Bakara suresinin son iki ayeti arşın altında bir hazinedir

Konusu 'Hac ve Umre' forumundadır ve sila tarafından 17 Eylül 2009 başlatılmıştır.

 1. sila

  sila Member

  Katılım:
  24 Haziran 2009
  Mesajlar:
  105
  Sponsorlu bağlantılar
  Aklı başında hiçbir adam görmedik ki Bakara Suresi’nin son iki ayetini okumadan uyusun.” Bu söz Hz. Ömer ile Hz. Ali’ye (ra) aittir. Bakara Suresi’nin son iki ayetinin ne kadar önemli olduğunu Kainatın İftihar Tablosu’ndan bizzat işitmişler ve bu iki ayeti hayatları boyunca uyumadan önce okumuşlar.
  BAKARA SURESİNİN SON İKİ AYETİ ARŞIN ALTINDA BİR HAZİNEDİR Hz. Peygamber “Amenerrasulü” diye başlayan Bakara Suresi’nin son iki ayeti hakkında bakın neler buyuruyorlar: “Her kim geceleyin Bakara Suresi’nden bu iki ayeti okursa ona yeter.” “Allah Teala[​IMG] Bakara Suresi’ni iki ayetle sona erdirdi ki[​IMG] bunları bana[​IMG] Arş’ın altındaki bir hazineden verdi. Bunları öğreniniz[​IMG] kadınlarınıza[​IMG] çocuklarınıza belletiniz[​IMG] öğretiniz. Çünkü bunlar salattır (namazdır)[​IMG] hem duadır[​IMG] hem Kur’an’dır.”
  Efendimiz’in (sas) bu kadar önemle vurguladığı Bakara Suresi’nin son iki ayetinin meali hakikaten çok muazzam hele de bu günlerde daha da bir anlam kazanıyor. Şöyle ki; “Peygamber[​IMG] Rabbi tarafından kendisine ne indirildi ise ona iman etti[​IMG] müminler de. Onlardan her biri Allah’a[​IMG] meleklerine[​IMG] kitaplarına ve resullerine iman etti. “O’nun resullerinden hiçbirini diğerinden ayırt etmeyiz.” dediler ve eklediler “İşittik ve itaat ettik ya Rabbena[​IMG] affını dileriz[​IMG] dönüşümüz Sana’dır.
  Allah hiçbir kimseyi güç yetiremeyeceği bir şekilde yükümlü tutmaz. Herkesin kazandığı iyilik kendi lehine[​IMG] işlediği fenalık da kendi aleyhinedir. Ya Rabbena! Eğer unuttuk veya kasıtsız olarak yanlış yaptıysak bundan dolayı bizi sorumlu tutma. Ya Rabbena! Bizden öncekilere yüklediğin gibi ağır yük yükleme. Ya Rabbena takat getiremeyeceğimiz şeylerle bizi yükümlü tutma. Affet bizi[​IMG] lütfen bağışla kusurlarımızı[​IMG] merhamet buyur bize. Sensin Mevlamız[​IMG] yardımcımız. Kafir topluluklara karşı Sen yardım eyle bize.”
   
 2. lal

  lal islamseli

  Katılım:
  17 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  4.672
  :a.r.o:emeğine sağlık kardeşim
  Amener-Resülü Suresinin Fazileti nedir?
  [​IMG][​IMG]
  Hadîs-i şerîflerde buyuruldu ki:

  “Bekara sûresinin sonundaki iki âyeti (Âmenerresûlüyü) geceleyin okuyana, bunlar ona kâfidir.”

  “Bekara sûresinin başından dört âyeti, Âyet-el kürsîyi ve bunu takip eden iki âyeti ve sûrenin sonunda bulunan üç ayeti kim okursa ona ve ehline o gün şeytan yaklaşamaz, kötü olan hiçbir şeyle karşılaşmaz. Bu âyetler deliye okunursa Allahü teâlânın izniyle iyileşir.”

  “Allahü teâlâ, gökleri ve yeri yaratmadan iki bin yıl önce bir kitab yazdı ve o kitabdan iki âyet indirerek Bekara sûresini bu iki âyetle kapadı. Bu iki âyet, bir evde üç gece okunmazsa, Şeytân o eve yaklaşır.”

  “Âmenerresûlü'yü öğrenin!.. Kadınlarınıza, çocuklarınıza da öğretin. Çünkü bunlar hem Kur'ân-ı kerîm, hem de duâdır.”

  “Dört şey Arş-ı a'zam altındaki hazineden indirildi. Fâtiha, âyet-el-kürsî, Âmenerresûlü, Kevser sûresi.”

  Hazret-i Ömer buyurdu ki:

  “Akıllı kişi Bekara sûresinin sonunda bulunan âyetleri (Âmenerresûlü) okumadan uyumaz.”

  Hazret-i Ali buyurdu ki: “Bekara sûresinin sonundan üç âyet-i kerîmeyi okumadan uyuyan bir kimseye ben akıllı diyemem.”

  İmâm-ı Nevevî buyurdu ki: Bu âyet-i kerîmelere okumak geceyi ihyâ etmeye kâfidir. Bazıları da, kötülüklerden korunmasına kâfi gelir demişlerdir.

  İbni Âbidîn buyuruyor ki:

  “Defin bittikten sonra, birkaç dakika etrafında oturup veya çömelip, sessizce Bekara sûresinin başını ve sonunu okumak meyyit için duâ ve istigfâr etmek müstehabdır.”

  Abdullah ibni Mes'ûd buyurdu ki:

  “Resûlullah efendimize Mi'racda üç hususi şey verildi. Birincisi beş vakit namaz. İkincisi, Âmenerresûlü, Üçüncüsü Ümmetinden Allaha hiç bir şeyi ortak koşmadan ölenlerin günahlarına şefaat etme.”

  Allâme Bedreddin Aynî buyurdu ki:

  “Âmenerresûlüyü okuyanlar için, bu âyetler, gece ibâdet, vird ve zikr yerine geçer. Sevâb ve fazîlet olarak yeter. O gece, olması muhtemel âfetlerden, şeytanın, insanların ve cinlerin şerrinden korur.”
   
 3. Aişe-i Cül

  Aişe-i Cül jimjime

  Katılım:
  26 Aralık 2007
  Mesajlar:
  833
  :a.r.o: Annemize, babamıza, eşimize, kardeşlerimize hatırlatalım tekrar inşaAllah...
   
 4. Cennet-ül Mualla

  Cennet-ül Mualla islamseli

  Katılım:
  22 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  1.853
  :icon_allah:Razı Olsun Paylaşım İçin
   
 5. karakaçan

  karakaçan New Member

  Katılım:
  30 Haziran 2010
  Mesajlar:
  1
  ALLAH razı olsun paylaşım için. yalnız tam olarak nasıl okunacağını anlamadım. yardımcı olursanız. kuran okumayı bılmıyorum ama türkçe okumayabilirim değilmi?:neki:
   
 6. kübra

  kübra islamseli

  Katılım:
  14 Ocak 2009
  Mesajlar:
  3.037
  :Allah:razı olsun inşAllahh..:gül:
   
 7. dinimiz islam.

  dinimiz islam. New Member

  Katılım:
  7 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  3
  :a.r.o:
   
 8. dinimiz islam.

  dinimiz islam. New Member

  Katılım:
  7 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  3
  :a.r.o:
   
 9. HuZeyFe

  HuZeyFe islamseli

  Katılım:
  24 Eylül 2009
  Mesajlar:
  503
  alah razı olsun sıla emeğine sağlık
   

Sayfayı Paylaş