Angut Kuşu Özellikleri ,Davranışları Angut Kuşu Resimleri

Konusu 'Hayvan Çeşitleri' forumundadır ve Magrip tarafından 7 Ağustos 2011 başlatılmıştır.

 1. Magrip

  Magrip Hizmet Nimettir. Yönetici

  Katılım:
  11 Ocak 2008
  Mesajlar:
  20.430
  Cinsiyet:
  Bay
  Sponsorlu bağlantılar
  Angıt (Tadorna ferruginea), Ördekgillerden, tüyleri kiremit renginde, evcilleştirilebilen bir dalıcı ördek türü yaban kuşudur.Divânu Lügati't-Türk'de, "انگت anğıt" "Ördeğe benzer kızıl renkli bir kuş, angıt."[SUP][1][/SUP] şeklinde tanımlanır. "Tadorna" cins adıKelt kökenli olup, "benekli (alaca) su kuşu" ve "Ferrugo" Latince'de "demir pası" anlamındadır.
  Özellikleri
  [​IMG]  Angıt kuşları 58-70 cm boyunda olup, 110-135 cm kanat genişliğine sahiptir. Kuzeybatı Afrika ve Etiyopya'da türün oluşturduğu küçük yerleşik topluluklar bulunsa da, türün gerçek yerleşim bölgesi güneydoğu Avrupa'dan Orta Asya'da güneydoğuÇin'e kadar olan bölgelerdir. Kuşlar çoğunlukla kışları geçirmek üzere güney Asya'ya göç ederler.
  [h=2]İnanışlar [değiştir][/h]Bu kuş türü iniş yaparken rüzgarı arkasına alarak indiği için sağlıklı bir iniş yapamayarak yuvarlanır. Bu özelliğinden teşbih yapılarak argoda da kullanılır. Sunaile birlikte Tadorna cinsinde yer alır. Eşi ölen angut kuşlarının, başka bir eş ile bağlantı kurmayıp ölen eşinin arkasından yas tuttuğu söylenir. örnek eskişehir porsuk çayı: Angut kuşları, yer yüzündeki kuş türleri arasında tek eşli olan nadir türlerden birisi. Eşi ölen angut kuşlarının, başka bir eş ile bağlantı kurmayıp ölen eşinin arkasından yas tuttuğu yıllardır bilinen bir gerçek. Hassas bir mizaca sahip bu kuşlardan birisi de Eskişehir´de, Porsuk Çayı´nda yaşıyor. Belediye tarafından ördeklerle beraber Porsuk Çayı´na bırakılan angut çifti, kısa sürede yeni yerlerine uyum sağlamıştı. Ancak bundan yaklaşık 2 yıl önce, kuşlardan birinin ölmesiyle, Porsuk Çayı hayatta kalan eşine zindan oldu. Çayda yaşayan diğer ördeklerden de uzak durduğu gözlenen angut kuşu, 2 yıldır ardından yas tuttuğu eşini bekliyor….....
  Tibet ile Moğolistan'da ve Slav mitolojisinde kutsal kabul edilmektedir.

  [​IMG]
   

Sayfayı Paylaş