beş şeyin kıymetini bil

Konusu 'Yaşanmış Öyküler' forumundadır ve neco tarafından 11 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

1. neco

neco islamseli

Beğenileri:
    0
    Hz. Ukbe anlatıyor: Bir seferinde Peygamberimizin arkasında ikindi namazını kıldım. Peygamberimiz selam verip namazı bitirdi ve sonra hızla yerinden kalkıp evine girdi. Biz de O'nun bu ani tavrından dolayı endişelendik. Peygamberimiz biraz sonra döndüler. Bizlerin endişelenmiş olduğunu anlayınca şöyle buyurdu: "Odamda biraz altın ve gümüş vardı. Onu hatırladım. Beni hayırda acele etmekten alıkoymasın diye hemen dağıtılmasını istedim. Onun için süratle eve girdim." (Buhari, ezan, 158; Nesai sehv, 104)

Peygamberimiz beş şey gelmeden beş şeyin kıymetini bil buyuruyor:

İhtiyarlığından önce gençliğinin

Hastalanmadan önce sıhhatinin

Fakirliğinden önce zenginliğinin

Meşgul zamanlardan önce boş vakitlerinin

Ölümden önce hayatının (Buhari, Rikak, 3).

Doğrudur. Hayatın değerini bilmek lazım. Zamanın da, zenginliğin de, sıhhatin de, gençliğin de.

İslam, hayatı ve nimetleri doğru ve verimli kullanmamızı öğütler. Hayattan kopmayı değil, hayata gerçek anlamını kazandırmayı emreder. Kuran ayetleri, hayatın sarhoş ettiği insanları sarsmaya çalışır. Manevi sarhoşluğun, bir şişeden gelen sarhoşluğa benzemediğini anlatmaya çalışır.

Hz. Mevlana şöyle der: "Dünya hayatı bir rüyadan ibarettir. Dünyada servet sahibi olmak rüyada define bulmaya benzer. Dünya malı nesilden nesile aktarılır ama hep dünyada kalır."

Kalbimizi sürekli Rabbimizle meşgul edelim. Unutmayalım, kişi hayatı boyunca neyle meşgul olursa hayatının son anında da onunla meşgul edilir. Dünyada kalbini vermek ayrı şey, dünyaya değer vermek ayrı şeydir.

2. gizemli

gizemli islamseli

Beğenileri:
    0
    İhtiyarlığından önce gençliğinin

Hastalanmadan önce sıhhatinin

Fakirliğinden önce zenginliğinin

Meşgul zamanlardan önce boş vakitlerinin

Ölümden önce hayatının

:ok:

kişi hayatı boyunca neyle meşgul olursa hayatının son anında da onunla meşgul edilir:cicek:

:razi::cicek:

3. gullerderya

gullerderya islamseli

Beğenileri:
    0
    nedense bir şeylerin kaybolması bittiği gitttiği yitttiği zaman belli eder keşkeler başlar bu seferde pişmanlıklar başlar o yüzden bunların başına gelceğeni bilerek adımlar düzgünce bilinçlü olarak atılsa bu keşklerde olmaz bu pişmanlıklar da olmaz inşallah teşekkürler kardeşim güzel konuydu...

4. salat

salat islamseli

Beğenileri:
    0
    Rabbim hepsinin kıymetini bilmeyi nasip eylesin.Emeğinize sağlık Allah razı olsun..:cicek:

5. Songena

Songena islamseli

Beğenileri:
    0

Sayfayı Paylaş