ve nihayetsiz rızık verici.

  ALLAH'a (Celle Celalühu) inanmayan, inkar eden bir dinsiz, Rahman (Celle Celalühu) sıfatının hürmetine aç kalmamakta ve Rabb’imizin nimetlerinden istifade edebilmektedirler.

  Lakin ahirette böyle olmayacak, Mevla(Celle Celalühu) Rahim sıfatı ile muamele yapacaktır.Yine öyle ALLAH ki (Celle Celalühu) Er-rahim: Ahirette yalnız ve yalnızca mü’minlere hakiki ve nihayetsiz rızık verici olan Hz. ALLAH (Celle Celalühu).

  Rabb’im cümlemizi ahiretin ebedi nimetlerinden istifade edenlerden eylesin. Amin.

  Besmele-i Şerif hakkında birçok Hadis-i Şerif’ler varid olmuştur. Biz bazısını burada zikredelim. İbn-i Abbas (RadıyALLAHu Anh) dan rivayet edilmiştir.

  "O (Besmele) ALLAH (Celle Celalühu)'ın isimlerinden bir isimdir. O'nunla ALLAH'ın (Celle Celalühu) en büyük ismi (İsmi Azam) arasında ancak, gözün siyahıyla beyazı arasındaki kadar yakınlık vardır." (3)

  İbn-i Mesut (RadıyALLAHu Anh)'ın şöyle buyurduğu rivayet edilir.
  "Her kim, ALLAH (Celle Celalühu) 'ın ondokuz zebanisinden kendisini kurtarmak istiyorsa, Besmele okusun ki, ALLAH (Celle Celalühu) onun için Besmele’nin her bir harfinden ondokuz meleğin her birine kalkan yapsın." (4)

  Safvan İbn-i; Şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir. Cinler insanların eşya ve elbiselerini kullanırlar. Sizden hanginiz bir elbise alır veya koyarsa Besmele çeksin zira ALLAH'ın (Celle Celalühu) ismi mühürdür." (5)

  İbn-i Mesud (RadıyALLAHu Anh)'dan rivayet olundu ki, Efendimiz (SallALLAHu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: (6)

  Hz.Enes (RadıyALLAHu Anh) dan rivayete göre Efendimiz (SallALLAHu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu.
  "Her kim, kendisinde Besmele bulunan bir kağıdı çiğnenmesin diye, tazimen (hürmetle) yerden kaldırırsa, ALLAH'ın(Celle Celalühu) indinde Sıddıklar (en doğru kullar)’dan sayılır. Ve anne babası kafirde olsalar azapları hafifletilir." (7)


  Zikrolunan Hadis-i Şerif’lerden de anlaşılıyor ki Besmele’nin faliyeti, esrarı, hikmeti çok büyüktür. Onu terketmek akıl karı değildir. Besmele İslam’ın bir sembolü, her iyiliğin anahtarı ve ALLAH’ın kullarına bir ihsanıdır.
  " Her işe başlamalı BİSMİLLAH ile,
  Asla zor gelmesin İSMULLAH dile,
  ALLAHın (Celle Celalühu) elçisi RUHULLAH bile,
  Vahiy öncesinde derdi BİSMİLLAH."

  Dipnotlar

  (1) Darekund 1 / 305 N, 13
  (2) Ali-el Muttaki Kenzul - Ummal 1 / 555 N. 2491
  (3) Hakim el - Mustedrek 1 / 552
  (4) Suyut-i D. Mensur 1 / 126
  (5) Suyut-i D. Mensur 1 / 26
  (6) Suyut-i D. Mensur 1/26
  (7) Suyut-i D. Mensur 1/29
   
 2. lal

  lal islamseli

  Katılım:
  17 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  4.672
  besmele ile ilgili bir kaç hadisi şerif:

  (Eve girerken Besmele çekilirse, şeytan, “Bu eve girmeme imkan yok” der, dönüp gider.) [Tibyan>

  (Amel defterinde 700 Besmele bulunanı Allahü teâlâ Cehennemden çıkarır.) [Tergibussalat>

  (Besmele ile yazı yazanın haceti kolaylaşır, Allahü teâlâ da razı olur.) [Deylemi>

  (Besmele ile işe başlayanın günahları af olur.) [İ. Rafii>

  (Yemeğe Besmele ile başlayıp, sonunda Elhamdülillah diyenin, daha sofra kalkmadan günahları af olur.) [Taberani>

  (Besmele ile yenen yemek bereketli olur.) [İbni Mace>

  (Sıkıntıya düşen, “Bismillahirrahmanirrahim ve lâ havle ve lâ kuvvete illa billahil aliyyil azim” derse, her türlü sıkıntıdan kurtulur.) [Deylemi>

  (Bin kere Besmele okuyanın dört bin büyük günahı af olur.) [Tergibussalat>

  (Soyunurken çekilen Besmele, cinlere perde olur, avret yerlerini göremezler.) [İ. Ebiddünya>

  (Helaya girerken çekilen Besmele, cinlere perde olur, avret yerlerini göremezler.) [T. Salat>

  (Besmele yazılı bir kağıdı, yerden kaldıran sıddıklardan yazılır.) [Tergibussalat>

  (Besmelesiz koku sürünen, şeytanlara da koku sürmüş olur.) [İbni Sünni>

  Şeytandan korunmak için, yemeğe Besmele ile başla!) [Taberani>

  (Su içerken Besmele çek, bitince de, Elhamdülillah de ve üç nefeste iç!) [İbni Sünni>

  (Yemeğe başlarken, Besmele çekin! Eğer unutursanız, hatırladığınız zaman "Bismillahi alâ evvelihi" deyiniz!) [Tirmizi>

  Bana öyle bir âyet indirildi ki, Dâvûd oğlu Süleyman’la Ben’den başka kimseye indirilmedi. Bu ‘Bismillâhirrahmânirrahim’dir (Heysemî, 7:86).

  Bismillahirrahmânirrahim ile başlamayan her iş bereketsizdir, devam etmez ve köksüzdür (Müsned 2/259).

  Sizden birisi eşine yaklaşmak istediğinde: ‘بِاسْمِ اللهِ اللَّهُمَّ جَنِّبْنَا الشَّيْطَانَ وَجَنِّبِ الشَّيْطَانَ ما رَزَقْتَنَا’ “Bismillah! Ey Allah’ım! Bizi şeytandan, şeytanı da bize ihsan ettiğin çocuktan uzak kıl!” der ve eğer bu yakınlıktan onlara bir çocuk bahşedilirse, o çocuğa şeytan ebediyen zarar veremez (Buhârî, nikâh 66; Müslim, nikâh 116).

  Gerçek şu ki şeytan, Besmele çekilmeyen yemeği benimseyerek kendi hakkı sayar (Müslim, eşribe 102; Ebû Dâvûd, et’ime 15).
  :razi::razi:emeğine ilmine bereket kardeşim
   
 3. Magrip

  Magrip Hizmet Nimettir. Yönetici

  Katılım:
  11 Ocak 2008
  Mesajlar:
  20.393
  Cinsiyet:
  Bay
  Tüm canlılar yaşamak için bu isme muhtaçtır. Nasıl yani?
  Nefes alıp verirken “Hu” demiyor musun? Nefes almadan kaç dakika yaşayabilirsin?


  Maşallah berakallah.

  Ne güzel bir tefsirdir.Okurken lezzet aldım.Dediğin gibimiş dostum .
  İlk işim ruhul furkan tefsirini almak olacak Allahın cc izni ile.
   
 4. Muhammediyim

  Muhammediyim Member

  Katılım:
  4 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  40
  ALLAH razı olsun kardeşim..
   
 5. NAKŞİ GÜLÜ

  NAKŞİ GÜLÜ Member

  Katılım:
  19 Ekim 2009
  Mesajlar:
  335
  evet kardeşim ben de duyduğum da gidip aldım 1. cildini. bir okumaya başalrsın sonraki ayet dersin sonra bir okumaya başlarsın sonra kiayete de bir bakayım dersinm. çok ama çok şahane. ben de şimdi İNŞAALLAH 5. CİLDİNİ alacağım. dua edin de hemen alayım. ilim isteyen herkesin bu tefsiri bir kere okumasını şiddetle tavsiye ederim. vesselam.
   

Sayfayı Paylaş