12. Haftanın Konusu "Anne ve baba"

Konusu 'Haftanın Konusu' forumundadır ve gullerderya tarafından 2 Ekim 2009 başlatılmıştır.

1. gullerderya

gullerderya islamseli

Beğenileri:
    0

y_eslem bacımdan aldım bu slaytı her sayfada yer almasını stediğim için ...

Bu haftaki konumuzu Anne ve baba olarak sectik...

Anne ve Baba ile ilgili yorumlarınız bekliyoruz ....

Şimdilik size bırakıyorum çıkmam gerekiyor...
    Yorumlarınızı bekliyorum....

not:Kendi yorumlarınızın olması daha renk katacaktır kırıcı hakaret edici sözlerden kacınalım...

Son düzenleyen: Moderatör: 5 Ekim 2009
  2. Alem

Alem islamseli

Beğenileri:
    0
    maşaALLAH ablam tamda ihtiyacımız bir konu daha seçmişsin bu başlığa sık sık uğrayacağım inşALLAH yorumlarda eksik kalsamda acemi bir anne olarak cevapları okumak için sabırsızlıkla bekliyorum inşALLAH sen gibi bende acil cıkmam gerek akşama burdayım siz çayı koyun:ehe::ayyyy:

3. tiryaki

tiryaki Member

Beğenileri:
    0
    Bir arkadaşı Hz.Peygambere (sav) annesini şikayet eder.
    – “Huyu ve ahlakı kötü”, der

Allahın Resulü (sav) cevap verir.
    – Ama seni dokuz ay karnında taşırken kötü huylu değildi.
    Arkadaşı tatmin olmamıştır.
    – Ey Allah’ın Elçisi! Gerçekten kötü huylu
    – Ama seni iki sene emzirirken kötü huylu değildi.
    Arkadaşı yine de ısrar eder. Efendimiz (sav) de devam eder.
    – Senin yüzünden uykusuz kalırken kötü huylu değildi.
    Arkadaşı dayanamaz.

– Ama ben de karşılığını ödedim,
    – Ne yaptın?
    – Sırtımda taşıyarak hac yaptırdım.
    Efendimiz (sav)’in dudaklarında acı bir tebessüm belirir.
    – Bir tek doğum sancısının bile karşılığını ödemiş olmadın.

Sevgili peygamberimiz; “Ana ve babanıza iyilik edin ve ihsanda bulununuz ki,çocuklarınız da size itaat etsin ve saygı göstersin.”

Ana Hakkı

Sahabilerden biri bir gün Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) Efendimize sordu:
    Ey Allah’ın Resûlu! İnsanlar arasında iyi davranmaya en lâyık olan kimdir?
    Annendir.
    Ondan sonra kimdir?
    Yine annendir.
    Daha sonra?
    Yine annendir.
    Sonra kimdir?
    Baban.

bende bunları paylaşmak istedim..

paylaşım için teşekkürler. ALLAH azze ve celle razı olsun inş.

4. Alem

Alem islamseli

Beğenileri:
    0
    esselamu aleyküm

:ayyyy::ayyyy::ayyyy:tiryaki kardeşim tiryakin olduk vala cok hoş bir kısa idi bizimlede paylaştığın için tşk ederiz :papatya:ALLAHc.c. razı olsun.
    evet seninde dediğin gibi Sevgili peygamberimiz; “Ana ve babanıza iyilik edin ve ihsanda bulununuz ki,çocuklarınız da size itaat etsin ve saygı göstersin.”

işte ben asıl burda takılı kalıyorum hayrlı evlat isterken acaba biz anne ve babamıza hayırlımıyız diye
    hani bir söz vardırya ne eker isen onu biçersin
    şimdi insan oğlunun mahsülüde evlattır kimi aldığı mahsülden memnun kimi mahçup olur
    lakin ALLAH'hu teala hiç bir zaman bir anneye bir babaya azap olsun diye evlat verdiğini düşünmüyorum ki bu cok büyük bir nimettir insan için bir bebeği yaradan mevla ona her güzelliği insan oğluna ait bütün sıfatları eksiksiz yerleştirmiş anneye babaya kalan ise evladına damardan vereceği edeptir.
    tabi öyle ince öyle hassas bir konu ki bu haddime düşmez bu sözler af buyurun paylaşmak istedim yanlışımın olduğunu gören kardeşlerim düzeltir inşALLAH bende doğruyu bulurum sayesinde:gozat:
    şimdilik cok konuşmayayım büyüklerimizin engin tecrübeleri ile evlat sanatında başarılarını dinlemek istiyorum :ayyyy: buyursunlar inşALLAH:cicek:

5. Fecir

Fecir islamseli

Beğenileri:
    0
    Anam Babam..

Kutsal, peygamber kadar terazilerde ağır basacak,ilahi hikmetine mazhar yetkiyle donatılmış, cam gibi hassas, taşınmasından yorgunlık yerine bereket ve hayır fışkıran güzide dayanaklarım..

Anam ve Babam,can Atam,yol katan,feyz veren,hayatının tek yalanı "seni sevmiyorum yavrum" olan ve o yalanın pişmanlığında uykuları heder olan,can yanan,dost babam,sana dayanamam,gözlerine korkarım bakmaya,bakarsam korkarım göz yaşını akıtmaya,sel olursan,hislerin şefkatinden sicim gibi sevgi akıtmana dayanamam,

Oyy anam bağrına dayanam,kokuna dalam,duanı alam,can babam sırtımı dayayam,dağ yaram,ukbada ömrümden verem,şad olam..Ben size kurban olam..

Elim ellerinizde,başım göysünüzde,kulağım ağzınızda,gözüm yolunuzda olam..Gül anam sen orada biz burada vuslatı bekleriz,biz sana geliriz,bizde bizdekileri bekleriz ve son mahşerde hasret gideririz.öpüşür,öpüşür,öpüşürüz,,sarılır koklaşırız..

Babam dost babam,hiddetinden hiç korkmadım babam,sevdin okşadın sandım babam,bize doğrusunca yandın,hep candın babam,başımda tac Sın babam..
    Ey mübarek atam,gadan alam,kölen olam,gül alam,gül verem..SENİ SEVEM ÇOOK SEVEM,
    Rab'bim den cennet alam..

...

6. Alem

Alem islamseli

Beğenileri:
    0
    maşaALLAH bu nasıl bir yürek nasıl bir kalem ey mubarek abim :razi::cray::cray::cray:

7. gullerderya

gullerderya islamseli

Beğenileri:
    0
    Maşallah alemi nur tiryaki ve fecir kardeşim çok güel yorumlar bunlar ee söz konusu anne ve baba olunca böyle güzellikler doğar...

8. NİDA

NİDA islamseli

Beğenileri:
    0
    bu hftakı konumuzda her zamankı gıbı önemli ve şahane ablam öncelıkle sana tşk edrim bu konuyu ele aldığızın için

önceden derlerdı anne olmadan aneliğn kymetını anlayamzasınız dıye,hamdol sun annemı şimdiye kadar hiç üzmedım kırmadım,kıymetınıde çok ıyı bılırım ama yınede bu soze çok katılıyorum ınsan kendısı tatmayınca anneliği anlayamıyor onun kıymetını
    annemın emeğini ödeyemem bence hiç bir annenın emeği ödenemez boşa dememişler cennet anaların ayakları altındarı...dıye
    rabbım analarımıza o kadar çook değer vermişki ceneti bahşetmiş inş buna butun analarımız nasıp olur bızde anneyız elhamdurıllah rabbım tatırdı ama inş hayırlı faydalı olanından olurum dıye ümıd edıyorum
    konumuz anane-baba ama hiç farketıkmı herkes önce anneyı ele almış demekı o daha ağır basıyor herkes için inş analarımzın kıymetını bılelım şimdilik bu kadar ...............:papatya:

9. gullerderya

gullerderya islamseli

Beğenileri:
    0
    evet şimdi gelelim yorumlarımıza teşekkür ederim nidacım...

ayetlerle Anna ve baba:
    İsra Süresi.
    23- Rabbin, O'ndan başkasına kulluk etmemenizi ve anne-babaya iyilikle-davranmayı emretti. Şayet onlardan biri veya ikisi senin yanında yaşlılığa ulaşırsa, onlara: "Öf" bile deme ve onları azarlama; onlara güzel söz söyle.

Ayette de gördüğümüz gibi Allah önce kendine kulluk edilemsini itaati daha sonra da anne ve babaya itaat edilmesini emretmiştir.. Nasıl ki bir insan Allah'a itaatte kusur yaparsa aynı Anne ve babasına yaptığı zamanda ksurulu olur gunahkar olur...
    Bunca nimeti veren Allah'a asi çıkan O'nu üzen nasıl sonunda üzüleceklerden oluyorsa kişiyi büyüten besleyen kollayan anne ve babasına da asi çıkmadan onlara uf kelimesini sarfetmeden saygıda sevgide kusur etmemeleri emr olunuyor...

24- Onlara acıyarak alçakgönüllülük kanadını ger ve de ki: "Rabbim, onlar beni küçükken nasıl terbiye ettilerse Sen de onları esirge."

Anne ve baba bebekken nasıl ki kol kanat germişlerse sende onlar yaşlandıklarında onlara kol kanat geriver sen bebekken çocukken hiç bir şey yiyemzken yürümeyemezken üstüne başına döktüğün yemekler krilteetiğin çamaşırların belrli bir zamna kadar altını ıslatan pisleten ve bunları da hiç tikseinmeden temzileyen ebeveynlerin geceleri uyumadan yani tamamıyl kendini çocuklarına bebeklerine adayan anne ve babaya kanadını ne zman gereceksin sen büüyüpte tamamıyle onların yardımında kendi ayaklarının üzerinde durunca onlarda senin küçüklüğün gib bir hale düşecekler onlarda yemek yerken elleri titreyecek ve yemeklerini dökebilecekler belki yaşalrının ilerlemsi sebebiyle beyinleri çocuk beyni gibi olup herşeye alıngan unutan sağlıklı düşünemeyen bireyler olacaktır ki yaşlaılık denen bu zamnda onlar sen nasıl ki küçkkken yaptıklarını onlar yaşlandıklarında yapacaklardır ve o yüzden dir ki onlar seni nasıl büyüttülerse sende onları yaşlılık anlarında zamnlarında yanlarında ol...

25- Rabbiniz, sizin içinizdekini daha iyi bilir. Eğer siz salih olursanız, şüphesiz O da, (kendisine) yönelip dönenleri bağışlayıcıdır.
    Şöyle bir şey vardır ki gerçektende kişi anne vebabasına aşırı düşkündür yaşlandıklarında veya onlara ne zman ihtiyacalrı olduklarında kişi anne ve abbasına bakamıyacak durumdaysa bu gerek maddi veya manevi olarak diyoruz uzak bir yerdedir gurbettedir olanağı yoktur bakmaya veya başka sebblerden bakamayna kişiler olduğunda ise bu anne vebabaya bakamama sorumluluğu yüzünden Allah onların içlerini biliyor ve onları da salih kul olduklarını bildiğinde bu yükten onları sorumlu tutmuyor...
    Şİmdi buna benzer sebebler yoksa eğer Allah'ın bu kişilerde soracağı çok hesab olacaktır...

şimdilik ayetlerle baktık konuya daha da çok şeyler yazılabilir...

10. gullerderya

gullerderya islamseli

Beğenileri:
    0
    Buradakilerin hepsi annesi babası yok mudur neden burası yetim öksüz kalmış...

11. tallha

tallha Member

Beğenileri:
    0
    m. greenblatt isimli biri çok güzel bir tanımda bulunmuş vakti zamanında. efendim demişki, önceleri anne- bamaızın çocuklarıydık, sora çocuklarımızın anne-babası olduk, daha sora anne-babamız bizim çocuklarımız oldu, en sonundada çocuklarımız bizim anne-babamız olacak... ne diyebilirim ki alkışlıyorum :papatya:

12. lal

lal islamseli

Beğenileri:
    0
    Rabbin, Ondan başkasına kulluk etmememizi ve anne-babaya iyilikle davranmayı emretti. Şayet onlardan biri veya ikisi senin yanında yaşlılığa ulaşırsa, onlara: "Öf" bile deme ve onları azarlama; onlara güzel söz söyle.”(İsra Suresi,23)

İnsan, anne ve babasına karşı "öf" bile demeyecek kadar saygılı ve hürmetkar bir üslup içerisinde olmalıdır. Alabildiğine alçakgönüllü, anlayışlı ve onlara daima güzel söz söylemelidir. Onlar kendisini yetiştirip büyütürken nasıl emek verdilerse, yaşlılığa eriştiklerinde de, kendisi onlara karşı aynı sabırlı ve şefkati gösterebilmelidir. Sevgi, Allah'ın insanlara verdiği en büyük nimetlerden biridir. Her insan hayatı boyunca çok sevdiği, güvendiği, yakın hissettiği kişilerle birlikte olmak ister. Çünkü Allah insan fıtratını, sevmekten ve sevilmekten zevk alacak, dostluktan ve yakınlıktan hoşlanacak şekilde yaratmıştır.

Allah, dünyadaki sevgilerin en yücesi olan evlat sevgisini, anne-babaya vermiştir. Bu sevginin hiçbir menfaati ve kuralı yoktur. Bu koşulsuz saf sevgi zaman, zaman bazı evlatlar tarafından fark edilmeyebiliyor. Bu sevgi zengin - fakir ayrımı olmaksızın, her anne - baba için geçerlidir.

Rekabetin çok olduğu günümüzde, bir takım kuralların dejenere olduğu gibi, aile kavramları da yavaş, yavaş menfaatler ilişkisine dönüşmeye başlamaktadır. Önceleri evlatlarımızın kendilerine öz güvenleri olması düşüncesiyle, onlara her konuda söz hakkı tanındı. Bu söz hakkı zaman, zaman saygı sınırlarının aşılması durumunda, aile içinde huzursuzluğa sebebiyet vermektedir. Daha sonra bazı gençlerin, özgürlük sandıkları yalnız yaşama istekleri doğdu. Sonuç olarak aile üyeleri arasında bazen istenmeyen kopuklukların oluşmasına neden olmuştur.

Kuran ahlakı tam olarak benimsendiği taktirde, gençler her nerede yaşarlarsa yaşasınlar, böyle durumların oluşması mümkün değildir. Allah bir Kuran ayetiyle bizleri, anne babaya saygı konusunda uyarmaktadır.

“Biz insana, 'anne ve babasına' iyilikle davranmasını tavsiye ettik…”(Ahkaf Suresi,15)

Unutulmamalıdır ki, akli dengesi bozuk veya çok zor durumda olmadığı sürece, bir anne - baba asla evladını yarı yolda bırakmaz, terk etmez, canı pahasına da olsa onları her türlü kötülüklerden korur. Ayrıca evlatları ne kadar isyankar olursa olsun, anne ve babası ona her zaman şefkat kollarını uzatacaktır.

“Sizin için hayvanlarda da elbette ibretler vardır…”(Nahl Suresi,66)

Ayette de belirttiği gibi, hayvanlara daha dikkatle baktığımızda, ibret alacak çok şey olduğunu görebiliriz. Örneğin yukarıda anlattığım evlat sevgisi, doğada yaşayan en vahşi hayvan için bile aynıdır.

Çünkü Allah yeryüzündeki tüm canlıları bu içgüdüyle yaratmış ve bilinçaltımıza bu koşulsuz sevgiyi kodlamıştır.

Bilindiği gibi, yaradılışların en zor ve uzun geçen hamilelik dönemi, insanı dünyaya getirmektir. Ayrıca en uzun süre hayata tam olarak adapta olan, yine insan yavrusudur. Bunlar, “yürümek, konuşmak, temizlik alışkanlığı.” Bu uzun beraberlikteki görevi hep anne üstlenmiştir. Neredeyse doğumundan ölümüne kadar anne, kanatlarını evlatlarının üstüne germiştir. Bu fedakarlığın karşısında anne ve babanın evlatlarından istedikleri sadece saygı ve hoşgörüdür.

Ancak unutulmamalıdır ki, dünyaya gelen her canlı, yaşarsa er yada geç mutlaka yaşlılığı tadacaktır. İleride kendimize yapılmasını istemediğimiz tavır ve davranışları, bizde anne ve babamıza yapmayalım. Onlara şefkat, hoşgörü, saygı ve sevgiyle yaklaşalım. Onların hayır dualarını alalım

13. gullerderya

gullerderya islamseli

Beğenileri:
    0

anne ve baba hep yanımzıda olan kollayandı peki annelik ve babalık denilince aklımıza sadece onları doğuran büyüten mi gelmelidir ...
    Anne sevgi şefkat dolu yüreğiyle hep yakınlık duyduğumzu hep aradığımız kişi baba ise her zaman dışarıda vakti geçtiği için sert duruşu daha mı öne çıkıyor ne?
    Aile içinde her şey anneler ah iyi bilirler önsezileyile babadan daha kuvvetlidir merhametleri sabırları daha fazladır babaya göre bu fıtrattan dolayıdır ama bazı babalarda olmuyor değil bazı babalar da bunu görmek
    mümkündür...Babaya herşey söylenilmiyor babanın verdiği otoriterlikten dolayı çekingenlik vardır...
    Bütün babalar böylemidir tabii ki hayır bazende anne öyle oluyor baba ise daha yumuşak oluyor...
    Babanın sert duruşu olmazsa çocuklarla baş edilemez hal alır bazen annenin gücünü yetmediği yerde anne işi hemen babaya devreder ki buda faideli bir girişimdir...
    Çocuklar olarak anne ve abbaya bakış genellikle anne bir şefkat abidesi her derdini dinleyendir baba ise gecimi sağlamak için etini tırnağına takan merhametle bakılan birisidir...
    Anneler ve babalar hakkındaki çocuk bakışına bakacak olursak çok şeyler yazılır...

Son düzenleyen: Moderatör: 5 Ekim 2009
  14. lal

lal islamseli

Beğenileri:
    0
    çok güzeldi kardeşim Rabbim razı ve hoşnut olsun

15. gullerderya

gullerderya islamseli

Beğenileri:
    0
    sağolasınız tallha ve lal kardeşim çok güzel değinmişsiniz...

16. tallha

tallha Member

Beğenileri:
    0
    efendim anneler babalar güzide insanlardır, hayatlarını evlatları için fedakarlıklarla geçirirler, ihtiyacımız olduğu her an uzakları yakın etmişler ve bizler farkına bile varmadan elimizden tutmuşlardır. en ufak hastalandığınızda, yorulduğunuzda içleri titrer. var mıdır böyle bir sevgi, böyle bir bağlılık yahu...

17. gullerderya

gullerderya islamseli

Beğenileri:
    0
    evet tallha kardeşim bu misal olarak gösterdiğiniz de ayet destekler çok güzel...

18. tallha

tallha Member

Beğenileri:
    0
    her zaman güçlü olanlardır anne-babalar, bütün herkeze olan inancınız ve sevginizi kaybetseniz bile onlara olan sevginiz hep sabit durur, buda onların kutsallıkları ile ilgili sanırım... başımı yaslamak istediğim iki kucak aslında onlar, okşayıp saçlarımı sımartırlar beni... aslında korkuyorum biliyor musun? evliliğim onların evliliği gibi olmicak diye...

19. yalnızlık diyarı

yalnızlık diyarı Member

Beğenileri:
    0
    bazen kızsamda (ki hep benim hatam olur)
    canlarımdır onlar benim
    en değerli varlıklarımdır
    Rabbin, ondan başkasına kul olmamanızı ve anne ve babaya ihsanla davranmanızı kaza etti (taktir etti, hükmetti). Eğer ikisinden birisi veya her ikisi senin yanında yaşlanırlarsa onlara (ikisine) “öf” deme. Ve onları (ikisini) azarlama ve onlara kerim (güzel, yumuşak) söz söyle!
    isra süresi
    ÖF demeden bakmak en büyük arzum...

( ne kadar çok yazdım dimi ama:ehe:)

20. lal

lal islamseli

Beğenileri:
    0
    ANNEYE HİZMET
    Bâyezîd-i Bistâmî,
    çocuk iken kendisi,
    İlim için mektebe, göndermişti, annesi,
    Hocasını büyük bir dikkatle dinliyordu,
    Öğrendiği şeyleri, hemen ezberliyordu.
    Bir gün normal vaktinden, erken geldi evine,
    Annesi merak edip, sorduğunda kendine,
    Dedi ki: "Anneciğim, bugün birşey öğrendim,
    Duânı almak için, erkenden eve geldim.
    Hak teâlâ Kur'ânda, buyuruyor ki bana, İ
    tâat eyleyeyim, kendisine ve sana.
    Duâ et de yapayım, Rabbime çok ibâdet,
    Sana da lâyıkıyla, yapayım iyi hizmet.
    " O günden itibâren, sarıldı ibâdete,
    Koyuldu annesine, gece gündüz hizmete.
    Karlı ve dondurucu, soğuk bir kış gecesi,
    Yatağından seslenip, su istedi annesi.
    Fırladı annesinin, emri için yerinden,
    Lâkin testi boş idi, çeşmeye koştu hemen.
    Testisini doldurup, döndüğünde evine,
    Gördü ki vâlidesi, uykuya dalmış yine. .
    Onu uyandırmağa, gönlü râzı gelmedi,
    Buzla kaplı testiyle, başucunda bekledi.
    Biraz sonra annesi, uyandı "Su, su" diye,
    Gördü ki oğlu bekler, elinde testi ile.
    Dedi ki: "Ey evlâdım, niçin oturmuyorsun?
    Başucumda, ayakta, öylece bekliyorsun?"
    Dedi ki: "Anneciğim, beklerim şu sebepten,
    Hemen verebileyim suyu geciktirmeden.
    " Vâlidesi silerek, yaşaran gözlerini,
    Oğluna duâ için, kaldırdı ellerini:
    "Yâ Rabbî, ben oğlumdan râzıyım sonsuz kere,
    Sen de ondan râzı ol, kavuştur nimetlere.
    " Bâyezîd-i Bistâmî, hürmetine ilâhî,
    Anne duâsı almak, nasîb et bize dahî.

Son düzenleyen: Moderatör: 4 Ekim 2009

Sayfayı Paylaş