baklavalık hazır yufka almayın

Konusu 'Güncel Konular' forumundadır ve hüma sultan tarafından 11 Şubat 2009 başlatılmıştır.

1. hüma sultan

hüma sultan islamseli

Beğenileri:
    0
    ''İstanbulda çalıştığım hazır baklava yufka işinde içerisine domuzdan elde edilen sisteiin adlı katkıyı kullandırdılar. Bu katkıyı daha sonra araştırdığımda domuzun tüyünden elde edildiğini ve birçok hazır baklavacının yasak olmasını göz önüne almadan baklava hamurunu daha ince açmak için kullandığını öğrendim ve bundan çok rahatsız oldum. Birileri para kazanmak için insanlarımıza domuz katkısı yediriyor ve ambalajın üzerine hayvansal katkı yoktur yazıyor. Lütfen buna dur deyin.''

''Benim işim baklava ustalığı fakat şu anda işimden dolayı vicdanen çok rahatsızım. Nedenimi tabiki insanlara domuzdan elde edilen katkıyı habersizce yedirmek. Piyasada şu anda marketlerde vatandaşların inceliğinden ve ekonomik olmasından dolayı sıraya girerek ve bazen de bulamıyarak aldığı hazır baklavalık yufka hamurlarında sistein adlı domuzdan elde edilen katkıyı bana hamurun daha iyi açılması için ne olduğunu bildirmeden kullandırdılar. Daha sonradan internetten araştırmalarımda sisteinin domuzdan elde edilen bir katkı maddesi olduğunu ve bu hazır baklava hamuru işi yapan firmaların hepsinin aynı katkıyı kullandığını öğrendiğimde şok oldum. Ben daha önce piyasada a…. markası olarak bilinen baklava hamuru imalatı firmasında çalıştım ayrıldım ama vicdanım hiç rahat değil tüketiciler hazır baklava hamuru almayın. Benden söylemesi en iyisi evinizde kendi yaptığınızdır. Hiç değilse güvenle yersiniz.''

alıntı...

Son düzenleyen: Moderatör: 11 Şubat 2009
  2. ecem

ecem islamseli

Beğenileri:
    0
    aman Allah'ım daha erken bir uyarı yapılsaydı :(

bu uyarınız için :razi:
    dikkat edecem inşallah

3. Menekşe

Menekşe Active Member

Beğenileri:
    0
    :shocked2:Bugüne kadar hiç kullanmadım Allah'tanki...:whistle:

:shocked2:Ama aklıma takıldı hazır baklavalarda da kullanıyorlar mı?:neki:

4. zeytin

zeytin New Member

Beğenileri:
    0
    :razi: kardeşim

hazır baklavalarda da kullanıyorlar mı? acaba bi bilginiz varmı bu konuda ?

5. Gula Dilemin

Gula Dilemin islamseli

Beğenileri:
    0
    Bunların hesabını nasıl vereceklerrr gözlerini dünya malı nasılda kör etmiş Allah ım sen ıslah eyle..

Rabbim gani gani razı olsun inşallah hemen kopyalayıp mail olarak yollayalım herkesee...

6. VuSLaT

VuSLaT Active Member

Beğenileri:
    0
    Biz baklavayı evde yapıyoruz hazırcı değiliz,ama çok üzüldüm doğrusu..:angry:

7. reyyan

reyyan New Member

Beğenileri:
    0
    sevgli kardeşim uyarın iin sağol.ben izmirden reyyan.siteye bugun kayıt oldum.bu mesajı tanişma olarak kaabul et .selam ve sevgi ile:razi::razi:

8. salat

salat islamseli

Beğenileri:
    0
    :razi: bilgin için mutlaka doğru haberdir.Aslında hazır hiçbir ürün kullanmamaya çalışmalıyız..

9. SAHRA025

SAHRA025 islamseli

Beğenileri:
    3
    Ben baklava değilde börek yaparken kullanıyordum:sad:...Tövbe...

10. hoskafa

hoskafa islamseli

Beğenileri:
    0
    Ben zaten hazır baklava yerim..:lol:
    Tabii sağlık bakanlığının gıda yönetmeliğine bakmak lazım.
    Mevzuatta böyle bir madde ile ilgili fıkra yoksa,sağlık bakanlığına suç duyurusunda bulunmalıdır.
    Vicdanım elvermedi diyen vatandaşımız elindeki belge türü ne varsa şikayet dilekces,ine ek yaparak müracat ederse vicdanı daha rahat olur.

selam ve dua ile

11. y-eslem

y-eslem islamseli

Beğenileri:
    0
    Bizleri bilgilendirdiğiniz için Rabbim razı olsun.. daha bilmeden yediğimiz hangi sakıncalı gıdalar var kimbilir..:icon_frown: Rabbim affetsin.her şeyin helalinden yemeyi nasip etsin bilere..

Sayfayı Paylaş