Asr-ı Sani Cetveli

Konusu 'Abdest ve Namaz' forumundadır ve Kaan Gizemnur tarafından 8 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

 1. Kaan Gizemnur

  Kaan Gizemnur Davut46

  Katılım:
  7 Nisan 2009
  Mesajlar:
  7.262
  Sponsorlu bağlantılar
  SUAL: Şafi mezhebinde olan biri öğle namazını uykuda olduğu, dalgınlığından ya da herhangi istenmeyen bir sebep ile geçirirse ve ikindi vakti (Türkiye Gazetesi takvimindeki saate göre) 20-25 dakikadır girmiş ise, bu şahıs hanefi mezhebini taklid ederek asr-i saniye göre kılabilir mi?
  CEVAP
  Kılabilir. Asr-ı sani, ikinci ikindi demektir. Asr-ı evvel birinci ikindi demektir.
  Öğle namazının vakti, imameyne [Yani imam-ı Ebu Yusüf ile imam-ı Muhammede] göre, asr-ı evvele kadardır. Yani her şeyin, gölgesi, öğle namazının evvel vaktindeki uzunluğundan, kendi boyu miktarı uzayıncaya kadardır. [Mesela 100 cm olan Bir çubuğun gölgesi öğle vaktinin evvelinde 10 cm ise, bu bölge 110 cm olunca öğle vakti bitmiş olur.] Bugün ikindi ezanları bu kavle göre okunmaktadır. İmam-ı a'zam hazretlerine göre ise, öğlenin vakti asr-ı saniye kadardır. Yani her şeyin gölgesi boyunun iki misli uzayıncaya kadar devam eder. [Yani yukarıda bildirilen çubuğun gölgesi 210 cm olunca ikindi başlamış olur.] [Diğer üç mezhebde öğle ve ikindinin vakti imameynin bildirdiği gibidir. Yani bu mezheblerde asr-ı sani yoktur.]

  Bir özürle öğle namazını imameynin bildirdiği vakitte [Asr-ı evvele kadar] kılamıyan kimse, namazı kazaya bırakmayıp İmam-ı a'zam hazretlerinin kavline göre, asr-ı evvelde kılmalıdır! Bu takdirde, o gün ikindi namazını da, İmam-ı a'zam hazretlerinin bildirdiği vakitten önce kılmamalıdır! Kısacası, öğleyi asr-ı evvelde kılanın, ikindiyi asr-ı sanide kılması gerekir.

  İkindide olduğu gibi yatsıda da iki vakit vardır. Buna (İşa-i evvel) ve (İşa-i sani) denir. [İşa, yatsı demektir.] İşa-i sani, işa-i evvelden, Eylülden Mart ayına kadar 10-12 dakika sonradır. Nisanda 12-14, Mayısta 14-18, Haziranda 18-19, Temmuzda 15-19, Ağustosta ise 12-15 dakika sonradır.

  Hem İmam-ı a'zam hazretlerinin, hem de İmameynin kavline uyabilmek için ikindiyi asr-ı sanide, yatsıyı da işa-i sanide kılmak ihtiyatlı olur.

  İstanbul için, senenin bütün günlerine göre, ikindi namazının vakti, asr-ı sani üzerinden hesaplanarak bir cetvel halinde aşağıya çıkarılmıştır.
  [​IMG]
  __________________
   
 2. karayel1905

  karayel1905 New Member

  Katılım:
  20 Eylül 2011
  Mesajlar:
  1
  verdiğin bilgiler için allah razı olsun.
  bu verdiğin cetvel yıllara göre sabit mi?
  yani her yıl 20 eylül de asr-ı sani 17.27 demi giriyor ?
   

Sayfayı Paylaş