40 Hadis

Konusu 'Hadis' forumundadır ve aKis tarafından 19 Ekim 2009 başlatılmıştır.

 1. aKis

  aKis islamseli

  Katılım:
  6 Mart 2009
  Mesajlar:
  914
  Sponsorlu bağlantılar
  [​IMG]

  "Ya ilim öğreten, ya ilim öğrenen, ya dinleyen yada bunları seven ol. Sakın beşincisi olma! Yoksa helak olursun. "(Keşfü'l-Hafa,1,437)

  "Alim, ilim ve amel cennettedir. Eğer alim bildikleriyle amel etmezse, ilim ve amel Cennette alim ise Cehennemde olur. "(Kenzu'l-Ummal, 4.28)

  "İlim öğreniniz, ilmi de tevazu, ciddiyet, vakar ve istikamet için öğreniniz. İlminden istifade ettiğiniz kimselere de hürmet ediniz. "(Tergib, 1.114)

  "Kıyamet Günü insanlar arasında en çok pişman olacaklardan biri, dünyada iken ilim öğrenme imkanına sahip olduğu halde öğrenmeyen kimsedir. Diğeri de, ilim öğrenmiş, fakat kendisi dışında herkes bu ilimden faydalanmıştır. "(Kenzu'l-Ummal, 4.29)

  "İlimle meşgul iken uyumak, cahil olarak namaz kılmaktan daha hayırlıdır." (Keşfül-Hafa, 2.286)

  "Öyle bir zaman gelir ki, kişi sabah mü'min olarak kalkar, akşama kafir olarak ulaşır. Ancak, Allah'ın iman ve tevhit ilmiyle kendilerini ihya ettiği kimseler, bu durumun dışındadır. "(Darimi, 197)

  "Kötü alimler Cehennemin köprüleridir. "(Keşfül-Hafa, 2.1743)

  "Allah'ın kitabını okumak ve, ders yaparak onu mütalaa maksadıyla Allah'ın evlerinden birinde veya başka bir yerde bir araya gelen cemaate, muhakkak ki, Allah gönül huzuru verir. Onları rahmet ve lütfuna boğar. Melekler onların etrafını sarar ve Allah onları yanında -Mele-i Alada- bulunanların huzurunda överek anar. "(Tirmizi, İlim:2)

  "Bir alimin ibadetle meşgul olana üstünlüğü, ayın diğer yıldızlara olan üstünlüğü gibidir. "(İbni Mace, Mukaddime:17)

  "İlim öğreniniz; çünkü Allah için ilim öğrenmek, Allah'tan korkmayı netice verir. İlme çalışmak ibadettir. Müzakeresi, mütalaası tesbihtir. İlmi araştırma yapmak ise, cihattır. "(Kenzü'l-Ümmal, 4.35)

  "Kıyamet Günü 3 grup şefaat eder: peygamberler, sonra alimler, sonrada şehitler. "(İbni Mace, Zühd:37)

  "Mümin, Cennete kavuşuncaya kadar, kulağına gelen hayırlı söz ve hikmete doymaz. "(Tirmizi, ilim:19)

  "Ne alimlere karşı övünmek, ne cahillerle münakaşa etmek ve ne de meclislerin seçkin köşelerinde yer almak için ilim tahsil etmeyiniz. Kim böyle yaparsa Cehenneme müstahak olur. "(İbni Mace. Mukaddime:23)

  "İlim öğreten ve öğrenen, aynı sevabı kazanırlar. "(Keşfül-Hafa, 2.1756)

  "Kendisi ile istişare edilen kimse, kendisine güvenilen, itimad edilen kimsedir. "(Ebu Davud, Edep:114)

  "İlim öğretmek her müslüman üzerine farzdır. Layık olmayanlara ilim öğreten, domuzların boynuna cevher, inci ve altın gerdanlık takan kimseye benzer. "(İbni Mace. Mukaddime:7)

  "Allah ilmi insanların kafalarından ve kalplerinden çekip çıkarmak suretiyle değil, aralarından alimleri almak suretiyle kaldırır. Neticede, hiçbir alim kalmayınca da insanlar, cahilleri başa geçirerek, meselelerini onlara sorarlar. Onlar da bilmeden fetva verdikleri için, kendileri sapıttıkları gibi, başkalarını da sapıklığa düşürürler. "(Müslim, ilim:13)

  "Faydası olmayan ilim, Allah yolunda harcanmayan hazine gibidir. "(Müsned, 2:499)

  "Allahım, öğrettiğin ilimden beni faydalandır. Faydalanacağım şeyleri bana öğret. İlmimi artır. Bulunduğum her hal için Allah'a hamd olsun. "(İbni Mace. Mukaddime:23)

  "İki vasıf vardır ki, bunlar münafıkta bir araya gelmez: güzel sima ve dini konularda derin anlayış. "(Tirmizi, İlim:19)

  "Bu din ilmi, dinin ta kendisidir, öyle ise onu kimden öğrendiğinize dikkat edin. "(Darimi, Mukaddime:38)

  "Allahım Fayda vermeyen ilimden, kabul edilmeyen duadan, korkmayan kalpten ve doymayan nefisten Sana sığınırım. "(Müslim, Zikir:73)

  "İlim İslam'ın hayatıdır, imanın direğidir. İlim öğrenen kimsenin mükafatını, Allah , tam tamına verir. Bir kimse öğrenir ve öğrendikleri ile amel ederse, Allah bilmediklerinide öğretir. "(Muhtaru'l-Ehadis, 1.100:786)

  "İlim tahsili için yola çıkan kimse, dönünceye kadar Allah yolunda demektir. "(Tirmizi, İlim:2)

  "Kıyamet Günü alimlerin mürekkebiyle, şehitlerin kanları tartılır. Alimlerin mürekkebi, şehitlerin kanından üstün gelir. "(Keşfül-Hafa, 2.3281)

  "Kıyamet Günü insanlar arasında en şiddetli azaba uğrayacaklar, ilmi kendisine ve başkalarına fayda vermeyen alimlerdir. "(Keşfül-Hafa, 1.376)

  "Her kime, bildiği bir mesele sorulur, o da bunu söylemeyip gizlerse, Allah ona kıyamet günü ateşten bir gem vurur. "(Tirmizi. İlim: 3)

  "Peygamberimiz (a.s.m), bir şey söylediği zaman insanlar anlayıncaya kadar 3 defa tekrar ederdi. Bir topluluğa rastladığı zaman da işitmedikleri takdirde-3 defa selam verirdi. "(Ebu Davud. İlim: 6)

  "En üstün sadaka, bir müslümanın ilim öğrenmesi ve sonra da öğrendiği ilmi Müslüman kardeşlerine öğretmesidir. "(İbni Mace. Mukaddime:3)

  "İki şeye daha ziyade gıpta edilir. Bir kimse ki, Allah kendisine mal mülk ihsan etmiş, o da bunu Allah yolunda harcar, diğer bir kimse ki, Allah kendisine ilim ve hikmet vermiş, o da bununla amel ettiği gibi başkalarınada öğretir. "(Buhari, İlim 15)

  "Muhakkak ki, alimler peygamberlerin mirasçılarıdırlar. Gerçekte peygamberler ne altın, ne de gümüş miras bırakmazlar. Onların mirasi ancak ilimdir. Bu bakımdan, kim bu peygamber mirası olan ilimden ne kadar elde ederse, o derece mertebe kazanmış olur. "(Ebu Davud. İlim: 1)

  "Melekler ilim öğrenenlerden memnuniyetlerinden dolayı kanatlarını yerlere sererek kuşatırlar. Yerde ve gökte bulunan her şey, hatta sudaki balıklar bile ilimle uğraşan kişilerin affını isterler. "(İbni Mace. Mukaddime:17)

  "İlim öğrenmek için yola çıkan kimseye, Allah Cennet yolunu kolaylaştırır. "(İbni Mace. Mukaddime:17)

  "Cennet bahçesine uğradığınız zaman orada oturunuz. Sahabiler: "Ya Resulullah, Cennet bahçesi nedir?" diye sordular. Resulullah (a.s.m) şöyle cevap verdi: "İlim meclisleridir."(Terğib, 1.112)

  "Şeytan için bir din alimini kandırmak, bin abidi -ilim sahibi olmadan devamlı ibadetle meşgul olan kimse- kandırmaktan daha zordur. "(Tirmizi, İlim:19)

  "Hikmet -faydalı olan herşey- mü'minin kaybolmuş malıdır. Nerede bulursa onu almaya mü'min, herkesten daha layıktır. "(Tirmizi. ilim:19)

  "İnsan -Müslüman- öldüğü zaman 3 şeyin dışında bütün amellerinin sevabı kesilir. Bunlar, şunlardır: İnsanlığa faydası devam edip giden eser, insanların faydalandığı ilim, kendisine hayır dua eden iyi bir evlat. "(Tirmizi. Ahkam:36)

  "Hiç şüphesiz ki, Allah , melekler, yerde ve gökte bulunanlar, yuvasındaki karıncadan sudaki balığa kadar her şey insanlara hayrı, iyiliği öğreten kimseye dua ve istiğfar ederler. "(Tirmizi. İlim:19)

  "Her kim ilim öğrenirse, geçmiş günahlarına kefaret olur. "(Tirmizi. İlim:2)
   
 2. NAKŞİ GÜLÜ

  NAKŞİ GÜLÜ Member

  Katılım:
  19 Ekim 2009
  Mesajlar:
  335
  Öyle bir zaman gelir ki, kişi sabah mü'min olarak kalkar, akşama kafir olarak ulaşır. Ancak, Allah'ın iman ve tevhit ilmiyle kendilerini ihya ettiği kimseler, bu durumun dışındadır. "(Darimi, 197)


  RABBİM bizleri kötü yollara delalete sapıklığa düşürmekten korusun.Bizleri ehli sünnet vel cemaat yolundan ayırmasın.
  amin amin amin
  ALLAH razı olsun kardeş
   
 3. aKis

  aKis islamseli

  Katılım:
  6 Mart 2009
  Mesajlar:
  914
  Amin, Rabbim sizdende razı olsun inşallah. :papatya:
   

Sayfayı Paylaş