Bayram Günlerinde Tekbir Getirmek

Konusu 'Şafi Mezhebi' forumundadır ve Magrip tarafından 11 Ocak 2009 başlatılmıştır.

 1. Magrip

  Magrip Hizmet Nimettir. Yönetici

  Katılım:
  11 Ocak 2008
  Mesajlar:
  20.393
  Cinsiyet:
  Bay
  Sponsorlu bağlantılar
  Bayram Günlerinde Tekbir Getirmek


  Hacı olmayanların, Ramazan ve Kurban bayramı gecelerinde güneşin batışından itibaren evlerde, mescidlerde, çarşılarda yüksek sesle -imam Bayram namazının tahrim tekbirini alıncaya kadar- tekbir getirmeleri sünnettir.
  Bu kolaylığı dilemesi, sayıyı tamamlamanız ve sizi (bu kolaylığa) ilettiğinden dolayı Allah'ı tekbir etmeniz içindir. (Bakara/185)
  Müfessirler, buradaki tekbifden maksadın, Ramazan bayramında ge*tirilen tekbir olduğunu söylemişlerdir. Kurban bayramı da Ramazan bay*r----- kıyas edilir. Ayrıca hacı olan ve olmayan herkes için Kurban bay*ramında namazlardan sonra; Arefe gününün sabah namazından başla*yarak, teşrik günlerinin son gününün ikindi namazına kadar tekbir getir*mek sünnettir. Teşrik günleri, Kurban bayramını takip eden üç gündür. Fakat Ramazan bayramında namazlardan sonra tekbir getirmek sünnet değildir.
  Bütün bunların delili, Hz. Peygamber'in fiilidir. Hz. Peygamber ve ashabı böyle yapmışlardır.
  Hz. Ali'den ve Ammar b. Yasir'den şöyle rivayet edilmiştir: 'Hz. Peygamber, Arefe günü sabah namazından sonra tekbir getirirdi. Teşrik günlerinin son günü ikindi namazından sonra bırakırdı'.[13]
  Rivayet edildiğine göre İbn Ömer, Mina'da tekbir getirirdi. Mescid-deki, çarşı-pazardaki insanlar onun sesini işitir ve onunla beraber tekbir getirirlerdi. Öyle ki tekbir sesinden heryer inlerdi. İbn Ömer, Mina'da bütün günlerde, namazların arkasında, yatağında, çadırında ve yürürken tekbir getirirdi.[14]
  Tekbirin en üstün lafzı şöyledir:
  Allahu ekber, Allahu ekber, Allahu ekber, lâ ilahe illalîahu vallahu ekber, Allahu ekber ve lillahi'1-hamd
  Allah en büyüktür, Allah en büyüktür, Allah en büyüktür. Allah'tan başka ilah yoktur. Allah en büyüktür, Hamd, Allah'a mahsustur.
   

Sayfayı Paylaş