Allah Kimleri Sever? İhsan Sahibi Muhsinleri

Konusu 'ALLAH CC' forumundadır ve Oyuncu tarafından 22 Ocak 2010 başlatılmıştır.

 1. Oyuncu

  Oyuncu Active Member

  Katılım:
  21 Ocak 2009
  Mesajlar:
  6.257
  Sponsorlu bağlantılar
  Allah Kimleri Sever? İhsan Sahibi Muhsinleri (Güzellik Sergileyen, Allah'ı Görür Gibi O'na Kulluk Yapanları): "Allah yolunda infak edin, mal ve paralarınızı harcayın. Kendi ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayın. Her türlü hareketinizde ihsan/güzellik sergileyin, dürüst davranın, çünkü Allah muhsinleri (dürüstleri, Allah'ı görür gibi O'na kulluk yapanları) sever." (2/Bakara, 195) "O takvâ sahipleri ki, bollukta da darlıkta da Allah için infak edip harcarlar; öfkelerini yutarlar ve insanları affederler. Allah da muhsinleri, güzel davranışta bulananları sever." (3/Âl-i İmrân, 134). Yine bkz. (3/Âl-i İmrân, 148; 5/Mâide, 13, 93)
   
 2. Cennet-ül Mualla

  Cennet-ül Mualla islamseli

  Katılım:
  22 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  1.853
  :icon_allah:Razı Olsun Paylaşım İçin
   
 3. delii

  delii Member

  Katılım:
  17 Eylül 2009
  Mesajlar:
  279
 4. halil'im

  halil'im Member

  Katılım:
  21 Ocak 2010
  Mesajlar:
  125
  (Mallarınızı) Allah yolunda harcayın. Kendi kendinizi tehlikeye atmayın. İyilik edin. Şüphesiz Allah iyilik edenleri sever. (2/195)
  - Onlar bollukta ve darlıkta Allah yolunda harcayanlar, öfkelerini yenenler, insanları affedenlerdir. Allah iyilik edenleri sever. (3/134)

  ayetinden anşaşılyor ki Rabbimiz elbette yarattığı kulları seviyor. bir anne bile yaradılışına sadece vesile olduğe evladına bu denli bağlıyken alemlerin Rabbi olan Allah2ın sevgisinden daha büyük ne olabilir. ve O nun sevgisi elbette onun yolunda yürüyüp itaat edenlerindir. ve ayeette bu çok güzel anlaşılıyor.Rabbimiz o kadar merhametlidir ki yine bizim gibi olan kullara iyilik etme fırsatında bizi seveceğini söylüyor. aslında bu ayet bile Rbbimizin biz kulları ne kadar sevdiğini gösteriyor. ona iyiliği onun kullarına iyilik yapmaktan geçtiğini gösteriyor. farkındaysak: orucunu bozan bir insan onun kaferatı olarak şu kıadar fakirleri doyurmasını emrediyor, ve burada islam insanları cezalandırırken bile fakir ,ve kimsesiz insanları düşünüyor. yani bazı fazla ilerlemiş kafaların dediği gibi Allah kulunu yaratıpbir köşeye çekilmiyor.
  allah bizi imtihan olmak üzre dünyaya göndermiştir ve bir çok iyi yada kötü imtihanlarla karşı karşıya getirmiş ve getirecektir.rabbimiz dain bizledir ve her zaman davasında sadakat ve bağlılık gösteren kulları sevmiştir. şimdi Rabbimizin sevdiği kulları ayetlerden ardarda öğrenelim.
  "3/146- Nice peygamberler var ki, kendileriyle beraber birçok Allah dostu çarpıştı da bunlar Allah yolunda başlarına gelenlerden yılmadılar, zaafa düşmediler, boyun eğmediler. Allah sabredenleri sever.
  Onların sözleri ancak, "Rabbimiz! Bizim günahlarımızı ve işimizdeki taşkınlıklarımızı bağışla ve (yolunda) ayaklarımızı sağlam tut. Kâfir topluma karşı bize yardım et" demekten ibaretti. burada Rabbin has ve salih kullarından sözediliyor. yani onlar ayette anlaşıldı ÜZERE RABBİN SEVDİĞİ İNSANLAR.
  3/148- Allah da onlara hem dünya nimetini, hem de ahiretin güzel mükafatını verdi. Allah güzel davrananları sever.
  islam dini o kadar mükemmel bir din dir ki;Allah bizleri ne şekilde seveceğini kuranda belirtiyor.bu demektir ki Rabbimiz için onun rızası için güzel devranışlardan kapabildikçe kapalım. her kafire karşi tavizsiz ve sert, müminlere karşı şefkatlı ve yumuşak.
  3/159- Allah'ın rahmeti sayesinde sen onlara karşı yumuşak davrandın. Eğer kaba, katı yürekli olsaydın, onlar senin etrafından dağılıp giderlerdi. Artık sen onları affet. Onlar için Allah'tan bağışlama dile. İş konusunda onlarla müşavere et. Bir kere de karar verip azmettin mi, artık Allah'a tevekkül et, (ona dayanıp güven). Şüphesiz Allah, tevekkül edenleri sever.
  3/76- Hayır! (Gerçek, onların dediği değil.) Kim sözünü yerine getirir ve Allah'a karşi gelmekten sakinirsa şüphesiz Allah da sakinanlari sever.
  49/9- Eger inananlardan iki grup birbirleriyle savaşirlarsa aralarini düzeltin. Eger biri ötekine karşi haddi aşarsa, Allah'ın buyruğuna dönünceye kadar haddi aşan tarafa karşı savaşın. Eğer (Allah'ın emrine) dönerse, artık aralarını adaletle düzeltin ve (onlara) adaletli davranın. Çünkü Allah, âdaletli davrananları sever.
  5/13- İşte, verdikleri sözlerini bozmaları sebebiyledir ki onları lanetledik, kalplerini de kaskatı kıldık. Kelimeleri yerlerinden kaydırarak (tahrif edip) değiştiriyorlar. Akıllarından çıkarmamaları istenen şeylerden önemli bir kısmını da unuttular. (Ey Muhammed!) İçlerinden pek azı hariç, onların daima bir hainliğini görüyorsun. Yine de sen onları affet ve aldırış etme. Çünkü Allah iyilik yapanları sever.
  5/42- Onlar, yalanı çok dinleyen, haramı çok yiyenlerdir. Eğer sana gelirlerse ister aralarında hüküm ver, ister onlardan yüz çevir. Onlardan yüz çevirecek olursan sana asla hiçbir zarar veremezler. Eğer hükmedecek olursan aralarında adaletle hükmet. Çünkü Allah, âdil davrananları sever.
  5/54- Ey iman edenler! Sizden kim dininden dönerse, (bilin ki) Allah onların yerine öyle bir topluluk getirir ki, Allah onları sever, onlar da Allah'ı severler. Onlar mü'minlere karşi alçak gönüllü, kafirlere karşi güçlü ve onurludurlar. Allah yolunda cihad ederler. (Bu yolda) hiçbir kinayicinin kinamasindan da korkmazlar. Işte bu, Allah'ın bir lütfudur. Onu dilediğine verir. Allah lütfu geniş olandır, hakkıyla bilendir.

  60/8- Allah sizi, din konusunda sizinle savaşmamiş, sizi yurtlarinizdan da çikarmamiş kimselere iyilik etmekten, onlara âdil davranmaktan men etmez. Şüphesiz Allah âdil davrananlari sever.
  61/4- Hiç şüphe yok ki Allah, kendi yolunda, duvarlari birbirine kenetlenmiş bir bina gibi saf baglayarak çarpişanlari sever.
  9/108- Onun içinde asla namaz kilma. Ilk günden temeli takva (Allah'a karşi gelmekten sakinmak) üzerine kurulan mescit (Kuba mescidi), içinde namaz kilmana elbette daha layiktir. Orada temizlenmeyi seven adamlar vardir. Allah da tertemiz onlari sever.
  evet Rbbimiz onun emirlerini nimet bilenleri, olun yolunda sarfedeni,onun yolunda cihat edeni sever. rabbim zahid kimseleri sefer. Rabb tektir ve ortağı yoltur, ve ona tek olan rabbe itaat etnek gibi itaat edenleri sefer.aşağıda yazdığımız gibi allaha ortak koşanları değil. burada kastedilenlerden biri de şudur. illa birine tapmak anlaşılmamalıdır. rabbe itaat ettiği gibi başka insanlarada ittat etrmek,Allahı sever gibi başka insanları sevmek, ve allahın emri ortadayken başka insanların yahut sistemin enrine itaat etmek(anlayana)günümüzün en yaygın şirk çeşididir. o yüzden parentez açarak söylüyorum;Allah ona allah olarak ibadet edenleri sever...


  ALLAH (c.c.) razı olsun kardeşim. inşallah rabbimizin sevdiği kullardan oluruz.
   
 5. leon.

  leon. Member

  Katılım:
  22 Ocak 2010
  Mesajlar:
  157
  cenabı allah kimleri sever cevabıda konu başlığında verilmiş ihsan sahiplerini...
  yani cömerdleri
  yani mütavazileri
  yani takva sahiplerini
  anne ve babasına öf bile demiyenleri
  iyiliği emredip kötülüğü sakındıranları
  yani dinimizi yaşıyanları...sever
   

Sayfayı Paylaş