ALLAH'ın İsimlerinden: EL-CAMİ

Konusu 'ALLAH CC' forumundadır ve ALLAH ASIKLARI tarafından 19 Haziran 2009 başlatılmıştır.

 1. ALLAH ASIKLARI

  ALLAH ASIKLARI islamseli

  Katılım:
  8 Ocak 2009
  Mesajlar:
  12.080
  Sponsorlu bağlantılar
  ALLAH'ın İsimlerinden: EL-CAMİ

  [​IMG]Yüce ALLAH'ın "Cami" ismi, 'Cem' kelimesinden türeyip kavram olarak; derlemek, toplamak, bir araya getirmek anlamına gelir. Terim olarak 'Cami'; dilediği şekilde, dilediği yerde bir araya getiren, birleştiren, kalpleri uzlaştıran, zıt ve farklı şeyleri bir araya getiren anlamlarına gelir.

  ALLAH(c.c), bu ismiyle öncelikle bütün övgü ve erdemleri kendi zatında toplamıştır. Yüce ALLAH; bütün güzelliklere, tüm üstün özelliklere sahip olandır. Güzelliği, sanatı, hikmeti sonsuz olandır. Her türlü acizlikten, çaresizlikten uzaktır.
  Hiçbir yerde olamayacak üstün meziyetler ALLAH-u Tela'da toplanmıştır. Kudreti, ululuğu akıl erdirilemeyecek derecede büyüktür. Gözün göremeyeceği, akın eremeyeceği daha birçok üstün meziyetlere sahiptir.

  ALLAH(c.c), zıt olan özellikleri de kendinde barındırandır. O 'Gaffar' ismiyle daima kulunu bağışlayıp, defalarca yaptığı hataları yine de affederken; diğer yandan da 'Kahhar' ismiyle dilediğini kahreden, affetmeyen, azabı şiddetli olandır. 'Muiz' ismiyle yüceltip, izzet ve şeref verirken; 'Muzil' ismiyle de dilediği kulunu alçaltıp zillete düşüren, zelil edendir. 'Hayy' ismiyle, hayat verirken; 'Mûmit' ismiyle, öldürendir.

  Yüce ALLAH, evrendeki tüm canlıları 'Cami' ismiyle tam bir ahenk içinde toplayıp düzenler. Farklı özelliklerde bulunan birçok şeyi, bir arada bulundurur. Yeryüzü, gökyüzü, yıldızlar, denizler her biri ayrı nizamlarda olup bir arada da olabilirler. Hidrojen gibi yanıcı, oksijen gibi yakıcı zıt iki elementi bile ALLAH(c.c), 'Cami' ismiyle bir araya getirip, su gibi büyük bir nimeti olağan üstü bir şekilde bir araya getirebilmiştir. Farklı hayvan ve bitki çeşitlerinin bir arada yaşayabilmelerini sağlayan, evreni 'Cami' ismiyle düzenleyen Yüce ALLAH'tır.

  ALLAH-u Teala, kullarının geçirediği birçok evrelerde de 'Cami' ismiyle hüküm vermektedir. Öncelikle ALLAH(c.c), kullarının yeryüzünde dağınık bir şekilde yaşamalarını sağlamışken, takdiriyle kullarının kalplerini uzlaştırmıştır. Bir araya gelmelerini sağlayıp aralarında sevgi bağını oluşturmuştur. Bunu Kuran-ı Kerim'de bizlere şu şekilde açıklamıştır: "Ve (ALLAH), onların kalplerini birleştirmiştir. Sen yeryüzünde bulunan her şeyi verseydin, yine onların gönüllerini birleştiremezdin. Fakat ALLAH, onların aralarını bulup kaynaştırdı. Çünkü O, mutlak galiptir. Hikmet sahibidir." (Enfal, 63)

  ALLAH-u Teala, insanlığın son deminde yeryüzünde yerleşik kıldığı insanları, tüm insanlık tarihiyle birlikte kıyamet gününde bir araya toplayacaktır. "Rabbimiz, sen kendisinde şüphe olmayan (kıyamet) günü için insanları toplayacak olansın. Muhakkak ALLAH vadinden dönmez." (Al-i İmran, 9)

  ALLAH (c.c), bu isminin insanlar arasında da uyulmasını yaşam bulmasını istemiştir. Sadece bu ismin anlamını bilmek, bu ismi zikretmek kâfi değildir. Bu gün insanlar, İslam'dan uzaklaşarak küfre yakınlaşmada önemli mesafeler kat etmiştir. Bir arada yekvücut olması gereken Müslümanlar; fırkalara bölünmüş, parçalanmış, fikirsel ayrılıklara girerek birbirinden ayrılmış/ uzaklaşmıştır. ALLAH (c.c)'ın, biz insanlardan istediği de biz Müslümanların, 'Cami' isminin tecellisiyle bir araya gelmemiz bir ve tek olan hak yolda ilerlememiz ve İslam çatısı altında toplanmamızdır.

  Rabbimiz! Kalplerimizi birbirimize uzlaştır. Aramızdaki ayrılıkları gider. Birbirine kenetlenmiş tuğlalar gibi tek çatı altında ümmet olarak toplanabilmemizi,birbirimize kenetlenebilmemizi nasip eyle. (Âmin.)
   

Sayfayı Paylaş